Nowa Stepnica

Wolne Forum mieszkańców Gminy Stepnica

Spełnione obietnice za dotacje unijne? – o supermarkecie w Stepnicy w TVP1

W nowym programie Alarm TVP1 pojawił się reportaż o stepnickim supermarkecie:

https://vod.tvp.pl/video/alarm,05032018,36132924

Zacznijmy od wniosku Wyganowskiego w 2011 r., o zmianę status bardzo małej miejscowości liczącej ok. 2000 mieszkańców ze wsi na miasto. Obietnic lepszego życia po tej zmianie nie było końca, mieli pojawić się inwestorzy, młodzi ludzie z dziećmi mieli bić się o to, aby tu zamieszkać a sama Stepnica miała rozkwitnąć. Największą kartą przetargową była obietnica wójta, że jeśli będzie miasto powstanie dyskont spożywczy!

W 2014 r. kiedy Stepnica uzyskała prawa miejskie tylko ta jedyna obietnica wójta o supermarkecie została wypełniona. Powstał dyskont spożywczy, którego historia powstania  do tej pory budzi w mieszkańcach ogromne emocje i dyskusje „o lepszych i lepsiejszych” 

W centrum Stepnicy od wielu lat straszył budynek  dawnej  „restauracji wczasowej” . Współwłaścicielem obiektu była (i jest dotąd) emerytka, wiceburmistrz Stepnicy Stanisława Rzymczyk (dawna urzędniczka w urzędzie sąsiadującej ze Stepnicą gminy Przybiernów). Z oświadczeń majątkowych Rzymczyk wynika, że wartość obiektu wynosiła w 2006 r. – 320 000 zł i był to obiekt pod działalność gospodarczą jej męża. Mąż wiceburmistrz Piotr Rzymczyk był właścicielem piekarni, która parę lat temu przestała istnieć. W oświadczeniach majątkowych pani wiceburmistrz odnajdujemy wzmianki o działalności męża i tak:  w 2008 r. – dochód z tej działalności wyniósł  55 000 zł, w 2009 r.  – 10 000 zł, a  w 2010 r. – nie ma już ani słowa o działalności męża.

Jesienią 2013 r. pojawia się nowa spółka RAM s.c. Piotr Rzymczyk (mąż wiceburmistrz) i Piotr Rzymczyk (syn wiceburmistrz), która w lutym 2014 r. podpisała umowę nr 00048-6173-SW1600532/13/14 z Samorządem Województwa Zachodniopomorskiego reprezentowanym przez Jarosława Rzepę na realizację operacji pod nazwą: „Adaptacja budynku restauracji wczasowa na obiekt handlowy w Stepnicy” ze środków unijnych z Programu Operacyjnego ,,Zrównoważony  rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007- 2013”.

Mąż i syn wiceburmistrz (na budynek, którego ona jest współwłaścicielem) otrzymali jedną najwyższych dotacji 300 000 zł. 

Z dokumentacji wynika, że Rzymczyk nie wnosił o zaliczkę, wszystkie koszty zostały podobno poniesione przed podpisaniem umowy. Całkowity koszt operacji wg dokumentacji opiewał na bagatela 1 ,8 mln zł.  Z oświadczenia majątkowego wynika, że w 2013 r. a więc w czasie realizacji adaptacji dochód wiceburmistrz Stanisławy Rzymczyk wyniósł 100 000 zł z tytułu pełnienia funkcji wiceburmistrz  50 000 zł emerytury rocznie i 16 000 zł na koncie, o dochodach współmałżonko nie ma ani słowa. Posiadała też malutki kredyt na kwotę 17 000 zł. 

Członkiem Zarządu Lokalnej Grupy Rybackiej Zalew Szczeciński prowadzącej nabór wniosków, z puli której rodzina Rzymczyk otrzymała dofinansowanie był burmistrz Andrzej Wyganowski i w tym okresie pełnił funkcję skarbnika. W tym samym naborze inni przedsiębiorcy ze Stepnicy nie otrzymali wsparcia.  

Samorząd Województwa w maju 2015 r. przeprowadził kontrolę i zaakceptował realizację tej inwestycji.

Tak jak burmistrz Wyganowski obiecał!

Jak wynika z oświadczeń majątkowych wiceburmistrz w 2016 r. wartość obiektu wyniosła już 3 000 000 zł (czyli 10-krotnie więcej niż wcześniej) i oprócz działalności gospodarczej męża w budynku tym znalazło się również mieszkanie o wielkości bagatela ponad 150 m2. Wiceburmistrz jest współwłaścicielem obiektu w udziale 60%.

