Nowa Stepnica

Wolne Forum mieszkańców Gminy Stepnica

Mieszkańcy Budzienia walczą o wodę w kranach

Blisko 10 lat władze gminy Stepnica obiecują nam “prężny rozwój” a  określenie “skok cywilizacyjny” pojawia się w licznych medialnych wystąpieniach naszych włodarzy czy włodarzy województwa. Tymczasem zafundowano nam średniowieczny skansen i to za całkiem sporą kwotę 427 tysięcy złotych

Przedwojenna brukowana i dziurawa droga dojazdowa przez las, egipskie ciemności (lampy ledowe zarezerwowane dla “metropolii” Stepnica) i brak wody w kranach. Oto obraz codziennego życia Mieszkańców Budzienia,  wsi która jest położona w “najbogatszej gminie w Polsce”. 

W Budzieniu mieszka ponad 100 osób i każdego dnia walczą oni o normalność. Telefony do operatora sieci wodnej to już rutyna. Podobnie jak regularne naprawy pralek, kupowanie wody pitnej w sklepie i poczucie bezsilności. 

-Mieszka tu ponad 100 osób, a wody w kranach brak,  jak już jest to ciśnienie jest słabe, woda jest żółta, brązowa, -Wodę do picia kupujemy w sklepie, psują nam się pralki, zmywarki, nie działa ogrzewanie. Po nocach łapiemy wodę do wiader, bo za chwilę jej nie będzie i tak już od wielu miesięcy. Dzwonimy do Wodociągów Zachodniopomorskich kilka razy w tygodniu, woda przywożona jest beczkowozami, ale to nie pomaga  – skarżą się mieszkańcy.

Mieszkańcy nerwowo opowiadają: – To XXI w. a wody wciąż brakuje, mamy sobie przygotować harmonogram na wsi? Jeden dom może zrobić pranie w poniedziałek, drugi w sobotę a kąpać można się co drugi tydzień. To paranoja! Co będzie, gdy coś się zacznie palić? Postawiono w wiosce nowy hydrant TYLKO wody BRAK. Ktoś, kto to zrobił miał naprawdę czarny humor.

Co na te skargi odpowiada burmistrz Andrzej Wyganowski? – Mamy się cieszyć z tego co jest. Woda jest dowożona beczkowozami i tak już zostanie. – taką odpowiedź burmistrza usłyszała sołtys wsi Budzień. Poszła na sesję Rady Miejskiej przedstawić swój problem, usłyszała gorzkie słowa od Burmistrza, że: “przyszła zaistnieć”.   

Treść niedostępna
Zezwól na używanie ciasteczek przez kliknięcie na klawisz Akceptuję.

 

Z wypowiedzi Burmistrza Andrzeja Wyganowskiego na sesji w dniu 24 listopada br. wynika, że o problemie mieszkańców Budzienia dowiedział się dopiero od obecnej na posiedzeniu Rady Miejskiej Sołtys Budzienia. Czyli po paru miesiącach walki Mieszkańców, zgłaszania problemu operatorowi sieci i dowożenia wody beczkowozami. Innymi słowy- Burmistrz publicznie przyznał, że nie orientuje się w sytuacji Mieszkańców poszczególnych miejscowości położonych w gminie, którą zarządza. Trochę kiepskie wytłumaczenie jak na włodarza małej gminy, który zarabia tyle co Prezydent Szczecina. Wyobrażacie sobie sytuację, że Prezydent Krzystek mówi publicznie, iż nie wiedział od miesięcy o problemach z siecią wodociągową i dowożeniu wody beczkowozami dla całej dzielnicy Szczecina bo nikt z mieszkańców do niego nie zadzwonił? Nie?  Przecież właśnie to mówi na sesji Burmistrz Wyganowski. Pytanie- za co pobiera tak wysokie wynagrodzenie (on i jego pracownicy) samo ciśnie się na usta. 

Treść niedostępna
Zezwól na używanie ciasteczek przez kliknięcie na klawisz Akceptuję.

