Nowa Stepnica

Wolne Forum mieszkańców Gminy Stepnica

Kto ukradł wodę z kranów w Stepnicy!

Cały tydzień majówki mieszańcy gminy i ich goście borykali się z problemem wody w kranach.  Zrobić obiad, wykąpać się, włączyć zmywarkę, pralkę czy podlać ogródek? To było główne zmartwienie!

Z kranów czasem ciurkiem sączyło się żółte coś lub wcale nic nie leciało, sporadycznie zdarzało się, że było całkiem normalnie i dało się żyć.

Niektórzy zdenerwowani mocno sytuacją próbowali uzyskać informacje. Pracownicy Wodociągów Zachodniopomorskich udzielali wręcz zabawnych odpowiedzi, że: Ktoś kradnie wodę z hydrantów!!!”  🙂 

Na stronie gminy zawieszono następujące ogłoszenie:

“Awaria wodociągu

aktualizacja: 2018-05-04 15:54:53

W związku z awarią wodociągu nastąpiła przerwa w dostawie wody z ujęcia wody w Miłowie. Z informacji uzyskanych przez operatora wodociągów Wodociągi Zachodniopomorskie Sp. z o.o. naprawa uszkodzania potrwa do godziny 18.00.

Za utrudnienia przepraszamy.”

Cóż można powiedzieć: “Mówiliśmy, że tak będzie!”

 

Kto jest odpowiedzialny za zaopatrzenie mieszańców w wodę?

Według ustawy o samorządzie gminnym: “Art. 7. 1. Zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań
własnych gminy. W szczególności zadania własne obejmują sprawy:  3) wodociągów i zaopatrzenia w wodę, kanalizacji, usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych, utrzymania czystości i porządku oraz urządzeń sanitarnych, wysypisk i unieszkodliwiania odpadów komunalnych, zaopatrzenia w energię elektryczną i cieplną oraz gaz;”

Wynika z tego, że obowiązek zaopatrzenia mieszkańców w wodę ciąży na gminie. Wodociągi Zachodniopomorskie to operator wynajęty przez gminę na podstawie umowy. Oni chcą tylko, jak najwięcej zarobić. Gmina ma obowiązek kontrolować działania takiego operatora i w razie potrzeby interweniować. Gmina jest też właścicielem m.in. sieci wodociągowej i ujęć wody, o które ma obowiązek dbać i je modernizować.

 

Jak burmistrz dba o zaopatrzenie w wodę mieszańców Stepnicy?

Z wydanych od 2009 roku 223 milionów złotych na różne budowle i remonty,  na modernizację sieci wodociągowej i kontynuację zawodociągowania gminy wydano zaledwie 4 miliony z planowanych kilkunastu, czyli 1,8% wszystkich wydatków Gminy.

Nie zrealizowano wieloletnich planów modernizacji sieci wodociągowej i nie wykonano planowanej wymiany rur azbestowych.
A problem jest pilny i znacznie poważniejszy niż pozornie wygląda. Dotyczy bowiem modernizacji sieci i znalezienia nowego źródła wody dla ponad 3 tysięcy mieszkańców gminy! W ciągu ostatnich lat Burmistrz Andrzej Wyganowski sam poruszał tą kwestię parokrotnie, na obietnicach się skończyło.

Nie będzie wody na stepnickiej pustyni…

W naszej sieci wodociągowej około 30 kilometrów zajmują stare rury azbestowe. Zważywszy, że były kładzione najpóźniej na początku lat 80’ a ich przydatność wynosi maksymalnie 30-40 lat, rury te dawno powinny być wycofane z użytkowania. Jeżeli zastanawiacie się, dlaczego przy większym poborze wody macie problem z wodą bo “nie ma ciśnienia” to właśnie jest sprawca zamieszania. Stary azbest nie wytrzymuje bowiem wyższego ciśnienia. Poprzedni operator sieci parokrotnie przeprowadzał próby podniesienia ciśnienia w sieci do wymaganego, ale zawsze kończyły się one awariami w postaci pęknięć rur azbestowych. Problem wielokrotnie zgłaszano Burmistrzowi.

Co roku nowy dzierżawca sieci wodociągowej częstszymi awariami uzasadnia podniesienie taryf za wodę i na tym w zasadzie się kończy. Jeżeli gmina nie zacznie natychmiast inwestować w sieć, będzie tylko gorzej a to nie wszystko. Do problemów technicznych dochodzą jeszcze te zdrowotne, bowiem nieszczelny wodociąg to znacznie większe ryzyko zanieczyszczeń i skażeń wody, czego wielokrotnie doświadczyliśmy.

