Nowa Stepnica

Wolne Forum mieszkańców Gminy Stepnica

Kolejne informacje o przetwórni sadzy

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej burmistrz Andrzej Wyganowski zapytany przez radną Anetę Meszyńską o ważną dla mieszkańców Stepnicy  opinię RDOŚ w w sprawie przetwórni sadzy  bąknął coś niewyraźnie i nic konkretnego nie odpowiedział. Nadal jednak nie można znaleźć informacji na ten temat w Biuletynie Informacji Publicznej urzędu.

Aby uzyskać opinię RDOŚ trzeba było się namęczyć, prawie jak skarbnik gminy z pozyskaniem zaległego podatku z Urzędu Morskiego. Urzędniczka zajmująca się sprawą nie przedstawiła opinii osobie uznanej za stronę w postępowaniu, chociaż była to istotna część dokumentacji (może się gdzieś zawieruszył). Dopiero w “innym trybie” dokument został udostępniony przez urząd kilka dni później innym osobom.   

RDOŚ w swojej opinii stwierdza, że istnieje konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. Zwraca uwagę na dokonanie analizy możliwości wystąpienia konfliktów społecznych związanych z realizacją i funkcjonowaniem inwestycji, dodatkowo zaleca analizę hałasu, odpadów i powietrza.

RDOŚ nie widzi potrzeby przeprowadzenia monitoringu przyrodniczego (może dlatego, że inwestycja nie jest położona w obszarze Natura 2000?), a szkoda bo taki monitoring mógłby potrwać nawet 1 rok. Oznacza to w praktyce, że decyzja w sprawie inwestycji może zostać wydana bardzo szybko. 

RDOŚ  najważniejsze przesłanki do wydania swojej opinii podaje na drugiej stronie dokumentu, są to m.in.:

 • mają to być dwie instalacje do przetwórstwa sadzy konfekcjonowanie produktu lub odzysk odpadów
 • produkcja ma być na dużą skalę 650 kg/godzinę i 125 Mg/dobę, w sumie: 140 ton/dobę w dwóch instalacjach
 • obie instalacje mają pracować 24 h przez 365 dni w roku
 • procesy w instalacjach wiążą się z emisją pyłów i gazów do powietrza, głównie pył 
 • funkcjonowanie przetwórni wiąże się też z emisją hałasu – najbliższa odległość do zabudowy mieszkaniowej 12 m 

Co robi burmistrz z opinią RDOŚ, która do jego urzędu wpłynęła prawie 3 tygodnie temu (data wpływu do urzędu 24 września)? Wygląda na to, że póki co nic. A przynajmniej ciężko się tego dowiedzieć. 

Wśród mieszkańców Stepnicy narasta strach przed taką inwestycją, potęgowany przez kompletny brak informacji. A jest się czego obawiać. Inwestor nie prowadził konsultacji, w swoim wniosku zawęził liczbę stron postępowania do minimum. Burmistrz mówi o konfliktach społecznych, niby zwraca się do mieszkańców do radnych o pomoc, ale nic wiążącego. 

Zainteresowani mieszkańcy wnioskują o udostępnienie dokumentacji. Jak mówi ustawa: “Prawo do informacji publicznej obejmuje uprawnienie do niezwłocznego uzyskania informacji publicznej zawierającej aktualną wiedzę o sprawach publicznych“. Jednak mimo, że dokumenty “leżą na biurku” bo są wyłożone do wglądu  od kilku dni nie zostały udostępnione. Brak czasu, brak woli, zepsuty skaner – nie wiadomo. A może pilne wyjazdy do Szczecina  na rozprawę sądową, aby wesprzeć kandydata na burmistrza Andrzeja Wyganowskiego spowodowały to opóźnienie.

Sprawa przetwórni sadzy w Stepnicy dodatkowo przeraża, bo nie ma pewności co do decyzji, jaką ma podjąć burmistrz. Obecny jakoś nie przejawia wielkiego zainteresowania tematem może zbyt zajęty swoją kampanią wyborczą?

36 komentarzy

 1. Jeszcze dużo wody upłynie zanim muły oczy otworzą ale wydaje się, że czekają aż im wódz główki sadzą posypie ☻

  Najlepsze: Dobre 5 Słabe 0

 2. Przecież to wiadomo że burmistrz się nie zgodzi na tą inwestycję. Ale przynajmniej ludzie się nie nudzą i mogę sobie popisać jak im źle.

  Debata, kontrowersyjne Dobre 3 Słabe 2

  • @Prawda,
   Durny człowieku: czy burmistrz jest władny jednoosobowo bez przestrzegania obowiązujących przepisów podjąć decyzję w sprawie budowy fabryki sadzy?

   Oceń komentarz: Dobre 2 Słabe 0

   • Burmistrz wydaje decyzje
    jednoosobowo jak byś się pytał

    Najlepsze: Dobre 3 Słabe 0

    • Oczywiście, że jednoosobowo, bo ma takie ustawowe uprawnienia. Za przekroczenie prawa odpowiada również jednoosobowo i to jest miecz Damoklesa wiszący nad jego głową.