Rodzina Rzymczyk to można powiedzieć „stepnicka elita”. Stanisława Rzymczyk doczekała się bardzo dochodowego awansu społecznego w 2006 r. z tytułu pełnienia funkcji zastępcy wójta osiągała dochód   w wysokości 19 700 zł , natomiast w 2016 r.dochód ten wzrósł do 100 000 zł rocznie.

Państwo Rzymczyk byli także właścicielami „Pałacu” na ogródkach działkowych w miejscowości Stepniczka: 

http://nowa-stepnica.x25.pl/2015/06/29/kupie-obiekt-rekreacyjny-na-ogrodkach-dzialkowych-w-cenie-deklarowanej-w-oswiadczeniu-majatkowym-wiceburmistrz-stepnicy-stanislawy-rzymczyk/

W tej samej rodzinie zostało przyznane mieszkanie komunalne osobie pochodzącej spoza gminy.

Na pytanie czy to moralne? Pani wiceburmistrz Rzymczyk nie udziela odpowiedzi. Burmistrz Wyganowski nie widzi w tym nic dziwnego

 

61 komentarzy

 1. I jeszcze zdziwiłam się jak gazetkowy towar pojawiał się krótko po promocji w wyższej cenie

  Najlepsze: Dobre 5 Słabe 0

 2. czy to o tej Biedronce, gdzie ceny na półkach nie są takie same jak w kasie? Spotkało mnie to właśnie w tym sklepie, pani tłumaczyła się, że u nich tak jest, doliczają podatki i dlatego w kasie drożej

  Najlepsze: Dobre 5 Słabe 0

 3. Pani Rzymczyk czy pani widziała czym dzieci do szkoły dojeżdżają, może dotacje na nowy autobus?
  Stare, dziurawe padło, którym nikt nie chce jeździć.
  Ale to dzieci ze wsi, więc po co w nie inwestować.
  To pani podobno jest odpowiedzialna w gminie za szkołę?

  Najlepsze: Dobre 14 Słabe 0

 4. Chętnie pomogę rybakom np mogę postawić monopolowy na plazy. Dają to brać!

  Najlepsze: Dobre 14 Słabe 0

 5. że chyba jesteś na żołdzie tej chciwej zgrai. Co dostałeś polizać i czy smakowało ?

  Najlepsze: Dobre 11 Słabe 1

 6. Jakby to nie była prawda co mówi, to by już dawno z nią se poradzili. Twarda sztuka i zawsze wszystko udokumentowane. Szacun!

  Najlepsze: Dobre 20 Słabe 0

 7. Rozumiem, że jak moja firma zbankrutuje to wystarczy założyć nową z kimś z układami w urzędzie i mi burmistrz-skarbnik da 300 tysięcy dotacji na nowiutką firmę z funduszy na rybołòwstwo. Jaja jak berety. Nowa firma nawet kredytu nie dostaje, bo musi funkcjonować jakiś czas by była wiarygodna. W tej gminie naprawdę tylko ryby nie biorą i to z własnego funduszu! 😉

  Najlepsze: Dobre 25 Słabe 0

  • Jaki kredyt dla nowej firmy?? Zeby głupie telefony na firmę przepisać musi ona działać parę miesięcy. Otrzymanie nawet maleńkiej dopłaty to dla zwykłego Kowalskiego droga przez mękę, najpierw tony dokumentòw a potem kontrola za kontrolą. A tu proszę, firma po powstaniu dostaje 300 tysięcy dotacji m.in. na schody, ktòrych dziwnym trafem nie wybudowano i problemu nie ma. Maria Szczeblewska musiała oddać dotację, chociaż ze wsi miasto zrobiono przeciw jej woli. A tu kolega dostaje dotację, ktòrą wydaje w sumie jak chce i spokòj. Ręce opadają!

   Najlepsze: Dobre 14 Słabe 2

 8. Wyczuwam głęboki bool doopy 🙂

  Najlepsze: Dobre 9 Słabe 1

 9. Kto wie czy Tartak w Stepnicy jest chociaż legalnie działający…

  Debata, kontrowersyjne Dobre 2 Słabe 7

  • Tartak powstał długo przed rządami pana Wyganowskiego także bez obaw, na pewno legalny. Gdybyś tu mieszkał dłużej wiedziałbyś.

   Oceń komentarz: Dobre 3 Słabe 1

 10. Biedronka w Stepnicy jest faktem. Jeśli powstała niezgodnie z prawem (bo jaki związek ma dyskont z rybami) to dotacja powinna być zwrócona. Przyznanie dotacji niezgodnie z przepisami to złamanie prawa, a unijni urzędnicy nie bardzo lubią jak ich lokalsi robią w konia.
  Jednak ewentualne zamknięcie Biedronki wkurzy wyborców. I o tym, podejrzewam wie również pan Grubcio. I to może być jego AS Wyborczy. Bardzo mocny AS.

