Nowa Stepnica

Wolne Forum mieszkańców Gminy Stepnica

Przekręt przetargowy na dowozach uczniów w Stepnicy?

Gmina Stepnica jest właścicielem autobusu szkolnego marki Jelcz z 2004 r., który próbowała bezskutecznie sprzedać. Burmistrz Stepnicy pomimo posiadanego autobusu odstąpił od dowożenia dzieci i uczniów autobusem szkolnym i w maju 2017 r. ogłosił przetarg na dowozy szkolne w ramach regularnej komunikacji zbiorowej. Dla niego to pozbycie się problemu, dla dzieci mniej bezpieczny dojazd do szkoły.

W przetargu brana była pod uwagę m.in. cena usług i rok produkcji autobusu. Do przetargu przystąpiło 2 oferentów PKS Kamień Pomorski i M.J.P. Trans Transport. PKS zaoferował niższą cenę i autobusy z 2007 r. cena drugiego oferenta była nieznacznie wyższa, zaoferował dowozy pojazdem z 2008 r. Przetarg wygrał PKS z Kamienia Pomorskiego.

Szokuje fakt, że w tym samym dniu czerwiec 2017 r. doszło do podpisania dwóch umów:

– umowa przetargowa gminy z PKS, gdzie PKS oświadczył, że będzie dowoził dzieci do szkół autobusami z 2007 r.,

– umowa dzierżawy starego gimbusa marki Jelcz z 2004 r. przez PKS od  gminy, z warunkiem wykorzystywania go tylko w celu dowozu uczniów do szkół, co przeczyło całkowicie oświadczeniu złożonemu w przetargu,

Obie umowy podpisał burmistrz Andrzej Wyganowski. Zaskakujące jest to tym bardziej, że to on powinien wymagać od PKS-u przestrzegania zapisów zawartych w przetargu. Wygląda na to, że gmina i PKS świadomie zlekceważyli składane oświadczenia i wymagania zapisane w specyfikacji przetargowej, a sprawa dotyczy dzieci, o których bezpieczeństwo i komfort powinniśmy dbać z większą uwagą.     

Dodatkowo jeśli PKS zadeklarowałby w ofercie przetargowej autobusy z 2004 r. to prawdopodobnie by przegrał.

Dzieci dowożone są autobusami o wiele starszymi, zdarzają się też takie sprzed 2000 r., nikt nie kontroluje co wyrabia PKS.

Wartość przetargu to kwota ponad 395 000 zł. 

Fenomenem jest także to, że ceny za bilety szkolne w przetargu są ok. 20 % wyższe niż ceny biletów na liniach regularnych na tej samej trasie. 

Kodeks drogowy nakazuje kierowcy, który zbliża się do oznaczonego przystanku autobusowego na obszarze zabudowanym zmniejszyć prędkość, a w razie  potrzeby nawet zatrzymać się aby umożliwić prowadzącemu autobus włączanie się do ruchu.

W przypadku autobusów szkolnych przepisy są zaostrzone. Kierowcy powinni się zatrzymać, jeśli kierujący pojazdem poda sygnał zatrzymania.     

13 komentarzy

 1. co mają nakaz od swoich przywódców bo inaczej można pożegnać się z pracą 😣😣

  Najlepsze: Dobre 4 Słabe 0

  • no jak obecność oPOwiązkowa to Kochan będzie uradowana, że jest taka popularna w Stepnicy 🙂

   Oceń komentarz: Dobre 2 Słabe 1

 2. Spotkanie pełowskiej wierchuszki gminnej z (p)osłami platfusowymi.

  Oceń komentarz: Dobre 2 Słabe 2

  • na zebraniu w Goleniowie zebrało się jedynie 30 osób – głównie lokalni aktywiści.
   Siemionak, Kochan i jeszcze jedna posłanka.
   Tłum 🙂

   Najlepsze: Dobre 6 Słabe 0

   • ileż mozna słuchać tych bredni wygłaszanych przez nich ,matactwa ,przekrety ,złodziejstwa, ludzie coraz madrzejsi ,już napewno przy wyborach wyczyszczą to wszystko

    Najlepsze: Dobre 5 Słabe 0

 3. nie oczekujcie ,że radny albo sołtys tej miejscowości zajmą głos w tej sprawie przecież oni dzieci nie mają 😊angielski też uważali za zbytek 😣

  Najlepsze: Dobre 16 Słabe 0

 4. PKS złamał warunki przetargu a gmina nie pilnowała jego realizacji. Bezpośrednio zawinił pracownik mający ten temat w zakresie obowiązków. Burmistrz jako nadzór również.

  Najlepsze: Dobre 12 Słabe 0

  • pracownicy zmieniają się jak rękawiczki! ale burmistrz podpisał umowy. Widziały gały co podpisywały!

   Najlepsze: Dobre 10 Słabe 0

 5. Czego się nie dotknie w tej gminie to przekręt za przekrętem! Ale żeby na dzieciach? Potworne

  Najlepsze: Dobre 14 Słabe 0

 6. ze Stepniczki dzieci nie mają w ogóle dowozu a gmina ma to gdzieś

  Najlepsze: Dobre 10 Słabe 0

  • A Pan/Pani powie ile jest kilometrów ze Stepniczy do Szkoły w Stepnicy ? A ile z Gąsierzyna do Szkoły? Oczywiscie zgadzam sie ze autobusy sa za stare… ale ta wiadomosc powaliła mnie na łopatki 😉 pozdrawiam .

   Oceń komentarz: Dobre 2 Słabe 2

Dodaj komentarz

Optionally add an image (JPEG only)