Nowa Stepnica

Wolne Forum mieszkańców Gminy Stepnica

Stepnica to mój kąt, moje miejsce na Ziemi, tu się wychowałam

 

Rozmowa z Aleksandrą Wyszyńską.

 

Burmistrz po emisji reportażu Interwencji w Telewizji Polsat wysłał obszerne wyjaśnienia do mieszkańców, niektóre informacje dotyczyły Pani prywatnego życia? Czy zgadzała się Pani na ujawnianie tych informacji?

Jestem wręcz oburzona, że burmistrz w swoich wyjaśnieniach użył informacji dotyczących mojego życia prywatnego, nie zgadzałam się i nie zgadzam się na to.

 

Dlaczego starała się Pani o mieszkanie komunalne?

Muszę sięgnąć do tej sprawy kilka lat wstecz. Moi rodzice rozwiedli się kilkanaście lat temu, powodem był alkoholizm ojca, przemoc w domu, znęcanie się nad rodziną za co miał wyrok i niebieską kartę. Mieszkaliśmy w Gąsierzynie: rodzice, ja, moja 9 lat młodsza siostra i rodzice ojca. Po rozwodzie, z mamą wyprowadziłyśmy się do Stepnicy na wynajem. Ojciec trafił do więzienia za znęcanie się nad swoimi rodzicami, a także za kradzież dziadkowi auta i prowadzeniu go pod wpływem alkoholu. Wtedy wraz z moim chłopakiem zamieszkałam ponownie w domu ojca, doprowadziłam go trochę do porządku, na ile było nas stać, w między czasie też sprawowaliśmy pieczę zastępcza nad dziećmi z rodzin dysfunkcyjnych. Ojciec wyszedł i pomimo naszych nadziei nie zmienił się, okradał nas, był agresywny, rzucał się do bicia, interwencje policji były częste. Po tym jak zdemontował piec centralnego ogrzewania, zaczął grzać się grzejnikami elektrycznymi, co zaowocowało rachunkiem na prawie 700 zł, no i odcięciem prądu. W tym czasie byłam, pierwszy i ostatni raz, po pomoc u pani kierownik OPS, która zaproponowała, że poratuje mnie kwotą w wysokości 100 zł (ha, ha) żebym mogła spłacić zadłużenie. Bez prądu mieszkaliśmy prawie miesiąc, wreszcie znaleźliśmy mieszkanie do wynajęcia.

Już wtedy miałam złożone podanie do gminy o mieszkanie. Kiedy wyprowadziłam się od ojca byłam u pana Wyganowskiego, który kazał napisać mi podanie uzupełniające, w którym miałam napisać, że planujemy się pobrać, założyć rodzinę, że ojciec nam utrudnia normalne życie. Jego zdaniem, to miało pomóc w przyznaniu mieszkania. Zrobiłam tak jak powiedział, ale nic z tego nie wyszło. Mieszkania przydzielano, ale ja nie dostałam.

 

Burmistrz pisze, że mieszkanie otrzymała Pani mama, a tym samym Pani. Proszę powiedzieć, jak naprawdę wyglądała sprawa przydziału mieszkania komunalnego. Czy wersja burmistrza jest prawdziwa ?

Moja mama starała się o mieszkanie komunalne, w pierwszej wersji miała przyznane mieszkanie dwupokojowe, bo z jej wniosku komisja wywnioskowała, że ja z nią mieszkam. Przy okazji, tak właśnie były opiniowane wnioski i sprawdzane fakty, komisję oświeciło w momencie, kiedy złożyłam po rozmowie z panem Wyganowskim podanie uzupełniające, wtedy zamienili mojej mamie  przydział na kawalerkę. W wyjaśnieniach burmistrza jest napisane, że komisja przydzielając mieszkanie faktycznie wzięła pod uwagę występującą patologię ze strony ojca. Uwzględnili ten fakt u mojej mamy, a w moim przypadku już nie? Dlaczego? Z tego małego mieszkania przeprowadziliśmy się do większego, które wynajęliśmy – żeby było śmiesznie od pani radnej Anety Dąbrowskiej, zasiadającej w komisji społecznej, która rozpatrywała przyznanie mieszkań komunalnych. Nas rozpatrzyła negatywnie…..  U niej mieszkaliśmy rok. Potem stwierdziłam, że jak płacić to za swoje i kupiłam na kredyt mieszkanie w Bogusławiu.

 

Jakie ma Pani plany na przyszłość?