  Najlepsze: Dobre 15 Słabe 4

  • Nie strasz ludzi zamknięciem Biedronki.Gdzie synuś lewus intelektualny i fizyczny znajdzie prace?Dofinansowanie mogą oddać , straty odrobią w ciągu roku,zresztą kto oddaje ZŁOTA KORĘ.

   Najlepsze: Dobre 14 Słabe 3

   • Zamiast uszczęśliwiać wybrańców można było dać uczciwym ludziom na wsparcie ich działalności. Ale klika ważniejsza. 300 tys. zł ze środków unijnych na wsparcie Biedronki to dopiero wypełnienie celów strategicznych:)))

    Najlepsze: Dobre 12 Słabe 0

    • To, że w Stepnicy powstała Biedronka, to są winni właśnie ci “uczciwi” handlowcy, którzy darli z klienta ostatni grosz. Właśnie Biedronka zrobiła z nimi porządek.
     Handel w wykonaniu tych “uczciwych inaczej” wyglądał w tak, że jeździli do Goleniowa i kupowali towar w Biedronkach a następnie wykładali je w swoich spelunach udających sklepy w Stepnicy i okolicach oczywiście już w swoich cenach. A ceny mogli tworzyć wg swojej wyobraźni, bo klientów trzymali w szachu swoimi zeszytami.
     W Stepnicy tylko po to potrzebny był market budowany oczywiście na uczciwych zasadach.
     Sama jestem ciekawa, co też teraz robią pomysłodawcy zeszytów. Praxeda

     Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

    • Uczciwi handlowcy-zeszytowcy? Dobrze, że ich Biedrona wykończyła.

     Debata, kontrowersyjne Dobre 6 Słabe 10

     • Jaki to grzech dać ‘na zeszyt’ – przecież to nie procentowy kredyt!

      Debata, kontrowersyjne Dobre 3 Słabe 7

      • Odezwał(a) się oszust – zeszytowiec, co się utuczył na oszustwie (przeterminowane produkty) i paskarskich cenach. Sprzedaż na zeszyt to inna forma nowoczesnego niewolnictwa, uzależnienie od monopolisty w mikro rozmiarach. III RP na to patrzyła przez palce, bo przecież trzeba było budować polski kapitalizm wg oszusta Balcerowicza. prakseda

       Najlepsze: Dobre 8 Słabe 0

  • Oczywiście wkradła się literówka ZŁOTA KURA.

   Najlepsze: Dobre 7 Słabe 0

 11. z tej puli środków wygospodarować na lepszy wózek? Kobita się zamęczy nim dojdzie do emerytury 😭 ratunku !!

  Najlepsze: Dobre 9 Słabe 0

 12. Wiceburmistrz to rocznik 1946r. ludzie w jej wieku dawno cieszą się zasłużoną emeryturą, bawią wnuki,a nie przepraszam prawnuki. No chyba, że muszą spłacać odwieczne długi .

  Najlepsze: Dobre 13 Słabe 0

 13. Zaraz będą pismienne tlumaczenia naszego dobrotliwego wodza oczywiście za podatników pieniądze rozwozone do poszczególnych mieszkańców miasta i wsi wraz z oszkalowaniem wypowiadajacych się osób oto jego praktyka.

  Najlepsze: Dobre 19 Słabe 0

  • Znowu gmina zapłaci za paszkwila w obronie interesu.

   Najlepsze: Dobre 13 Słabe 0

  • już dzis się ukazały tłumaczenia w broszurce ,co do reportażu,jlez to zrobiliśmy ,i ile zrobimy jeszcze dla gminy,mam nadzieję że już wiele nie zrobią jesienią wybory do rady gmin ,i tu nastapi KONIEC ,OBY ,TO WSZYSTKO KOCHANI MIESZKANCY W NASZYCH RĘKACH

   Najlepsze: Dobre 11 Słabe 2

 14. Gdzie są wypowiedzi normalnych mieszkańców ? Zwykłych mieszkańców Stepnicy ? Nie skażonych ? Zabrakło czasu w materiale ? Być może , w końcu to tylko cztery minuty. Te dwa osobniki przedstawione w tej nadzwyczaj krótkiej formie nie wyczerpują pełni tematu. Nie popieram działania w tworzeniu sklepu ale też nie popieram działania tego towarzystwa wzajemnej adoracji.

