Nowa Stepnica

Wolne Forum mieszkańców Gminy Stepnica

REFERENDUM: Prezydent przedstawił propozycję pytań referendalnych

Prezydent Andrzej Duda zaprezentował propozycje pytań referendalnych. Ostateczny ich kształt poznamy, kiedy do Senatu trafi wniosek dotyczący referendum.

Propozycje pytań referendalnych:

 1. Czy jest Pani/Pan za uchwaleniem nowej Konstytucji Rzeczypospolitej; zmian w obowiązującej Konstytucji RP?
 2. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem do Konstytucji RP obowiązku przeprowadzenie referendum ogólnokrajowego, zatwierdzającego zmiany Konstytucji?
 3. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem do Konstytucji RP obowiązku przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego w sprawach o istotnym znaczeniu dla Państwa i Narodu, jeśli z takim żądaniem wystąpi co najmniej 1 mln obywateli?
 4. Czy jest Pani/Pan za odwołaniem się w preambule Konstytucji RP do ponadtysiącletniego chrześcijańskiego dziedzictwa Polski i Europy jako ważnego źródła naszej tradycji, kultury i narodowej tożsamości?
 5. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem w Konstytucji RP szczególnego wsparcia dla rodziny, polegającego na wprowadzeniu nienaruszalności praw nabytych takich jak świadczenia 500 plus?
 6. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem w Konstytucji RP szczególnej ochrony prawa do emerytury dla kobiet od 60 roku życia, a dla mężczyzn od 65 roku życia?
 7. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej?
 8. Czy jest Pani/Pan za zapisaniem w Konstytucji RP gwarancji suwerenności Polski w Unii Europejskiej oraz zasady wyższości Konstytucji nad prawem międzynarodowym i europejskim?
 9. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w NATO?
 10. Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP szczególnej ochrony polskiego rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego Polski?
 11. Czy jest Pani/Pan za wzmocnieniem w Konstytucji RP pozycji rodziny, z uwzględnieniem ochrony obok macierzyństwa także ojcostwa?
 12. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjną ochrona pracy, jako fundamentu społecznej gospodarki rynkowej?
 13. Czy jest Pani/Pan za wzmocnieniem kompetencji wybieranego przez Naród Prezydenta w sferze polityki zagranicznej i zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi RP?
 14. Czy jest Pani/Pan za przyznaniem w Konstytucji RP gwarancji szczególnej opieki zdrowotnej kobietom ciężarnym, dzieciom, osobom niepełnosprawnym i w podeszłym wieku?
 15. Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP podziału jednostek samorządu terytorialnego na gminy, powiaty i województwa?

Zródla:

 1. https://wiadomosci.wp.pl/andrzej-duda-przedstawil-propozycje-pytan-referendalnych-6262011482409089a

15 komentarzy

 1. PiS 43%
  PO 17%
  K15 8%
  .N 5%

  TARGOWICA idzie do piachu

  Oceń komentarz: Dobre 3 Słabe 1

 2. Co dzikowi przypadnie 🤣🤣??

  Oceń komentarz: Dobre 2 Słabe 0

 3. Niema żadnej konstytucji na świecie, w której określa się wiek emerytalny. Ta kwestia jest przecież pochodną wielu zmiennych czynników, także demograficznych i ekonomicznych; powinna ją regulować ustawa.Konstytucyjne zagwarantowanie członkostwa Polski w NATO i Unii Europejskiej? Nie mam nic przeciwko. Ale co, jeśli któraś z tych organizacji przestanie istnieć? Konstytucja PRL gwarantowała sojusz z ZSRR a ten się rozpadł.
  Ja bym dadal: Czy jesteś za natychmiastowym odwołaniem łamiącego Konstytucję i przynoszącego wstyd Polsce , niesamodzielnemu i sterowalnemu przez zwykłego posła ,człowieczka nazywanego prezydentem?
  To jedyne pytanie na które mogę śmiało odpowiedzieć …TAK!!!

  Debata, kontrowersyjne Dobre 10 Słabe 8

  • plarfusek czy KOD 🙂

   Debata, kontrowersyjne Dobre 5 Słabe 7

  • 1. Czy jestes za delegalizacja PO,PSL,SLD,.Nowoczesna ?

   Debata, kontrowersyjne Dobre 9 Słabe 8

   • I wpisac przewodnia role partii pis do Konstytucji. Partii burakow, nieukow i Maliniakow. To juz bylo, ale pewnie na lekcjach historii sie pospalo.

    Najlepsze: Dobre 11 Słabe 7

  • @Zasady Konstytucji,
   Wbrew temu, co wygadują platfusowi donosiciele do Brukseli i Berlina, demokracja w “faszystowskiej Polsce” ma się dobrze. W przeciwnym razie nie ośmieliłbyś się stronniku Bula Komoruskiego krytykować urzędującego prezydenta.
   Referendum z tymi pytaniami to jednak będzie wielka kicha, podobnie jak referendum Bula.

   Debata, kontrowersyjne Dobre 7 Słabe 6

  • Taak jest najlepiej: niech będzie jak było!! SB-eckie sądy, bandy rządowych i samorządowych złodziei i patologów sterowanych przez mafię tuska oraz pedałów z Brukseli!! Liczyłem na UE, oczekiwałem dojrzałości i demokratycznych, apolitycznych struktur zarządzających wielokulturową populacją jej członków a co mamy?? Ta polaryzacja ludzi innego sortu od szlachty partyjnej jest bardzo czytelna!! Nie jestem fanem jakiejkolwiek partii, stąd moje pytanie: czy w ogóle jest jakaś opcja której można przyklasnąć, skoro cały polityczny świat skąpany jest w kłamstwie, obżarstwie i chamstwie z klerem włącznie?? Popieram PIS bo przynajmniej mówi i próbuje ruszyć tą kupę gnoju jaką muszą wchłaniać normalni ludzie!! Co z tego będzie to zależy od wyborców i organów Państwa powoływanych z udziałem wyborców, więc do dzieła!! Zacznijmy od podwórka stepnickiego!!

   Najlepsze: Dobre 12 Słabe 8

 4. Już widzę w sieci pytania postawione ostrzej i uczciwiej. Np. 1) Czy jesteś za tym, by polityk bezwględnie przestrzegał Konstytucji? 2) Czy jesteś za prawdziwym rozdziałem Kościoła od Państwa? 3) Czy jestes za referendum w sprawie aborcji? 4) Czy jesteś za tym, by policja i wymiar sprawiedliwości służyły konkretnej partii? Zadajać pozorne pytania narażamy sie na ryzyko, że komuś przyjdą do głowy pytania prawdziwe.

  Najlepsze: Dobre 7 Słabe 4

Dodaj komentarz

Optionally add an image (JPEG only)