Nowa Stepnica

Wolne Forum mieszkańców Gminy Stepnica

Maciej Strączyński nowym prezesem Sądu Okręgowego w Szczecinie

Zmiany w Sądach rozpoczęły się w Polsce od Szczecina. Sędzia Strączyński jest pierwszym mianowanym prezesem sądu po wejściu w życie znowelizowanej ustawy o sądach powszechnych.

Zamierzam twardo przestrzegać prawa i konstytucji – mówi Radiu ZET sędzia Maciej Strączyński nowy prezes Sądu Okręgowego w Szczecinie. Dodaje, że nie obawia się komentarzy, że jest listkiem figowym “dobrej zmiany”.

Strączyński to dotychczasowy sędzia SO w Szczecinie. W latach 2010-2016 Strączyński był prezesem Stowarzyszenia Sędziów Polskich “Iustitia”

Przez wiele lat był najbardziej rozpoznawalnym szczecińskim sędzią. Znany z surowych wyroków. Niektórzy mówili o nim “Strażnik Teksasu”.

Maciej Strączyński, jako pierwszy sędzia w Polsce w 2001 r. skazał na dożywocie, po tym jak kara ta wróciła do Kodeksu Karnego. Wyrok dotyczył Arkadiusza K., który został skazany za podwójne zabójstwo. Zabójca zastrzelił w Szczecinie dwóch złodziei samochodów w ramach porachunków przestępczych.

W 2002 r. sędzia Strączyński wydał wyrok dożywotniego więzienia dla Tomasza W., skazanego za gwałt na 6 młodych kobietach oraz zabójstwo. Był to pierwszy w Polsce proces, gdzie zabójca został zidentyfikowany na podstawie śladów DNA.

Przed kilkoma laty, uzasadniając wyrok dożywocia dla seryjnego zabójcy bezdomnych (z zastrzeżeniem, że skazaniec będzie się mógł ubiegać o przedterminowe zwolnienie dopiero po 40 latach), sędzia Strączyński mówił: – Należało zastanowić się, co zrobić z człowiekiem, który uznał, że jest selekcjonerem gatunku Homo sapiens, uważał bezdomnych za rasę niższą i zabijał dla przyjemności. Nie widzimy realnej perspektywy przywrócenia go społeczeństwu.

Strączyński orzekał także w wielu głośnych procesach dotyczących grup przestępczych m.in. gangu „Picka” oraz gangu „Goryla”, gdzie także zapadały surowe wyroki.

Ma opinię apolitycznego fachowca

Prezes sądu jako organ Sądu Okręgowego w Szczecinie:

 1. kieruje sądem i reprezentuje sąd na zewnątrz, z wyjątkiem spraw należących do kompetencji dyrektora sądu, a w szczególności:
  a) kieruje działalnością administracyjną sądu, w zakresie wskazanym w art. 8 pkt 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku – Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2001 roku Nr 98, poz. 1070 z późn. zm.),
  b) jest zwierzchnikiem służbowym sędziów, referendarzy sądowych oraz asystentów sędziów danego sądu,
  c) powierza sędziom i referendarzom sądowym pełnienie funkcji i zwalnia z ich pełnienia, chyba że ustawa stanowi inaczej,
 2. dokonuje analizy orzecznictwa w kierowanym sądzie pod względem poziomu jego jednolitości i informuje sędziów o wynikach tej analizy, a w razie stwierdzenia istotnych rozbieżności w orzecznictwie informuje o nich Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego,
 3. pełni inne czynności przewidziane w ustawie oraz przepisach odrębnych.

Źródła:

 1. http://www.szczecin.so.gov.pl/wladze-sadu,m,mg,288,151,152
 2. http://wiadomosci.radiozet.pl/Polska/Maciej-Straczynski-nowy-prezes-Sadu-Okregowego-w-Szczecinie-dla-Radia-ZET
 3. http://www.rp.pl/Sedziowie-i-sady/309119926-Maciej-Straczynski—nowym-prezesem-Sadu-Okregowego-w-Szczecinie.html
 4. http://szczecin.wyborcza.pl/szczecin/7,34939,22357831,sedzia-maciej-straczynski-powolany-przez-ziobre-na-prezesa-sadu.html
 5. http://szczecin.wyborcza.pl/szczecin/7,34939,22357831,sedzia-maciej-straczynski-powolany-przez-ziobre-na-prezesa-sadu.html

 

31 komentarzy

 1. KASACJA

  “Już zdecydowałem – będzie kasacja. Nie chodzi tu o żadne uprzedzenia wobec tych czy innych środowisk, tylko o zasady” – napisał minister sprawiedliwości i prokurator generalny, Zbigniew Ziobro.
  Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro wniesie kasację ws. prawomocnego wyroku wobec łódzkiego drukarza, który odmówił wydrukowania plakatów fundacji LGBT.