Zaopatrzenie mieszkańców w wodę pitną i zapewnienie należytego stanu sieci to zadanie własne gminy. Można, co jest niemal regułą, sieć wydzierżawić prywatnemu operatorowi, nie zwalnia to jednak władz gminy z obowiązku zapewnienia mieszkańcom odpowiedniego zaopatrzenia w wodę. W ramach realizacji tego obowiązku gminy nadzorują i kontrolują  sposób korzystania z wodociągów i urządzeń, które pozostają własnością gminy. Tak dzieje się w każdej właściwie zarządzanej gminie ale nie u nas. U nas władze nie tylko nie kontrolują działań operatora sieci, ale nawet nie wiedzą o problemach z wodą całej miejscowości! 

Budzień to podręcznikowy przykład krótkowzrocznego i pozbawionego wyobraźni działania naszych władz. Działania polegającego na wydawaniu publicznych pieniędzy nieefektywnie i bez planu. Działania, które najlepiej podsumowała na jednej z sesji Radna Barbara Kierzynkowska: “jak dają, to brać”. A że Mieszkańcy cierpią?

-Zaledwie 3 lata temu burmistrz zrobił tu inwestycję ze środków Unii Europejskiej za ponad 420 tys. złotych, obiecywał, że przestaniemy mieć problemy z wodą, które mieliśmy od lat. Było już tak źle, że poprzedni operator wod-kan zrobił odwierty w poszukiwaniu innego ujęcia wody. Miało być nowe, wystarczające dla wszystkich mieszkańców źródło wody. Andrzej Wyganowski jednak zmienił zdanie i bez konsultacji z żadnym z operatorów zmodernizował starą stację uzdatniania wody. Efekt jest, jaki widać, pieniądze wydane, a WODY BRAK! 

W grudniu zaplanowano spotkanie Mieszkańców Budzienia z Burmistrzem. Mieszkańcy mieli nadzieję na porozumienie i znalezienie rozwiązania ich pilnego problemu. Jednak sam Andrzej Wyganowski się nie pojawił  tylko przysłał nieprzygotowanego do rozmów zastępcę i pracowników Wodociągów Zachodniopomorskich.  Rozgoryczeni mieszkańcy wsi złożyli wniosek do Burmistrza i Rady Miejskiej o zapewnienie środków w budżecie Gminy Stepnica na 2018 r. na zaprojektowanie i wybudowanie nowego ujęcia wody, tylko wtedy ich życie wróci do normy.

Zastępca burmistrza Stanisława Rzymczyk robiła wrażenie osoby kompletnie  nie rozumiejącej wagi sytuacji. Jej  wypowiedzi ograniczały się tylko do tłumaczeń niestosownych zachowań burmistrza. Wiceburmistrz nie miała żadnej konkretnej odpowiedzi na pytania mieszkańców, podobnie jak nie miała dla nich czasu. 

Z kolei obecni pracownicy WOZ najpierw starali się wmówić mieszkańcom, że problemu nie ma, potem że przyczyna leży po ich stronie i mają wymieniać sobie przyłącza domowe wody, aby na końcu przyznać, że nie ma wystarczającej ilości wody w ujęciu, a stacja jest za mało wydajna! Jedynym rozwiązaniem jest nowe ujęcie, ale w to powinny inwestować władze gminy, jako właściciel.

Pracownicy WOZ zarzucili mieszkańcom kłamstwo na temat jakości wody. Zapewniali, że woda jest dobrej jakości. Jeden z mieszkańców wręczył na ręce Stanisławy Rzymczyk  filtr, który zamontował u siebie w domu, w środku była brunatna maź, (a powinien być czysty jak woda w kranie) – tak wygląda woda dostarczana mieszkańcom. Wice burmistrz odmówiła przekazania filtra burmistrzowi i szybko opuściła spotkanie twierdząc, że spieszy się na kolejne.    

 

Mieszkańcy Budzienia oznajmili, że “szala goryczy się przebrała” i dość już niespełnionych obietnic burmistrza. Deklarują, że będą walczyć o swoje prawa i o wodę w kranach, o normalność w XXI w.  

Problemu Budzienia nie należy bagatelizować. Po pierwsze- mieszkańcy tej wioski mają prawo korzystać z takiej samej ilości i jakości usług dostarczanych przez Gminę co pozostali mieszkańcy. Po drugie- problem z wodą może niebawem dosięgnąć wszystkich użytkowników ujęcia w Miłowie. Prawie 30 kilometrów azbestowych, pięćdziesięcioletnich rur też długo nam nie posłuży. Kilkanaście lat zaniedbań i marnotrawienia gminnych środków na nieprzemyślane i kosztowne inwestycje odbiją nam się czkawką. Mieszkańcy Budzienia są po prostu pierwsi i pewnie nie ostatni. 

