Nowa Stepnica

Wolne Forum mieszkańców Gminy Stepnica

Co z tą szkołą czyli robimy dalej “po stepnicku” !

Z nowym rokiem szkolnym powrócił temat szkół w naszej gminie. Na profilu facebookowym trafiliśmy na coś co warte jest choć chwili uwagi.

Otóż na stronie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Stepnicy pojawił się wpis o wydawaniu podręczników szkolnych. Ot, informacja jak każda inna ale na profilu FB odezwał się jeden z mieszkańców pokazując,że coś ta szkoła oderwała się od rzeczywistości.

Na stronie Szkoły możemy znaleźć informację :

“Przypominamy, że niestety nie wszyscy uczniowie rozliczyli się z biblioteką i wciąż zalegają ze zwrotem pojedynczych podręczników. Te osoby nie otrzymają zestawów książek na rok szkolny 2018 / 2019 dopóki nie zostaną zwrócone te wypożyczone w roku poprzednim. (…)”

Jak słusznie zauważył Pan na FB, nie ma do tego podstaw i przytoczył wpis z oficjalnej strony MEN.

“Uprzejmie informujemy, że w przypadku uszkodzenia, zniszczenia lub niezwrócenia podręcznika lub materiału edukacyjnego, szkoła podstawowa może żądać od rodziców ucznia zwrotu kwoty nieprzekraczającej kosztu zakupu podręcznika lub materiału edukacyjnego.

W przypadku podręczników do klasy I, II i III, zapewnionego przez Ministra Edukacji Narodowej, kwota zwrotu nie powinna przekroczyć:

4,34 zł za każdą z czterech części „Naszego elementarza” do klasy I szkoły podstawowej;
4,21 zł za każdą z dziewięciu części podręcznika „Nasza szkoła” do klasy II szkoły podstawowej;
2,35 zł za każdą z dziesięciu części podręcznika „Nasza szkoła” do klasy III szkoły podstawowej
Zwrot kosztu zakupu podręcznika lub materiału edukacyjnego stanowi dochód organu prowadzącego szkołę

Podstawa prawna:

Art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (Dz. U. z 2017 r, poz. 2203).”

Po lekturze wpisów Szkoły dokopaliśmy się straszenia konsekwencjami również na zakończenie roku szkolnego. W tym przypadku “karą” miało być nie wydanie świadectwa szkolnego.  Tam również odezwał się ten sam Pan przytaczając stanowisko MEN i pokazując,że Szkoła próbuje wejść w kompetencje ministerstwa.

Czy straszenie mieszkańców wyimaginowanymi konsekwencjami jest normą w tej gminie?

Polecamy poczytać oficjalny profil FB – https://www.facebook.com/SPStepnica/

oraz stronę www Szkoły :

https://www.sp.stepnica.pl/aktualnosci/pokaz/1305_wydawanie_podrecznikow_na_rok_szkolny_2018__2019

https://www.sp.stepnica.pl/aktualnosci/pokaz/1288_zwrot_podrecznikow_do_biblioteki_szkolnej

Informacje MEN w sprawie podręczników :

Informacja w sprawie zwrotu kwoty za uszkodzenie, zniszczenie lub niezwrócenie podręcznika lub materiału edukacyjnego przekazanego uczniom szkoły podstawowej

Treść niedostępna
Zezwól na używanie ciasteczek przez kliknięcie na klawisz Akceptuję.

Wstrzymywanie uczniom wydawania świadectw jest niedopuszczalne – komunikat MEN

Treść niedostępna
Zezwól na używanie ciasteczek przez kliknięcie na klawisz Akceptuję.

 

 

 

I na zakończenie – wyprawka dla maluchów.

Jedną z rzeczy w którą należy dziecko wyposażyć jest dzienniczek ucznia ( w formie zeszytu) gdzie na pierwszej stronie należy wpisać :

imię i nazwisko ucznia;

datę i miejsce urodzenia;

pesel;

adres zamieszkania;

imię i nazwisko rodziców;

ważne numery telefonów.

Zastanówcie się drodzy rodzice – po co tyle danych w dzienniczku/zeszycie? Co będzie gdy uczeń zgubi ten zeszyt? Dane podane na tacy…. Nie wpisujcie tego co sobie Szkoła wymyśliła. Dane uczniów posiadają w dokumentacji.

Wystarczy –  imię i nazwisko ucznia i klasa do której uczęszcza. Mam nawet wątpliwości co do numerów telefonów do rodziców – te dane również są w dokumentach szkoły i wychowawców klas. 