  Staję po stronie wolności – gospodarczej i sumienia – podkreślił w przekazanym PAP oświadczeniu.
  Już zdecydowałem – będzie kasacja. Nie chodzi tu o żadne uprzedzenia wobec tych czy innych środowisk, tylko o zasady. Dziś każdy ma wybór, zwłaszcza w przypadku tak rozpowszechnionych usług, jak drukarskie. Jeśli spotka się z odmową zlecenia, może iść do konkurencji – poinformował Ziobro.

  Stoję po stronie fundamentalnych zasad, których nie wolno naruszać w imię jakichkolwiek ideologicznych racji. Robię to w interesie wszystkich, których może spotkać podobna historia – podkreślił w oświadczeniu.

  Przypomnijmy, że w maju sąd II instancji utrzymał w mocy wyrok widzewskiego sądu rejonowego i uznał drukarza Adama J. za winnego wykroczenia, ale odstąpił od wymierzenia mu kary. Sąd wskazał wówczas, że niezależnie od tego, czy sprawa dotyczyłaby – jak w tym przypadku – odmowy wydrukowania roll-upu dla organizacji LGBT, czy plakatów promocyjnych dla ruchów obrony życia, to należy ocenić ją dokładnie tak samo – w kategoriach błędnego pojmowania wolności sumienia.

  Najlepsze: Dobre 4 Słabe 0

  • Ja nie słyszałam żeby ktoś prześladował w Stepnicy gejów albo tym bardziej lesbijki
   Słyszał ktoś?
   Normalnie jawnie mogą sobie żyć. Nie ma za dużo lokali rozrywkowych w Stepnicy więc wszyscy bawią się w tych samy miejscach i dobrze się nawzajem znają i tolerują.

   Ale żeby drukarza do lochu wtrącać za to że nie chciał ulotki wydrukować to już przepraszam jest lekka przesada, gdzie jest granica?

   Z tego co wiem to nie tylko ulotki ale całe kolorowe magazyny to dla gejów wszystkie drukarnie chcą na wyścigi drukować bo to jest najlepszy klient bo oni biorą od razu najlepszy papier i najlepszą farbę i proszą o drogiego specjalistę od drukowania żeby się kolory dobrze zgrały na papierze.

   To Ziobry trzeba było żeby powstrzymać taką głupotę?

   Najlepsze: Dobre 5 Słabe 0

  • Bodnarowi to po prostu należy stworzyć nowy stołek np. “Rzecznik Praw LGBT i pokrewne” i niech się chłop realizuje.
   Po co on ma reprezentować WSZYSTKICH OBYWATELI jak jemu tak na prawdę zależy tylko na rozruchach wokoło LGBT? No po co?
   Kiepskich jak dotychczas mieliśmy rzeczników praw obywatelskich, nic nie mogli, nic nie załatwili ale ten to jest już pełen odjazd!

   Oceń komentarz: Dobre 1 Słabe 2

 2. Treść niedostępna
  Zezwól na używanie ciasteczek przez kliknięcie na klawisz Akceptuję.

  Najlepsze: Dobre 4 Słabe 0

 3. Bardzo mi się podoba forsowana przez osoby z oznakami wścieklizny nazwa “Grubcio”, którą ktoś z tej grupy wymyślił. To jest dodatkowa promocja faceta, którego większość wybrała na burmistrza gminy.
  Przecież “Grubcio” to taka pieszczotliwa nazwa “ukochanego przywódcy” gminy Stepnica.
  To coś podobnego do nazwania okrąglutkiego bobaska pieszczotliwie grubaskiem.
  “Grubcio” to taki miły, okrąglutki gość, przyjazny do swojego otoczenia.