W budżecie gminy Stepnica, który Rada Miejska będzie zatwierdzać na sesji 19 grudnia nie przewidziano żadnych środków na rozwiązanie pilnego problemu mieszkańców Budzienia. Jak przystało na “najbogatszą gminę w Polsce”, w 2018 roku wydamy ponad 2 MILIONY 105 tysięcy złotych na WYNAGRODZENIA urzędników, 93 tysiące zł na utrzymanie JEDNOOSOBOWEJ Straży Miejskiej, blisko 1 milion 500 tysięcy zł kosztować nas ma “przebudowa ścieżki rowerowej Stepnica-Widzieńsko i budowa zjeżdżalni na plaży”, 250 tysięcy kolejny remont budynku Urzędu i 390 tysięcy zł “przebudowa budynku GOK w Stepnicy” (czynione w poprzednich latach za setki tysięcy remonty widać nie pomogły), 240 tysięcy zł to koszt zadaszenia “amfiteatru” a dalsze 110 tysięcy zł przeznaczymy na “dwa zewnętrzne urządzenia rekreacyjne”. 80 tysięcy zł Gmina planuje wydać na promocję. Proponujemy jako hasła reklamowego użyć : “wiemy jak wam zafundować skansen za ponad 100 milionów”, powinno chwycić. W końcu kto bogatemu zabroni? 

40 komentarzy

 1. abym po czterech kadencjach stał się “alfą i omegą ” ,jeszcze cztery kadencje zmuszony będę siedzieć, abym o problemach mieszkańców swojej gminy mógł cokolwiek powiedzieć 😔😢😭 Paszli po wodę do biedry .

  Najlepsze: Dobre 9 Słabe 0

 2. Treść niedostępna
  Zezwól na używanie ciasteczek przez kliknięcie na klawisz Akceptuję.

  Oceń komentarz: Dobre 1 Słabe 0

 3. Dla oddechu..

  Treść niedostępna
  Zezwól na używanie ciasteczek przez kliknięcie na klawisz Akceptuję.

  Oceń komentarz: Dobre 1 Słabe 0

 4. http://goleniow.net.pl/news.php?extend.7173

  Oceń komentarz: Dobre 2 Słabe 0

 5. “Chłopcy przestańcie bo się źle bawicie dla Was to jest igraszką a tu chodzi o życie “….będę kandydował po to aby zadaszyć amfiteatr!!!

  Najlepsze: Dobre 13 Słabe 0

  • Jeszcze bańkę wyda na PROJEKT i wykonanie ścieżki rowerowej dla Olgierdowych …

   Najlepsze: Dobre 12 Słabe 0

  • Stare i brzydkie pudło trzeba czymś zasłonić a gdzie dla widowni siedzenia ?co to za amfiteatr to nawet do obory nie podobne nie jeden koń by zarzal i reszta bydła popadaliby ze simiechu Ten co to zapaskuctwo wymyślił powinien dostać 40 sci lat kamieniolomow

   Najlepsze: Dobre 12 Słabe 0

 6. A może to Johny Walker? W końcu najbogatsza gmina w Polsce 😀

  Najlepsze: Dobre 15 Słabe 0

 7. W Stepnicy woda nie lepsza. Paleta barw szeroka, od jasnej wanilii po ciemny braz. Trzymam kciuki za ludzi z Budzienia. Walczcie o swoje!!

  Najlepsze: Dobre 17 Słabe 0

 8. Szok! Burmistrz się nie pojawił na zebraniu wiejskim , ażeby się na miejscu “dopoinformować” o ( niby) nieznanym mu temacie , zaś jego zastępca nie miała dla nich czasu. Powinni ją napoić tą wodą na drogę, to może by coś do niej dotarło. Sraczkę dłużej by pamiętała niż ludzkie gadanie. To powinno się nagłośnić na cały kraj, bo takich małych społeczności, z tak dużymi problemami, zapewne jest w nim więcej. Ludzie walczcie o swoje…Powodzenia !