Dane które wymaga się wpisać są danymi wrażliwymi i nie liczmy,że dzieci będą ich strzec jak oka w głowie.

Zostawiam Wam do przemyślenia.

 

 

21 komentarzy

 1. A z tych 6 mln zł, o których mówił burmistrz na apelu, nie mogą wyskubac czegoś na angielski?

  Najlepsze: Dobre 8 Słabe 0

  • Te 6 milionów to pieniądze od państwa na szkoły w gminie. Pan burmistrz tak to przedstawił, jakby on je przyzawał ale to nieprawda. Na anglistkę właśnie mógłby z kasy gminnej dołożyć, to w końcu tylko 1/3 jego pensji 😉

   Najlepsze: Dobre 8 Słabe 0

 2. Od września miała być 4 klasa sportowa, patronat miała objąć Pogoń Szczecin. To szansa na sportowy rozwój dla dzieci. Pani dyrektor się nie zgodziła mimo że na piśmie miała ponad 20 osób chętnych. Ciemnogród!!!

  Najlepsze: Dobre 7 Słabe 0

  • Tak miała być klasa i pod patronem pogoni ale niestety nasza Pani dyrektor nie zgodziła się by nauczycielem wfu w owej klasie została Małgorzata Kania A taki był wymóg pogoni Szczecin. Niestety od lat już tak jest że nie zauważa się dobrych nauczycieli z pasja. Tak wiec podziekujmy dyrekcji. Jak tak dalej pojdzie to nawet w sporcie już ta szkoła nie będzie istnieć.

   Najlepsze: Dobre 5 Słabe 0

  • Tak miała być klasa i pod patronem pogoni ale niestety nasza Pani dyrektor nie zgodziła się by nauczycielem wfu w owej klasie została Małgorzata Kania A taki był wymóg pogoni Szczecin. Niestety od lat już tak jest że nie zauważa się dobrych nauczycieli z pasja. Tak wiec podziekujmy dyrekcji. Jak tak dalej pojdzie to nawet w sporcie już ta szkoła nie będzie istnieć.

   Oceń komentarz: Dobre 1 Słabe 0

 3. Musi być współpraca szkoły i rodziców. Nauczyciele powinni być oceniani po wynikach absolwentów stepnickiej szkoły. Rodzice zaś powinni się powstrzymywać z krytyką nauczyciela przy dzieciach.
  Stepnicka szkoła podstawowa osiągnięciami raczej nie błyszczy.
  Może to wynik braku współpracy między szkołą a rodzicami?

  Najlepsze: Dobre 9 Słabe 0

 4. Moje dziecko prymusem nie jest szczególnie doskwierała matematyka ,zaryzykowalismy kilka lekcji u Pani ,która nauczycielką nie jest ,dzieki niej odzyskał wiarę w siebie psychoprzychodnie, którymi straszyła szkoła przyjazna uczniom okazaly się zbędne. Teraz pomaga mlodszemu bratu właśnie w matematyce .Dziękujemy bardzo właśnie Tej Pani 🌻🌻🌻

  Najlepsze: Dobre 13 Słabe 0

 5. Uczeń dobry źle postrzegany przez nauczycieli bo zbyt dużo wymaga, mąci błogi spokój nadwyręża umysł szczegolnie pani matematyczce.

  Najlepsze: Dobre 15 Słabe 0

 6. Ale nauczyciele klas 1-3 pracują na Nowych Tropicielach a nie na Naszej Szkole!!!…coś się autorowi wpisu reformy pomyliły…hahaha:)
  Ponadto..wypozyczyles książkę, a nie należy do Ciebie…to ja oddaj! Nie wiem czy to trzeba być tak ciemnym, że się tego nie potrafi pojąć??!

  Debata, kontrowersyjne Dobre 4 Słabe 13

  • Nikt nie neguje obowiązku zwrotu książek. To jest jasne i oczywiste,że należy je oddać.
   Problemem jest zastraszanie jako metoda. Nie wiem jak można być tak ciemnym,żeby tego nie zrozumieć.
   W cywilizowanym społeczeństwie nie załatwia się tak spraw. Najwidoczniej “władze” szkolne jeszcze się nie ucywilizowały.

   Najlepsze: Dobre 14 Słabe 0

   • Jak nie negujecie jak….. negujecie???! W takim razie napiszcie jakie metody Wy zastosowaliście, WY OBRONCY UCISNIONYCH!!! BUHAHAHAHAHA!!!