     Najlepsze: Dobre 4 Słabe 0

   • stepnickie sposoby często nie byy w zgodzie z prawem – konsultacje o miasto, czy podejrzana sprawa rozdawnictwa mieszkań komunalnych, wiatraki powstrzymane skargą do KE – jeszcze masz wątpliwości

    Najlepsze: Dobre 6 Słabe 0

  • gruby we wszystkich wypowiedziach na ten temat zastrzega, że zablokuje (skutecznie lub nie) inwestycję JEŚLI BĘDZIE SZKODLIWA DLA ŚRODOWISKA! Czyli kwestia jednego papieru i pozamiatane …

   Najlepsze: Dobre 7 Słabe 0

 3. Najważniejsze,że działa takiej rozkminy to załoga wiecznie panujacego jeszcze nie miała obawiam się, że nowy pies z plakatu może tego nie wytrzymać. Prawnicy,nauczyciele ,urzędnicy w sądach w obronie wodza. A wszystko to przeciw pani Marii.Wstyd ,wstyd Panie jeszcze burmsitrzu jak trzeba być słabym ….a może Lenina poprosić o pomoc ?

  Najlepsze: Dobre 17 Słabe 0

 4. “niewidzialna ręka” pozrywała w nocy, z piątku na sobotę, plakaty Saszy. Wcześniej zaklejono, na oficjalnej gminnej tablicy, jego plakat reklamą pracy w TTS-ie.

  Najlepsze: Dobre 6 Słabe 0

  • To nie niewidzialna ręka zrywa banery PiSu tylko Republika Okrągłego Stołu wypuściła totalne psy , czyli młodzieżówkę POpaprańców

   Najlepsze: Dobre 9 Słabe 1

 5. a teraz będzie na plaży “Topless dziewczę w sadzy “🙃☻

  Najlepsze: Dobre 12 Słabe 0

 6. Od dawna nie mieszkam w Stepnicy ale mam tu rodzinę. W każde lato odwiedzam rodziców i nie mogę wyjść z szoku. Ludzie, w tym moi staruszkowie, mają tak sprane mózgi że aż przykro tego słuchać. Taka kasa jaką dostała gmina powinna dać jakieś efekty, a tego w ogóle nie widać. Stepnica nie jest ładniejsza, jest coraz brzydsza. Czy się jedzie w kierunku Czarnocina czy Wolina to samo, bród i bieda. Slumsy jak w trzecim świecie. Walące się domy, stare elewacje. Tylko parę domów wygląda ok. Centrum Stepnicy to totalna porażka. Brak drzew, polbruk i stare elewacje. Z kranów leci syf albo nic nie leci. Drogi w gminie to kolejny temat. Plaża niby ok ale piasek jest tak syfiasty, że po powrocie do domu kąpiel obowiązkowa. W “centrum” pomink nie wiadomo czego i waląca się drewniana buda. Moi rodzice najpierw wystraszeni dzwonili i mówili o tej przetwórni ale teraz już są spokojni, bo burmistrz coś nabazgrał. Czytam to g@wno a tam nic, zero konkretów, jakaś ściema totalna. I może wam się to nie spodobać ale jak mieszkańcy gminy są tacy głupi to niech mają tą przetwórnię sadzy. Widocznie na nic lepszego nie zasługują. Żal tylko tego miejsca, przyrody i ludzi którzy walczą a są ciągle opluwani. Przez moich staruszków też, bo przecież burmistrz za gminne pieniądze robi im imprezki i jest taki fajowy. Jak nie potraficie myśleć to może smród sadzy wam da do myślenia. Ale wtedy będzie już za późno. Nawet mi was nie żal. Jesteście słabi jak ci których wybieracie.
  Poznaniak z wyboru

  Najlepsze: Dobre 30 Słabe 2

  • stepniczaki chojraki

   Najlepsze: Dobre 3 Słabe 0

  • należy schować babciom dowody i nie zagłosują na Hegemona. tak kiedyś radziła TeVaueNowska dziennikarka przed wyborami sejmowymi.

   Najlepsze: Dobre 10 Słabe 2

   • No właśnie co do babć faktycznie trzeba by było schować dowody babcia z kopic uwierzyła co obiecuje wódz i ucieszona że będzie gaz doprowadzać aż do czarnocina to już było przez jego długą kadencję no bo ludzie zapomną jednak pamięć mają w przeciwieństwie do całej tej mafiz wodzem na czele a co do sadzy nie wspomniał tak ukrywa niech babcie i reszta ogółu umiera ważne ja wybrany

    Najlepsze: Dobre 5 Słabe 0

  • Ale to właśnie twoja rola żeby rodziców naprostować i im oczy otworzyć.