  Najlepsze: Dobre 19 Słabe 0

 9. Brawo Pani Sołtys👏

  Najlepsze: Dobre 15 Słabe 1

 10. Radzę zapoznaj się ze statutem sołectw zobaczysz co tutaj mogą mieszkańcy a co wojewoda 😔😶

  Najlepsze: Dobre 14 Słabe 0

 11. Problem z wodą jest to fakt.Ale czytając te wszystkie komentarze to człowieka diabli biorą. Wrzeszczycie komentujecie,władza nie taka,urzędnicy nie tacy etc. No to ja się pytam, jakie macie swoje zaplecze?Gdzie są nowi kandydaci na przeszłe wybory do samorządów ? Podajcie ich nazwiska , przedstawcie ich mieszkańcom okolicznych wsi. Zorganizujcie spotkania z potencjalnymi kandydatami. Cisza…. nie ma nic.
  W 2018 roku znów przyjedzie jakaś osoba z terenu, której nikt nie zna, będzie wrzucała ” głodne kawałki”
  bez programu, bez wizji dla gminy i będzie, ” głosujcie na mnie”. Ludzie ogarnijcie się, szukajcie kontrkandydatów wśród swoich, tu blisko z okolicznych miejscowości.Wrzeszczenie,komentowanie nic nie da, Wystawcie swoich wiarygodnych ludzi, a nie znajomy znajomego , Bo ” śpiewać każdy może…” Tu nie o śpiewanie czyt. ( pisanie) chodzi, tylko o podjęcie realnych kroków.

  Najlepsze: Dobre 12 Słabe 7

  • A może zacząłbyś od siebie zamiast “doradzać” ? 🙂

   Najlepsze: Dobre 18 Słabe 0

  • Skoro stara władza nie przynosi obiecanych zmian to co nam szkodzi zaryzykować i wprowadzić kogoś nowego aby mógł urozmaicać nasz region?
   Obecna władza przyzwyczaiła się do wygody i do nowych obiecanek, wszyscy to wiemy

   Najlepsze: Dobre 18 Słabe 0

  • Zgadzam się z Obserwatorem. Czas komentowania minął, teraz pora na działanie. Od lat nakłaniamy do większej aktywności młodych Mieszkańców Gminy. Nam jest potrzebna wymiana pokoleniowa i to nie tylko u władzy, dodam szkoły i inne gminne placówki. Pora przestać psioczyć i mieć odwagę wziąć odpowiedzialność za Gminę.
   Z drugiej strony rozumiem opornych. Przed każdymi wyborami mamy ten sam problem- wiele zaangażowanych w sprawy lokalne ludzi po prostu boi się startować w wyborach. Z komitetu wyborczego Burmistrza nie chcą a z innego się boją. Ich strach jest zrozumiały, wystarczy pamiętać jaki los spotkał jedyną w Gminie anglistkę, która nie tylko “ośmieliła się” startować z innego komitetu ale jeszcze pytania na sesjach zaczęła zadawać.
   Co do sytuacji Budzienia- SKANDAL. Problemy z wodą Mieszkańcy z Budzienia mają od lat i od lat Ich problemy są ignorowane przez Burmistrza i Radę. Problemów mają znacznie więcej i każdy jest konsekwentnie ignorowany przez obecną władzę. Zjeżdżalnia na plaży, zewnętrzne urządzenia rekreacyjne czy kolejny remoncik budynku Urzędu i GOKu mogą poczekać. Nie są tak pilne jak problem braku wody w kranach. Koniec lansu za pieniądze podatników. Czas zapracować na swoje kosmiczne pensje drodzy włodarze i wziąć się do porządnej roboty!
   Pozdrawiam
   Monika Moroń

   Najlepsze: Dobre 15 Słabe 2

  • Proponuję, abyś Ty pierwszy, dał dobry przykład i zamiast marudzić wystawił się SAM 🙂 !
   Oczywiście pierwszy na kopa od … he he
   Bohatyr jakiś czy co ludzie?

