Nowa Stepnica

Wolne Forum mieszkańców Gminy Stepnica

Jak przywrócono angielski w Przedszkolu i Szkole?

Nauczanie angielskiego w Szkole Podstawowej i Przedszkolu przywrócono wyłącznie dzięki konsekwencji i wytrwałości Rodziców.

Od 2015 roku i niezrozumiałej decyzji Dyrektorek obu gminnych podstawówek o likwidacji nauczania angielskiego (zaakceptowanej przez Burmistrza i “burmistrzowych” Radnych), część Rodziców postanowiła się nie poddawać i walczyć o przywrócenie nauki angielskiego w gminnych placówkach. Konsekwencja się opłaciła. Z rokiem szkolnym 2017/2018 angielski wrócił i to jako język obcy podstawowy!

Przez okres dwóch lat część Rodziców podejmowała różne działania aby Dzieci miały zapewnioną naukę angielskiego w szkołach i przedszkolu. Było praktycznie wszystko: petycja (podpisana przez ponad 200 Rodziców), pisma do Kuratorium, bezpośredni wniosek przedstawicieli rodziców na Sesji Rady Miejskiej i skargi na brak tego języka na forach. Wszystko bezskuteczne, gdyż Dyrekcja oraz Burmistrz i Rada Miejska ignorowali prośby Rodziców. Do czasu…

Jeden z członków Rady Rodziców – Waldemar Lasik – zapoznał się z obowiązującą od 01.09.2016 r. “Procedurą zmiany nauczania języka w Szkole Podstawowej im. K. Maciejewicza w Stepnicy”. Według “Procedury” z wnioskiem o zmianę języka mogła wystąpić Rada Rodziców. Wniosek musiał spełniać określone wymogi, ale w sumie Dyrekcja musiała, według “Procedury”, zastosować się do pisemnej propozycji Rady Rodziców. Dokładnie ten tryb działania zaproponował pozostałym członkom RR Waldemar Lasik. Rozpoczęto działania.

Zgodnie z przewidzianą procedurą – 27 lutego 2017 r. Rada Rodziców Przedszkola i Rada Rodziców Szkoły Podstawowej złożyły Dyrekcji pisemne wnioski o zmianę języka obcego podstawowego na angielski. Na odpowiedź czekano prawie półtora miesiąca. Pismem do Rady Rodziców z dnia 11 kwietnia 2017 r. Dyrektorka Szkoły powiadomiła, że po pozytywnym zaopiniowaniu wniosku przez “ogół rodziców i Radę Pedagogiczną” język angielski zostanie wprowadzony od 1 września w klasie “0” jako obowiązkowy. Sukces był ale połowiczny. Dyrekcja nie mogła odrzucić wniosku Rady Rodziców, ale jej członkowie kwestionowali objęciem nauczania tylko klasy “0”, z pominięciem etapu wczesno-przedszkolnego i szkolnego. Bardziej logiczne wydawało się bowiem wprowadzenie angielskiego już w Przedszkolu i w Szkole od klasy 1, sukcesywnie wprowadzając go w następnych klasach.

 

Swoje uwagi Rada Rodziców zgłosiła Dyrekcji pisemnie 26 kwietnia, na odpowiedź znów czekano półtora miesiąca. W końcu pismem z dnia 12 czerwca 2017 r. poinformowano Waldemara Lasik (jako Przewodniczącego Rady Rodziców Przedszkola) o przywróceniu nauki angielskiego jako języka obowiązkowego “od najniższego etapu edukacyjnego, czyli przedszkola”. Język angielski miano wprowadzać  sukcesywnie przez kolejne lata także do szkoły. Upór wygrał!

 

 

 

Powyższy przykład pokazuje, jak ważna jest aktywność i konsekwencja w działaniu. Tam gdzie nie pomogły protesty wielu Rodziców, pomogła dociekliwość i upór jednego Rodzica oraz rozsądek pozostałych.

Ironią losu jest fakt, że zmiana języka nie objęła dziecka Rodzica, który tą zmianę skutecznie wywalczył. Zapytany przez nas o to Waldemar Lasik odpowiedział w swoim stylu: “Trudno, ważne że inne dzieci mają”. Bo taki właśnie jest.

16 komentarzy

 1. NIE LĘKAJCIE SIĘ KOCHANI EMERYCI, ŻE W PRZYPADKU PRZEGRANEJ WYGANOWSKIEGO ZABIORĄ WAM EMERYTURY.
  Lub wystąpi trzęsienie ziemi i TSUNAMI na Zalewie Szczecińskim!
  Nic takiego się nie stanie.
  W niedzielę zabierzmy okulary i długopis a na liście wyborczej postawmy znak X przy nazwisku KORDZIELEWSKI.
  Do zobaczenia 😊 w lokalach wyborczych!

