Nowa Stepnica

Wolne Forum mieszkańców Gminy Stepnica

FELIETON: Wola i niewola

Szanowni Państwo!

Są dwa podejścia do finansów – tradycyjny i nowoczesny. Tradycyjny polega na tym, że najpierw się pieniądze zarabia, a później wydaje; nowoczesny – odwrotnie. W praktyce wygląda to tak, że na ten sam samochód człowiek nowoczesny musi pracować znacznie dłużej niż konserwatysta. Bank nie zadowoli się byle jakim procentem. Lichwiarz nie spocznie, póki nie wydusi z kredytobiorcy ostatniej kropli krwi. Z chwilą gdy zaczynasz pracować na spłatę kredytu, twoja wolna wola się kończy. Paradoksalnie, drogimi samochodami jeżdżą i w apartamentach mieszkają (do czasu bankructwa) właśnie niewolnicy.

Przy kolejnej próbie ocenzurowania Internetu jedni uważają, że tu chodzi „tylko” o pieniądze, a inni, że o indoktrynację. Nie należynatomiast zapominać, że w sumie to, to samo. Kto ma pieniądze, tenma władzę, a kto ma władzę, ten ma pieniądze. Czy zatem, normalny człowiek może znaleźć jakieś wyjście z tego zaczarowanego kręgu?

Może. Należy użyć broni wroga. Panom współczesnych niewolników bardzo zależy na bezgotówkowych obrotach finansowych, bo to daje nieograniczoną kontrolę poddanych. Pójdźmy zatem o krok dalej i działajmy nie tyle „bez gotówkowo”, co wręcz na zasadzie barteru. Takie działania wymagają oczywiście zaufania obu stron. Ale czy nie lepiej zaufać konkretnemu człowiekowi niż bankowi? To jest oczywiście pytanie retoryczne.

Zacznijmy działać na zasadzie wymiany dóbr. Nie mam na myśli jałmużny, ani działalności charytatywnej, tylko współpracę dla osiągania wspólnych celów. Potraktujmy to na razie jako temat do konwersacji.

Pozdrawiam i do następnej soboty

Małgorzata Todd

18 komentarzy

 1. winna jestem przeprosiny mojemu menowi🤔 w piątek skoczył na chwilę zobaczyć co się dzieje na Dniach Stepnicy bo wybieralismy się tam z rodziną i co ? wrócił zniesmaczony, musiało być nieźle skoro dorosłemu mężczyźnie uszy podrażniło.Mój komentarz brzmiał “pewnie zbłądziłeś byłeś nie tam gdzie trzeba ” 😏 a tutaj proszę nie tylko on” źle”słyszał 😫😭😔

  Najlepsze: Dobre 10 Słabe 0

  • Jak widać więcej niż jedna osoba ma te samo zdanie o chamstwie na “Dniach Kóltury”.
   Oczywiście przepraszam mieszkańcy nie usłyszą …

   Najlepsze: Dobre 7 Słabe 0

 2. Kultura w Stepnicy.w piątek wybrałam się na Dni Stepnicy. Na scenę wychodzi człowiek który zwraca się do licealistow czy otrzymali świadectwo. Po chwili z jego ust plyna same wulgaryzmy. Powtorzyc nie jest możliwe. Tak trwa przez pół godziny. Wulgaryzmy i tylko wulgaryzmy.Rodzice z dziećmi na widowni.mnostwo młodzieży. Na moje pytanie co to jest.czemu ma to służyć? Organizatorka twierdzi.ze ostrzegał że będą wulgaryzmy. Miejski Ośrodek Kultury zaprasza kogoś takiego? To jest kultura? Kto za to płaci? Skandal.

  Najlepsze: Dobre 20 Słabe 0

  • @ “Kultura w Stepnicy”
   Przecież to tylko gra aktora!
   Właściwie to w Gminie jest wysyp aktorów. Przykład? Proszę bardzo. Tzw samotne matki z dzieckami” na codzień korzystające z pomocy społecznej a w nocy obsługiwane przez tatuniów udających, że mieszkają osobno czy po rozwodzie ale tylko na papierze.
   Język w nowych blokach jest jeszcze bardziej dosadny.
   A dzieci i młodzież nawet nie zwracają uwagi na przekleństwa, bo same tym narzeczem się doskonale posługują.

   Najlepsze: Dobre 10 Słabe 2

  • jakie szefostwo taki program
   swojaki 🙂

   Najlepsze: Dobre 8 Słabe 0

  • A ta stepnicka punktualność….
   W programie było:
   21 – występ gwiazdy, suport Olej
   tymczasem o 21:20 Olej jeszcze się dostrajał.
   Nie czekałam…

   Jak to jest że w Goleniowie na urodzinach, gwiazdy zaczęły koncert punktualnie a w Stepnicy z opóźnieniem…??
   No chyba że czekano na wszystkich co stali w kolejkach po browary w pobliskich sklepach…

   Najlepsze: Dobre 7 Słabe 0

 3. Pani Małgorzata preferuje powrót do obrotu gotówką, miód na serce dla przekrętów. Czyli powrót do czasów platformianych. Wtedy do woli można było kraść nie płacąc VAT.
  A barter? To już przerabialiśmy w prl. Pani Todd chce wrócić do parytetu złota? To se ne da, szanowna Pani! Płatności elektroniczne tamują złodziei i zwiększają dochody budżetu.
  O co chodzi dyskutantom piszącym o pani Natalii?

  Oceń komentarz: Dobre 3 Słabe 1

 4. Rozwalają mnie takie posty…
  Rozumiem że odezwał się adwokat Ukrainki Natalii??
  Rozumiem, że był wyzysk… Praca bez wypłaty przez rok??
  A może nastąpił jakiś błąd ludzki, który zgodnie z jakąś umową trzeba było naprostować.
  Apel! Może więcej szczegółów napiszesz a nie krótką odezwę rodem z PRL-u.

  P. S. Nie jestem Magdą Rzymczyk.
  P. S. 2 Pracuję z ukraińcami i za ich podejście do pracy i chamstwo w stosunku do Polaków nie dałabym im stawki wyższej jak 5 zł za godzinę pracy
  P. S. 3 Czasami bywam w Biedronce stepnickiej i nie zauważyłam jakiegoś szczególnego zaangażowania ukraińskich pracowników…. Powiedziałabym – standardowe dla nich u nas

  Debata, kontrowersyjne Dobre 4 Słabe 3

  • Ja pracuję z Ukraińcami i mam o nich jak najlepsze zdanie. Są dobrze zorganizowani, nie piją w pracy i jakość ich roboty jest bardzo wysoka. Na ich tle nasi robotnicy wyglądają mizernie. Zapewne jak i u nas są wśród nich rożni ludzie. Uogólnianie nie ma raczej sensu bo społeczności są bardziej zróżnicowane niż nam się wydaje.

   Debata, kontrowersyjne Dobre 6 Słabe 4

 5. do Pani Magdy Rzymczyk zapłać pracownicy (Ukrainka Natalia) pieniądze za prace w Biedronce.Nie poniżaj ludzi w pracy , bo to się kiedyś zemści PAMIĘTAJ.

  Najlepsze: Dobre 15 Słabe 0

Dodaj komentarz

Optionally add an image (JPEG only)