   Najlepsze: Dobre 4 Słabe 0

 12. powoła takiego co będzie siedział cichutko jak zajac pod miedzą🐇przykład zywcem z Kopic 😏

  Najlepsze: Dobre 19 Słabe 0

  • Sołtysa wybiera zebranie wiejskie i tam burmistrz ze swoją świtą może być tylko gościem.
   Jak dajecie sobie wchodzić na głowę i odebrać prowadzenie spotkania to sami jesteście sobie winni.
   To jest bezprawne.

   Najlepsze: Dobre 17 Słabe 0

  • Zajac stulil uszy liczy na większą miedze dwie córki obdarowane jedna mieszkanko druga posadę coś jeszcze by się przydalo skoro słońce taki hojny

   Najlepsze: Dobre 15 Słabe 0

 13. Współczuję mieszkańcom i życzę wytrwałości. Społeczeństwo obywatelskie i rozsądni u władzy to jedyna szansa na prawdziwy rozwój i godne życie.

  Burmistrzowi i ludziom z jego komitetu: Ławicki, Makowska, Mutkowska,Wrzosek, Gidokeit, Kleszcz, Nowak, Dąbrowska, Kierzynkowska, Nowak, Potomska musimy powiedzieć ŻEGNAJCIE! Oni nie rozumieją co jest najważniejsze dla mieszkańców i ich nie słuchają.

  Najlepsze: Dobre 23 Słabe 0

  • No dobrze @wyborco, ale kogo proponujesz na miejsce wymienionych? Ławka rezerwowa praktycznie nie istnieje, a kandydowanie na radnego czy burmistrza to popełnienie harakiri politycznego.
   W obecnej sytuacji tylko trzęsienie ziemi może odsunąć obecną władzę od stołków.

   Debata, kontrowersyjne Dobre 4 Słabe 9

   • prokuratura i wojewoda ich odsunie na bezpieczną odległość …

    Najlepsze: Dobre 16 Słabe 0

   • Ej, serio. To jest kolejna naprawdę gruba sprawa. Właściwie to muszę powiedzieć że dla mnie, jako takiego który mniej więcej orientuje się w sprawach lokalnych i nie raz go kurwica brała, to tu miarka się przebrała. Popieram ‘rybią ość’ – tu potrzebne jest trzęsienie ziemi które ta sprawa powinna wywołać.

    Panie Wyganowski, powiedzmy sobie szczerze. Przecież coś w końcu musiało pierdolnąć bardziej niż zwykle i akurat tak się złożyło że pierszy wypłynął Budzień. Mam nadzieję że to własnie ta sprawa naszego sympatycznego, małego Budzienia położy kres tym stagnacyjnym, nieudacznym rządom i raz na zawsze zniszczy pana fałszywą legendę.

    Najlepsze: Dobre 17 Słabe 0

    • “Legendowanie” jak to określają kumplusie Słońca polega na naginaniu i tworzeniu “faktów” w życiorysie, które nic nie mają wspólnego z rzeczywistością ale są bardzo przydatne do ogłupiania ludzi.

     Taka robota …

     Poniżej:
     Wanda, córka Krakusa, rzuca się w nurty Wisły – ilustracja Maksymiliana Piotrowskiego. „Dzieje Polski”, wydanie z 1909 roku.

     Najlepsze: Dobre 7 Słabe 0

  • Brawo ” Ty ” .