    Debata, kontrowersyjne Dobre 1 Słabe 14

    • Wy – rodzice i my dyrekcja! taki podział.
     Ciągle słyszymy że wy (rodzice) macie umysłowo ograniczone dzieci, czepiacie się, pijecie na ławkach, tylko wam się nie podoba….
     Metody wciąż te same, a wyniki szkoły??? Najgorsza w powiecie!!! Brawo dyrekcja. Taki wynik to jest coś, może pani być dumna.

     Najlepsze: Dobre 15 Słabe 0

    • Zarządzanie w szkole podstawowe w Stepnicy za 9 tys. zł miesięcznie:
     – brak nauczycieli do języka angielskiego, bo albo politycznie zwolnieni albo są mniej potrzebni niż stażystka w przedszkolu
     – dzieci nie mają lekcji bo nauczyciele projekty robią podczas zajęć lekcyjnych
     – od lat najgorsze w województwie wyniki z matematyki, ale kadra wciąż ta sama (złośliwie ułomni uczniowie tylko matmy nie kumają)
     – zastraszanie ujemnymi punktami, zdawkowe informacje, brak poszanowania praw uczniowskich
     – nie szanowanie woli rodziców – najlepiej jakby się nie wtrącali
     – menadżer szkoły nie znający e-dziennika, komputera, itd. itp.
     – upolitycznienie – robimy co nam góra nakazuje
     – menadżer szkoły ponad prawem ciągle mianowany bez konkursu?
     co dodacie drodzy rodzice???

     Najlepsze: Dobre 20 Słabe 2

    • Proszę powiedzieć gdzie i kiedy?
     Nie trzeba się rozwodzić nad sprawą zwrotu książek. Pożyczone należy oddać. Niestety, straszenie jest niedopuszczalne. Są wytyczne postępowania i tak należy robić. Dyrekcja szkoły zapomina się chyba,że to nie jest prywatna placówka.

     Najlepsze: Dobre 13 Słabe 2

    • A pani to chyba z grona pedagogicznego. 😂 nieraz lepiej się nie odzywać!

     Najlepsze: Dobre 4 Słabe 0

  • “Niech im gwiazdka pomyślności…..” na dniu babci i dziadka odśpiewane przez dyrektor tej szkoły do mikrofonu na apelu świadczy o poziomie. Nie zapomniane wspomnienie.
   Nikt nie jest ponad prawem, dyrektorka też NIE!

   Najlepsze: Dobre 15 Słabe 1

 7. Tu nie tylko dyrektorka jest zacofana ale i stepnickie społeczeństwo. Proszę spojrzeć na ludzi “starej” daty. Nie dość, że jest ich dużo, to są ze sobą powiązani rodzinnie. Wszędzie tylko ciocie, wujkowie, babcie i wnuczki. Nie dziwmy się więc, że robią sobie prywatny folwark. Ilu w Stepnicy jest takich ludzi, jak Pan, który zwraca uwagę niekompetentnej dyrekcji, że ZNOWU działa według “własnych” przepisów? O czym my mówimy-ludzie boją się polubić ten komentarz, a co dopiero wypowiedzieć swoje zdanie.
  Ktoś, kto prowadzi, profil szkoły na fb nie potrafi w ogóle zawrzeć głosu w tej sprawie, albo- co bardziej prawdopodobne-nie ma tyle kompetencji. Uważam, że jest to walka z wiatrakami. Nie warto w ogóle im zwracać uwagi, bo oni mają to gdzieś, mają gdzieś również poprawę poziomu czegokolwiek w tej szkole czy przedszkolu. Proponuję odrazu kierować sprawę do Kuratorium, to nic nie kosztuje, a jeżeli oni nie pomogą, sprawę kierować wyżej. I drążyć, drążyć, drążyć… Sama tego doświadczyłam. Pozdrawiam.

  Najlepsze: Dobre 26 Słabe 1

 8. Straszenie to przestarzałe metody. No, ale czego się spodziewać po menadżerach w wieku prawie emerytalnym. Nie spodziewają się, że ktoś doczyta.

  Najlepsze: Dobre 18 Słabe 1

 9. Zadaniem dyrektorów szkół jest przestrzeganie prawa. W naszych szkołach z tym są ciągłe problemy.
  Może dyrektorzy nie mają czasu bo koordynują za wiele projektów za dodatkową kasę, jakby 100 tys. zł rocznie, które na wsi zarabiają było im za mało….
  Jakie są priorytety tych ludzi dobro ucznia i edukacja czy napełnianie sowich kieszeni?

  Najlepsze: Dobre 21 Słabe 1

Dodaj komentarz

Optionally add an image (JPEG only)