Wymiana starych rur azbestowych to jedno, coraz pilniejszą sprawą jest także zabezpieczenie dodatkowego źródła wody. Ujęcie wody w Miłowie jest tzw. ujęciem płytkim i w sumie jest już na wyczerpaniu. A to jedyne ujęcie dla blisko 3 tysięcy mieszkańców! 

W projekcie budżetu Gminy ciągle planuje się “niezbędne dla gminy wydatki”, tj.  na zjeżdżalnię na plaży i zadaszenie estrady oraz  na “modernizację”  budynku GOK w Stepnicy, itp. Wszystko jest ważniejsze od wodociągów bo wcześniej przegrały jeszcze z chodnikami, orlikami, boiskami, placami zabaw a nawet skateparkiem.

Jedną z największych bolączek mieszkańców naszej gminy jest ciągle jakość wody, częste przerwy w jej dostawach oraz coraz wyższe rachunki. Nie mamy dobrych informacji- jeżeli władze gminy nie zmienią swojej dotychczasowej polityki i nie zaczną inwestować w modernizację sieci wodociągowej oraz w dywersyfikację źródeł wody, sytuacja będzie tylko gorsza.

Spijamy wodę z kałuży, bo póki co mamy puste obietnice i sucho w kranach 

 

Co można zrobić?

Pisać reklamacje do WOZ, pisać wnioski do gminy o naprawę sytuacji, zmienić władze… ta sprawa dotyczy każdego z nas!

Liczmy na to, że złodzieje znikną po majówce, następni pewnie przyjadą na wakacje 🙂 

 

 

25 komentarzy

 1. A w naszej jeszcze wsi to takie jest ciśnienie,że pralkę i zmywarkę wysłałam na zwolnienie.Pjoterom😏z biedry radzę coby zaczęli podgrzewaną wodę sprzedawać, ciemnogrodzianie zmuszeni do ręcznego prania i zmywania chętnie kupią ,a tam codziennie z rana kapustka odmładzana 🤗wyglądem mikrofon przypomina ale cenka się nie ugina 3,99 za głowę 😭😭 której już nima 😁

  Najlepsze: Dobre 4 Słabe 0

 2. Czy u was też nadal nie ma wody wieczorem albo leci ciurkiem?

  Najlepsze: Dobre 6 Słabe 0

 3. tak trudno mu odsiadywać w samotności nie jeden “orał” koło hultaja mu świsnął

  Najlepsze: Dobre 7 Słabe 2

 4. Prostytutki świadczą usługi w szczecińskim apartamencie posła Platformy Obywatelskiej Stanisława Gawłowskiego. Radiu Szczecin udało się ustalić nieoficjalnie z trzech niezależnych źródeł, kto jest właścicielem nieruchomości.

  Za godzinę spędzoną z prostytutką w apartamencie trzeba zapłacić 180 złotych. “Robię anal, oral bez zabezpieczeń i inne. Mogę zrobić dla ciebie prawie wszystko bez żadnych dopłat” – tak jedna z pracujących tam kobiet reklamuje się w internecie.

  Aby potwierdzić informacje o agencji towarzyskiej działającej w apartamencie Gawłowskiego, reporter Radia Szczecin zadzwonił pod numer podany w ogłoszeniu. Dziewczyna podała mu tylko ulicę i kazała zadzwonić, gdy będzie w pobliżu. Reporter zadzwonił po raz drugi, a wtedy prostytutka wskazała już dokładny adres. To apartament polityka Platformy. Reporter wszedł, zapłacił i odbył krótką rozmowę.

  W oświadczeniu majątkowym Stanisława Gawłowskiego widnieje informacja o dochodach osiąganych przez posła Platformy Obywatelskiej z tytułu najmu wspomnianego mieszkania. Rocznie na konto polityka wpływa dokładnie 18 tysięcy 666 złotych.

  Zarządca budynku wie już o działającej w nim agencji towarzyskiej. Informację Radia Szczecin potwierdzili również mieszkańcy kamienicy.

  Nie udało nam się zapytać byłego sekretarza generalnego Platformy Obywatelskiej, czy wie jaki rodzaj działalności prowadzony jest w jego mieszkaniu. Poseł przebywa bowiem w areszcie między innymi w związku z zarzutami korupcyjnymi w aferze melioracyjnej.