  Debata, kontrowersyjne Dobre 2 Słabe 12

  • porzuć złudzenia
   chodzi o to żeby Prokuratura też dostała zajadów od śmiechu
   żeby się turlali ze śmiechu po aktach 🙂

   Najlepsze: Dobre 8 Słabe 0

   • A mi bardziej podoba się określenie: ludzie sukcesu z nowej stepnicy. Takie prawdziwe i dosadne.

    Debata, kontrowersyjne Dobre 1 Słabe 5

    • w polowaniach na dinozaury są spore sukcesy 🙂
     poza tym chciałbym wam przypomnieć że wyparowało wam 100 baniek za wiatraczki 🙂
     oj boli 🙂

     Najlepsze: Dobre 9 Słabe 0

  • ta “większość” to maksymalnie 30% uprawnionych do głosowania
   ten maksymalny wynik został osiągnięty dopiero wtedy kiedy to Stepnicki Kim już trzymał mocno w krótkich rączkach 100 baniek i łatwo po prostu było elektoratowi obiecać że jakoś “odda”
   niejeden z wyborców pluje sobie teraz w brodę ….

   Najlepsze: Dobre 10 Słabe 0

  • Wyraźnie widać i czuć jak interesowne badziewie zabrało się do obrony skorumpowanego dinozaura!! Faktycznie: miejsce takich jest w norze, tylko uważaj na słynnego naszego tropiciela aby nie odstrzelił tobie czegoś wystającego!!

   Najlepsze: Dobre 10 Słabe 0

   • spokojnie Bogdanie bez pośpiechu już nie trzeba
    Kim już leży spokojnie oszołomiony pavulonem na transporterze taśmowym z węglem prościutko do Wielkiego Pieca 🙂 Kilkanaście kilometrów taśmy to musi potrwać trochę …

    Może by raczej jakoś pachoły zachęcić do pooglądania momentu spalania, wielkiego całopalenia kozła ofiarnego?

    Najlepsze: Dobre 7 Słabe 0

   • Eee tam! Idę o zakład, że nasz kochany Grubcio zapomniał już o czymś odstającym. Wg mądrości ludowej: witaj brzusiu żegnaj siusiu.

    Najlepsze: Dobre 7 Słabe 0

    • To nie o brzuch chodzi każdy mężczyzna ma brzuch w pewnym wieku chyba że jest typu kościotrup i takie chłopy też się zdarzają. Myśliwi zazwyczaj mają troszkę tłuszczyku taka choroba zawodowa u dzikiego tygrysa syberyjskiego 🙂
     A brzuch u faceta w tych sprawach praktyczne w ogóle nie szkodzi …

     Najlepsze: Dobre 5 Słabe 0

    • I znowu to Stepnica górą, mamy się czym pochwalić
     takiego ZOO jak u nas to ani w Warszawie, ani w Poznaniu ani nawet u Gucwińskich nie znajdziesz
     po prostu jednostkowe egzemplarze 🙂

     Najlepsze: Dobre 6 Słabe 0

    • Nie no wszystko honorowo jak grubcio normalnie wywiesi białą flagę nawet w postaci własnych gaci wywieszonych na dubeltówce spoza okopu to przecież nikt go nie będzie dobijać
     nie da się, nie wolno, zakazane konwencjami międzynarodowymi o ochronie gatunków rzadkich
     wtedy do akcji wejdą już na ostro zieloni którzy otoczą go ochroną jako gatunek rzadki i wymierający
     Powołają się choćby na tę Deklarację Konferencji Narodów Zjednoczonych w Sprawie Naturalnego Środowiska Człowieka. Jak i to nie zadziała to spokojnie Konwencję WASZYNGTOŃSKA, BERNEŃSKA, BOŃSKA, Rio de Janeiro, Londyn, Helsinki, Genewa , Canberra, Montego Bay, Wiedeń, Montreal, Bazylea, Espoo, Nowy Jork, Kioto, Aarhus i inne miejsca – wcześniej debatowano co tu w sumie można zrobić. Sprawę odręcznie załatwią

     Najlepsze: Dobre 6 Słabe 0

 4. Słuchajcie czy to czasem nie był pomysł Andrzeja, żeby wydawać gminne pieniądze na promowanie się jako “najbogatsza gmina w Polsce”?