  Najlepsze: Dobre 16 Słabe 4

 2. Sprawdziłem. Waldemar Lasik- okręg nr 7, ulice: Anny Jagiellonki, Bolesława Chrobrego, Bolesława Krzywoustego od nr 1 do nr 23b, Bolesława Śmiałego, Jana III Sobieskiego, Kazimierza Wielkiego, Kosynierów, Królowej Jadwigi, Mieszka I, Tęczowa, Władysława Jagiełły, Władysława Łokietka, Zygmunta Starego.
  Mieszkańcy tych ulic, NIE ZAWIEDZCIE NAS!!!

  Najlepsze: Dobre 10 Słabe 5

 3. Zwracam się do osób, które boją się otwarcie walczyć . Boicie się o swoją pracę , o bliskich że będą mieli problemy ja to rozumiem .Ja też się boję choć całym sercem jestem za zmianami i za ludźmi którzy walczą za nas .Ale pamiętajcie , za kotarą w kabinie do głosowania nikt nie widzi jak głosujecie .Mamy dobrych kandydatów na radnych – Pan Lasik, ma już sukcesy . Pani Meszyńska uznanie za honor , godność i odwagę .Pan Jacewicz , inteligentny , waleczny , odważny , zawsze przygotowany do sesji . Pani Daszkiewicz ma już sukcesy na swoim koncie bo była już radną .Wybierzmy nowe a nie tych radnych którzy chcą ” żeby było tak jak było”

  Najlepsze: Dobre 21 Słabe 4

 4. Nie wiedziałam, że angielski wrócił bo ktoś nie przestał walczyć. Jestem pełna podziwu. A to ostatnie zdanie, że trudno ale ważne że inne dzieci będą miały dają świadectwo temu Panu. Dobrze jest wiedzieć, że są tacy ludzie wśród nas. Naprawdę jestem pełna podziwu!

  Najlepsze: Dobre 11 Słabe 3

 5. Waldek zrobił dużo już w radzie przedszkola. Razem z innymi myślącymi skończyli dziadowskie rozliczanie pieniędzy rodziców na gębę. Zażądali rachunków i paragonów. Szok był wielki bo do tej pory to jakaś magia a nie rozliczenia były. Jak on tak będzie w radzie miejskiej działał to tylko lepiej dla nas. Głosujcie ludzie na Waldka, bo p. Makowska już pokazała co potrafi. Zapominalskim przypomnę, że p. Makowska była w komisji opiniującej przyznawanie mieszkań i sama przyznała, że członkowie jej rodziny dostali mieszkanka.
  No i do rady powiatu startuje, tradycyjnie, Dyrechtórka szkoły. Pewnie żeby pozbawić angielskiego w całym powiecie i zrównać poziom nauczania do stepnickiego. Co inne szkoły będą szpanowały dobrymi wynikami i psuły naszym Dyrechtórkom szyki! 😉 🙂 🙂

  Najlepsze: Dobre 14 Słabe 4

 6. Takich ludzi potrzeba nam w radzie!

  Najlepsze: Dobre 16 Słabe 4

 7. Waldek, jak nie TY to KTO??? Za angielski SZACUN!!

  Najlepsze: Dobre 13 Słabe 3

 8. Kto zna Waldka wie jaki to człowiek. Ci co na niego nie zagłosują stracą. Zrobią krzywdę sobie i swoim dzieciom. Zastanówcie się, chcecie kogoś kto o angielski dla naszych dzieci walczył i wygrał czy panią, co jako nauczycielka głosowała za likwidacją angielskiego? Waldek, trzymam kciuki! Szkoda, że u mnie nie mam nawet jak głosować bo pani przeszła bez wyborów. No ale w innych nadzieja 😉

  Najlepsze: Dobre 15 Słabe 7

 9. Brawo!!!! W tych czasach znajomość jezyka angielskiego jest równie ważna, jak znajomość jezyka polskiego. Takie czasy moi Państwo.

  Najlepsze: Dobre 20 Słabe 7

  • Oooo….widzę. że nie wszyscy podzielają moje zdanie…i takie maja prawo….dla owych niezadowolonych może znowu niech język rosyjski wróci… Co kto woli 😉

   Najlepsze: Dobre 15 Słabe 6

 10. Wydaje mi się , że jest to nasz kandydat na radnego . Mam dzieci w szkole i bardzo cieszę się , że angielski wrócił.To jest sukces i odwaga . Będę głosował na Pana Lasika , bo widać , że działa . Tylko szkoda , że nie był u nas w domu i nie porozmawiał z nami o swoich poglądach i o wszystkim i tak na przyszłość .Odwiedziła nas natomiast Pani która też kandyduje u nas na radną .Bardzo prosiła żeby na nią głosować . ale teraz sobie siedzę i tak myślę , że ten artykuł otworzył mi oczy .Jak będę miał okazję spotkać kandydatkę na radną , to zadam Jej parę pytań .Serdecznie pozdrawiam Pana Lasika .A Pan to chyba u nas od niedawna .

  Najlepsze: Dobre 15 Słabe 1

Dodaj komentarz

Optionally add an image (JPEG only)