   Oceń komentarz: Dobre 1 Słabe 0

 7. W Sowa&Przyjaciele 🙂

  Najlepsze: Dobre 8 Słabe 1

 8. Do Autora mema z nosaczem
  Ponieważ trwa gorąca faza kampanii (trwają procesy w trybie wyborczym), jesteśmy zmuszeni usuwać Twojego mema. Nie każdy rozumie kontekst memów z nosaczem i ktoś mógłby poczuć się obrażony. Nie chcemy także aby z powodu takich memów nasi Czytelnicy musieli się tłumaczyć przed “organami”.
  Ale prosimy o więcej memów, najlepiej z samym nosaczem. Wtedy obyci w internetach pojmą a nikt się nie obrazi.

  Najlepsze: Dobre 8 Słabe 1

 9. Jakoś cicho o gwiazdach Platformy Oszustów po ujawnionej aferze ustawienia głosowania w szczecińskiej RM. W aferze pierwsze skrzypce odgrywa częsty bywalec naszej gminy i Patron.
  Trzeba zwrócić uwagę na listę PO. Obojętnie kto tam jest to może mieć rączki uwalane w jakimś gówienku.
  Dzisiaj rano “duchy gminne” położyły na mojej wycieraczce reklamę wyborczą pani Jędrzejewskiej, moim dzieciom znanej dyrektorki szkoły.
  Z troską to piszę, ale pani dyrektorka cierpi na rozdwojenie jaźni. Jako członkini SLD, w prostej linii córki PZPR, jest jednocześnie działaczką Caritasu, organizacji charytatywnej prowadzonej przez Kościół Katolicki. Co pani dyrektor czuje spotykając się na codzień z duchownymi tego oczywiście nie wiem, ale musi to być traumatyczne przeżycie.

  Najlepsze: Dobre 11 Słabe 0

 10. Byłam na wczoraj na zebraniu burmistrza w Racimierzu… Ani słowa na temat przetwórni… Za to godzinne wywody na temat ile to juz nie zrobiliśmy i robic będziemy… Ponoć przetarg na remont drogi Stepnica -Jarszewko juz podpisana…. Jaka jest prawda?

  Najlepsze: Dobre 16 Słabe 1

  • To chyba w 3 dni zrobili przetarg, wyłonili wykonawce i podpisali umowe. Bo 3 dni temu mówił, że Województwo ma pieniądze na przyszły rok na tą inwestycje. Ale jeszcze nie było przetargu.

   Najlepsze: Dobre 15 Słabe 0

  • Słowa burmistrza… To ja wydeptałem te wszystkie ścieżki…. No a kto inny miał je deptac…skoro przez 16 lat na ” stołku”???

   Najlepsze: Dobre 12 Słabe 0

  • Wierzyć słowom burmistrza, ktory praktycznie co wybory obiecuje nam poprawę jakości wody i remonty ujęć. Kto nie wierzy niech porówna ulotki. O wodzie dokładnie to samo było 4 lata temy, że zmodernizuje ujęcia w Miłowie i Łące, że pociągnie wodociąg z Łaki do Gąsierzyna, to samo o oczyszczalni. Pewnie 8 lat temu to samo pisał ale nie mam tamtej ulotki.

   Najlepsze: Dobre 16 Słabe 0

 11. Rozmawiajcie ze znajomymi i z obcymi, informujcie ludzi bo wiele osób „coś tam słyszało” ale żadnych konkretów. Wiele osób twierdzi, że i tak nic się nie da zrobić i przechodzi nad tym do porządku dziennego a tak nie jest. Sasza Kordzielewski wystartował petycję online, kandytaci z komitetu Gmina dla mieszkańców zbierają podpisy na kartkach. Trzeba działać póki czas!!!!

  Najlepsze: Dobre 17 Słabe 0

 12. Bo jak to pisałem to z wierzy 😉😉kościelnej profesoruf i użędników😄 obserwowałem jak z pracy czmychają i do sądu gnają A puzniej zmęczeni stronkę pszeglądają🤗🤗 i błędy poprawiają 🤗🤗

  Debata, kontrowersyjne Dobre 6 Słabe 8

  • prawda w oczy kole… ale to dobrze, bo nikt nie powie ty matole..
   raz na zawsze zapamietasz sobie, ze wieza zamkowa…a wierze Tobie…sobie, czy osobie!
   A to nauczycielem być trzeba by pisac zgodnie z ortografią?
   Uwazam,ze nie tylko oni to potrafia!:D

   Najlepsze: Dobre 9 Słabe 1

  • Nie nauczyli dziecka ortografii…

   Oceń komentarz: Dobre 2 Słabe 1

 13. że w naszej szkole dzieci labę mają bo profesorowie co drugi dzień do sądu wyjeżdżają 😟nie wieżę coś przeskrobali?

  Najlepsze: Dobre 15 Słabe 2

 14. Po wyborach może pójść szybko, pewnie takie analizy mają w szufladzie gotowe.
  A społeczeństwo – kto ich słucha

  Najlepsze: Dobre 17 Słabe 0

 15. Klasyka. Ciemny lud miał do wyborów nie wiedzieć. Po stepnicku. A tu produkcja sadzy w tony pod nosem!

  Najlepsze: Dobre 18 Słabe 0

Dodaj komentarz

Optionally add an image (JPEG only)