   Oceń komentarz: Dobre 2 Słabe 0

  • Proponuję przeanalizować jaki klej działa na bezgraniczną aktywność osób wymienionych przez “Wyborcę”. Mieszkania za wierność i służenie “panu”, praca po znajomości w budżetówce, samorządówce lub np na oczyszczalni (WOZ), bez względu na predyspozycje i kwalifikacje, byle dobrze donosi(a)ł i działał(a) w propagandzie sukcesu!! Takiego spoiwa nie znajdziecie w tym popapranym politycznym bajzlu!! Ale w Budzieniu zdarzyło się coś bardzo dobrego!! Niczym nie związana trochę wystraszona Dziewczyna – Pani Sołtys z Budzienia pokazała jak można ludzi zwołać i jak to Pan Wyganowski na ostatniej sesji wypowiedział “ZAISTNIEĆ” w ich oraz swoim interesie tak jak stanowi prawo SOŁECTWA!! Trzeba chodzić na zebrania i wybory w swoim i publicznym interesie!! Jeżeli olewa się takie środowiskowe wydarzenia wymówkami, że i tak mój głos lub udział niczego nie wnosi, to wygrywają tacy jak Wyganowski i jego mierni ale wierni oraz całe klany jak również znajomi kupieni i zanęceni wyborczymi kiełbasami naszym kosztem!! Jak już na tym forum kiedyś powiedziałem, że nie wystartuję, lecz pomogę, ale inicjatywa i ciężka robota jest niezbędnym paliwem do zaistnienia jako sołtys, radny, burmistrz o wyższych szczeblach nie mam pojęcia ale wiem, że to kosmos kosztowy i mocne nerwy!! Pozdrawiam wszystkich sympatyków tego forum jak również innych aktywnych Polaków w kolejną rocznicę wypadków “GRUDNIA 70” w Szczecinie gdzie jako żołnierz świeżo po okresie unitarnym, zostałem z całym 41 Pułkiem wysłany na ulice Szczecina z pełnymi magazynkami ostrej amunicji z odpowiednimi instrukcjami użycia tej amunicji w czasie tych wydarzeń!! Na szczęście jej nie użyłem ale do dnia dzisiejszego nie mogę zrozumieć co wówczas Polacy takiego zrobili by kazać młodym żołnierzom do nich strzelać!! Dlatego dla mnie trepostwo z tamtych czasów i całe to barachło: PO-ologia, skretyny, rupuchy z tych bolszewickich wymiarów sprawiedliwości to cuchnąca złodziejska banda, którą trzeba zneutralizować wszystkimi metodami! Jest szansa, więc nie zmarnujmy jej!!

   Najlepsze: Dobre 9 Słabe 0

   • Szanowny Panie B.Daszkiewicz! Od niedawna obserwuję to forum i muszę Panu i Pani Iwonie szczerze pogratulować szlachetnej , obywatelskiej postawy. Jako nieliczni firmujecie swoje stanowiska pod swoimi własnymi nazwiskami, czyli swoją godnością, bez chowania się za anonimowymi nickami. Nawet ja, choć nie jestem mieszkańcem tej Gminy, tego nie potrafię. Walczycie z mocno zakorzenionym nepotyzmem lokalnej władzy, ich pychą i arogancją do n-tej. Ale guru tej koterii, jak wynika z akt IPN-u, zaczynał swoją haniebną karierę w ORMO. Dla młodych : ORMO to przybudówka d. Milicji Obywatelskiej, w której realizowała się Ochotnicza Rezerwa wszelkiej maści łotrów ,donosicieli, zakompleksionych cwaniaczków oraz lizusów tamtej niechlubnej władzy. Po ulicach chodziły słynne “trójki” patrolowe, a w zakładach zakonspirowani ormowcy donosili na uczciwych ludzi. To były dobre czasy dla miernych , biernych ale wiernych, i tak im, niestety, zostało do dziś. Dlatego nie czekajcie na ich zejście, z Waszego otoczenia w drodze selekcji naturalnej, lecz używajcie konstytucyjnych narzędzi, jakimi są wybory. Już samo to, że można dokonać jakiegoś wyboru, jest dobrem nadrzędnym nad innymi pożytkami płynącymi z demokracji. A mieszkańcom małego Budzienia życzę w Nowym Roku dużego sukcesu w ich walce o normalność, godne i spokojne życie.

    Najlepsze: Dobre 8 Słabe 0

 14. niebawem zostanie odwołana tak z niepokornymi postepuje nasza władzuchna i problem będzie rozwiązany

  Najlepsze: Dobre 19 Słabe 2

 15. Zamiast robić ze wsi miasto trzeba było wydać część tych milionów na wodociągi. No ale rur nie widać a jakoś wyborców zaczarować trzeba. Ja to się dziwię i tym co na niego głosują i tym, którzy nie chodzą na wybory bo “po co”? No właśnie po to, żeby nie było takich sytuacji jak w Budzieniu!
  Budzieniaki, trzymajcie się!

  Najlepsze: Dobre 21 Słabe 0

 16. Dramat. Komentować nawet trudno. Banda sytych darmozjadów za miliony!

  Najlepsze: Dobre 17 Słabe 1

Dodaj komentarz

Optionally add an image (JPEG only)