  Debata, kontrowersyjne Dobre 15 Słabe 16

  • Nie skażeni czym? Nepotyzmem, obłudą?
   Takie towarzystwo wzajemnej adoracji, że aż telewizja polska uznała, że warto o tej sprawie powiedzieć.
   No, chyba, że te dwie osoby mają takie wtyki, że tvp działa na ich zlecenie, jak gg dla Słońca Zalewu, hehehe.
   Weź się ogarnij, wszystko co jest w reportażu to fakty, a że bolesne, po wyjściu na jaw dla niektórych…
   “Jak dają to brać” ale trzeba uważać, bo to publiczne i potem ktoś może to rozliczyć i pokazać, jak to się robi “po stepnicku”.
   Cała Polska skażona takimi osobnikami ze starego systemu u władzy.

   Najlepsze: Dobre 18 Słabe 6

 15. Gdzie w tym materiale są wypowiedzi normalnych mieszkańców ?

  Debata, kontrowersyjne Dobre 12 Słabe 10

 16. Jak ktoś jeszcze nie widział to powtórka programu o 15:15

  Najlepsze: Dobre 9 Słabe 0

 17. Po emisji takiego programu to i przeciętny śmiertelnik poczuł prestiż 🤗🤗 inwestory z Indii 😅😅przylecą na ratunek nie tylko marszałkowi.

  Najlepsze: Dobre 14 Słabe 0

 18. Gruby udaje groźnego w wywiadzie 🙂

  Najlepsze: Dobre 11 Słabe 0

 19. się układają ciekawe kiedy skończą się manipulacje mieszkańcami
  obiecywanie czegoś co przy,, ośmiorniczkach” już dawno ustalono
  politycy ,samorządowcy zamiast bronić interesów mieszkańców nakręcają swoje
  dokładnie widać to na przykładzie wsi/miasta i pani szczeblewskiej jej zabrano
  żeby mogli wzbogacić się przyjaciele z,, układu”
  Biedronka – misja LGR?

  Najlepsze: Dobre 24 Słabe 0

  • ale co masz na myśli, że już się chwalili wcześniej, że będzie Biedronka zanim złożyli wniosek – obiecane?

   Najlepsze: Dobre 15 Słabe 0

   • owszem,zanim wybuchła afera z miastem pan Rzymczyk zamknął działalność jaką
    prowadził wcześniej (piekarnia i restauracja) i już w tym czasie chodziły słuchy ,,że zamyka bo będzie Biedronka”
    Upłynęło trochę czasu, pewnie niektórzy myśleli gdzie ta Biedronka? -a tu masz -będziemy
    miastem i będzie Biedronka dwie pieczenie przy jednym ogniu- pewnie dlatego że ,,miastowi ”
    miasta nie chcieli(z wyjątkami) ale,, wieśniaków”na Biedronkę łapali przy konsultacjach na miasto
    (które są przeprowadzone z naruszeniem prawa- wyrok sądu)
    Jeden ma prestiż i datę historyczną -podbudowane swoje Ego
    drugi ,,biznes życia?”
    Jedni dostają co chcą a drugim się zabiera – dlaczego -,,bo mają władzę manipulują mieszkańcami”

    Najlepsze: Dobre 24 Słabe 5

  • Największy inwestor w gminie to mąż wiceburmistrz! Buhahahaha A to dlatego to miasto?

   Najlepsze: Dobre 20 Słabe 0

 20. Nie ma reportażu

  Debata, kontrowersyjne Dobre 1 Słabe 6

  • jest 7 minuta

   Najlepsze: Dobre 8 Słabe 0

   • Alarm! 05.03.2018
    Budowlany chaos w Krakowie. Jakie są związki prezydenta Jacka Majchrowskiego i urzędników ratusza z deweloperami? Decyzje pokrywają się z interesami tych drugich, a nie z interesem mieszkańców.

    W drugiej części programu o przerobieniu restauracji na supermarket ze wsparciem funduszy unijnych przez firmę wiceburmistrz miasta Stepnicy pod Szczecinem.

    Najlepsze: Dobre 14 Słabe 0

 21. Tak, tak można być przedsiębiorcą nikt nie zabrania, ale to podejrzane przypadki i zbiegi okoliczności, że ta rodzina jest taka uprzywilejowana. Mieszkanko wnusi, dotacje mężowi i synowi – czy legalnie to się jeszcze okaże.

  Najlepsze: Dobre 17 Słabe 0

  • @Izka ty jesteś szczęśliwa, bo nie kasują twoich wpisów. Moje wpisy usuwają prakseda

   Debata, kontrowersyjne Dobre 5 Słabe 8

 22. Słońce Zalewu jakiś taki zdenerwowany…..!!! No cóż. Zamiast daty historycznej i prestiżu tylko niewygodne pytanka?
  Moralność Wyganowskiego i Rzymczyk to dopiero szczyt!

  Najlepsze: Dobre 23 Słabe 0

 23. Hehehe, co w rodzinie to nie zginie.

  Najlepsze: Dobre 16 Słabe 1

Dodaj komentarz

Optionally add an image (JPEG only)