  Najlepsze: Dobre 8 Słabe 2

 5. Zza naszego słoneczka nawet księżyc w pełni nie ma szans się wyłonić 😚

  Najlepsze: Dobre 8 Słabe 0

 6. Nie wiem jak to się odbywa, ale jak ileś tysięcy mieszkańców w Polsce jest pozbawionych wody, choćby przez krótki czas, czy woda jest skażona, to niemal we wszystkich mediach o tym mówią. A w Stepnicy jak nie ma wody, czy to jest niezdatna do spożycia, to tylko na tym forum ludzie dyskutują. Wszyscy się już do tego bajzlu się przyzwyczaili i chyba tak już pozostanie. Gruby jest tego świadomy, że miejscowi są mało świadomi tego co się wokół dzieje i jakie maja prawa, i tak już pozostanie wszystko bez zmian.
  Brawo Ty brawo My.
  Gruby myśli że jak melioryzacja nie działa, nie czyszczona, to mieszkańcy gminy mogą zawsze zaczerpnąć wody z zamulonych, zarośniętych kanałów, rowów, tudzież stojących wód na polach czy ogródkach. Po co komu woda w kranach jak jest wszędzie dookoła. Musi tylko o tym poinformować na BIPie, że zaprasza do XV skansenu.

  Najlepsze: Dobre 9 Słabe 1

 7. Złodziej w miasteczku grasuje a na spokojnej jeszcze wsi wodą już tryska od trzech dni 🤓😤

  Najlepsze: Dobre 10 Słabe 0

 8. Znowu,,ukradli wodę”?”czy w tym mieście nie może być normalnie
  a może właśnie to nowe normy miastowego życia
  taki prestiż!?

  Najlepsze: Dobre 13 Słabe 0

 9. Wyłania się powoli jakiś inny kandydat obok słońca ?

  Najlepsze: Dobre 7 Słabe 1

  • Zbyt wczesne odkrycie kart nie jest w interesie mieszkańców.
   Słońce ma wprawę w niszczeniu …

   Najlepsze: Dobre 7 Słabe 0

   • Mam zamiar wystartować w tych wyborach na stanowisko Burmistrza miasta Stepnica.Obiecuje .ze za zlikwiduje.. politycznej korupcje oraz towarzystwo wspólnej adoracji .Mam 54 lata nie jestem w żadnej parti .

    zależy mi na mieszkańcach tej gminy.Jesteście wspaniałymi ludźmi,którzy zaslugiecie na szacunek .

    Oceń komentarz: Dobre 3 Słabe 1

    • Będę miał jeszcze więcej szacunku do twojej propozycji kandydowania na fotel burmistrza, gdy nie będziesz robiła takich byków ortograficznych
     moja droga Kiciu.

     Najlepsze: Dobre 5 Słabe 0

 10. To już nie jest tylko problem zarządu gminy. To jest problem zdrowia wszystkich mieszkańców gminy. Chodzi o nasze zdrowie, zdrowie naszych dzieci. Nawet gdy ktoś rygorystycznie stosuje do gotowania wodę kupioną, to jak ustrzec dziecko przed niekontrolowanym ugaszenia pragnienia podczas zabawy z piłką, gdy zabraknie wody z butelki.
  Gmina miała dużą szansę na wymianę instalacji kilkanaście lat temu, gdy Polska modernizowała swoje wodociągi. Nie zrobiono tego, mało tego, remontowano chodniki, jezdnie, a każdy myślący wiedział,
  ŻE NA POCZĄTKU WYMIENIA SIĘ TO, CO JEST ZAKOPANE W ZIEMI, A POTEM ROBI SIĘ CHODNICZKI I ASFALTOWE DYWANICZKI. Teraz za to będzie się rozbijać te chodniczki i znowu będzie drożej. Jak w PRL.

  Najlepsze: Dobre 20 Słabe 0

 11. jeden z naczelnych monterów brudociągów 😅na naszym terenie ,że” ktoś kradnie wodę ” 😍A gdzie czujny nos strażnika ? Słońce jak zwykle łeb w piasek schował tydzień bez wody nam zafundował .😛😜

  Najlepsze: Dobre 18 Słabe 0

 12. Słońce Zalewu ma w nosie mieszkańców! Nie ogarnia tak ważnych tematów ja woda, jedyne co jest w stanie ogarnąć to wyciąć drzewa i polbruk położyć

  Najlepsze: Dobre 13 Słabe 1

Dodaj komentarz

Optionally add an image (JPEG only)