  Miejsce 6. – Rewal
  Z nadmorską gminą Rewal jest jeden problem. Jeżeli chodzi o dochody podatkowe, jest jednym z liderów, to jednak jeśli weźmiemy pod uwagę poziom zadłużenia, nie jest już tak różowo. W 2016 r. poziom zadłużenia osiągnął 140 mln zł. To ok. 310 proc. rocznego budżetu. Tamtejsze władze przeinwestowały infrastrukturę – remontowano i budowano na potęgę. Część zobowiązań finansowych zaciągnięto w parabankach, co dodatkowo pogorszyło sytuację. Teraz gmina wiąże nadzieje na poprawę swojej kondycji finansowej z turystyką.

  Stepnicy na tej liście nie ma. Dane za 2015 rok czyli dwa lata temu

  Pełen raport:
  http://biznes.onet.pl/wiadomosci/kraj/najbogatsze-gminy-w-polsce/lr7cbn

  Najlepsze: Dobre 6 Słabe 0

 5. Ukryte ze względu na niski Ocena komentarza. Kliknij tutaj aby zobaczyć.

  Najgorsze: Dobre 1 Słabe 19

  • z jedynki, dwójki, trójki, czwórki, piątki, szóstki
   zależy o co pytasz 🙂

   Najlepsze: Dobre 7 Słabe 0

  • żuczek gnojarek wystawił wątłe czułki spod swojego ciężkiego kamienia
   wracaj żuczku pod kamień tam jest ciepło i wilgotno można w spokoju przeżuwać własne guanko 🙂

   Najlepsze: Dobre 10 Słabe 0

  • Pachoły, dalej razem budujecie Warszawe? buahahha

   Najlepsze: Dobre 7 Słabe 0

   • Nam warszawy tu nie potrzeba bo po co niby?
    Ale jak ktoś ma już takie nie do opanowania kompleksy to niech sobie po prostu kupi bilet PKP.
    Proponuję wysłać pachołom na początek zwiadowce do obadania sytuacji na miejscu i zdania raportu z sytuacji bieżącej.
    Nie jest pewne czy Kim na to się nada czy się zgodzi na tą samobójczą misję.

    Oceń komentarz: Dobre 1 Słabe 0

 6. Trochę opamiętania Drodzy Forumowicze. Zanim zapadnie wyrok sądowy, musi być poprzedzony oskarżeniem. A z tym nie tak łatwo. Nie związany z gminą czytelnik tego forum ze zdziwieniem czyta pobożne życzenia ukarania tzw “Grubcia?” 40 letnim wyrokiem. Jeśli to ma być żart, to bardzo prymitywny.

  Debata, kontrowersyjne Dobre 3 Słabe 12

 7. co zrobić z człowiekiem, który uznał, że jest selekcjonerem gatunku Homo sapiens, uważał (wpisz co uważasz) za rasę niższą

  mamy u nas takiego co się kwalifikuje podobnie …

  Najlepsze: Dobre 8 Słabe 1

 8. Kasta rozwalona centralnie od środka, nie z przodu nie z tyłu tylko centralnie 🙂
  Prezes Iustia
  normalnie będą wyć do księżyca
  Zbynio wziął nie pisiora tylko apolitycznego szeryfa

  Najlepsze: Dobre 10 Słabe 1

 9. Gratulacje Panie Macieju!

  Najlepsze: Dobre 9 Słabe 0

 10. grubciu ty się módl żeby nie trafić w ręce strażnika teksasu bo jak on głębiej pogrzebie w Twoich sprawkach to może być skłonny załatwić ci dożywotkę z prawem do odwołania za 40 lat 🙂

  Najlepsze: Dobre 9 Słabe 0

  • Nie strachaj się Andrzej, nie strachaj nawet jak teksańczyk ci rypnie 40+ na pierwszy wniosek o zwolnienie warunkowe to Ty będziesz miał wtedy zaledwie śmieszne 106 lat 🙂
   Piękny wiek, da się żyć a człowiekowi to się wtedy chce oj chce jeszcze ale to jeszcze bardziej.
   Medycyna cały czas idzie do przodu
   Po prostu utrzyma się Ciebie przy życiu na siłkę 🙂

   Najlepsze: Dobre 10 Słabe 2

Dodaj komentarz

Optionally add an image (JPEG only)