Moje plany… przede wszystkim muszę spłacać kredyt wzięty na 25 lat. Będę miała 50-tkę jak skończę spłacać, wiek w sam raz na korzystanie z życia. Poza tym chciałabym zajmować się dziećmi z rodzin dysfunkcyjnych, zostać dla nich rodziną zastępczą, wiem z własnego doświadczenia jak ciężko żyje się w takiej rodzinie i chciałabym uchronić i inne dzieci przed losem, którego ja sama zaznałam. Mam ukończone, w tym kierunku odpowiednie kursy i szkolenia. Chciałabym poprawić swój byt, nie oddając większej części pensji na kredyt, ale jak na razie nie jest to chyba możliwe.

 

Dlaczego została Pani w Stepnicy pomimo tak złego potraktowania przez burmistrza?

Jest mi po prostu po ludzku przykro, kiedy słyszę, że osoby spoza gminy dostały mieszkanie komunalne, bo spodobała im się okolica, albo chcieliby się związać z gminą. Ja jestem od dziecka związana ze Stepnicą, to mój kąt, moje miejsce na Ziemi, tu się wychowałam. Tu mam rodzinę, bliskich, przyjaciół. Burmistrz jest teraz, ale mam nadzieję, że ktoś go wreszcie zastąpi na tym stanowisku, może bardziej sprawiedliwy i uczciwy? Jestem pełna nadziei, że będzie to ktoś, kto będzie się kierował przede wszystkim dobrem swoich mieszkańców.

 

Rozmawiała: Iwona Krępic

21 komentarzy

 1. http://goleniow.net.pl/news.php?extend.6937

  Oceń komentarz: Dobre 2 Słabe 0

 2. W sobotę dożynki. Nie zdziwię się jak jaśnie pan wygłosi orędzie do narodu. Jak zacznie gramolić się na scenę to nich ktoś włączy nagrywanie bo kto wie, może znowu coś chlapnie biedaczysko. Coś co może się później przydać 😉

  Najlepsze: Dobre 11 Słabe 0

 3. Treść niedostępna
  Zezwól na używanie ciasteczek przez kliknięcie na klawisz Akceptuję.

  Najlepsze: Dobre 3 Słabe 0

 4. – Na kogo numer jest zarejestrowany?
  – Na żonę.
  – Poproszę godność żony
  – Żona nie ma godności

  Debata, kontrowersyjne Dobre 1 Słabe 8

 5. Mieszkańcu, wolałbym sto razy żeby mieszkanie dostała ta dziewczyna z naszej gminy niż pańcia, co czasem przez gminę przejezdżała a ma prawie 4 tysiące na osobę w rodzinie miesięcznie czy kolo, co to raz do roku u nas biwakował. Przykładów pewnie Monika zna więcej ale i te wystarczą. Rozdali jak chcieli, prawo i mieszkańców mieli w poważaniu. O czym tu gadać?

  Najlepsze: Dobre 22 Słabe 1

  • No i dodajmy że dziewczyna potrzebowała pomocy tylko na pewien czas – rok, dwa? Ekstremalna sytuacja! Do czasu jak stanęła jakoś na nogi i wzieła kredyt. Uprawnienia do komunałki powinny być okresowo weryfikowane a jak jest u nas? No każdy wie 🙂

   Najlepsze: Dobre 9 Słabe 0

 6. Chodzi o komentarz “mieszkańca”

  Najlepsze: Dobre 7 Słabe 0

 7. Pozwolę sobie odpowiedzieć na ten komentarz używając ogólnie przeciętnego skrótu, na który składa się dwudziesta czwarta litera alfabetu łacińskiego, którą graficznie przedstawia się jako “X” oraz czwartą litera alfabetu, którą graficznie przedstawia się jako “D”, celem wyrażenia mojego rozbawienia treścią, z którą się teraz zapoznałam.

  Najlepsze: Dobre 8 Słabe 0

 8. Co do procederu przyznawania mieszkań jestem oburzony jak każdy, a co do Pani przypadku, jak widać małych dochodów Pani nie ma skoro dostała Pani kredyt hipoteczny na 25lat, ja też mam kredyt na mieszkanie tylko, że na 30lat i nie płacze mimo, że też składałem podanie o mieszkanie i też nie dostałem, każdy by chciał połowę wypłaty sobie odkładać…

  Debata, kontrowersyjne Dobre 8 Słabe 13

  • Rozmawiałam osobiście z Olą. Nie do końca jest tak, jak Pan pisze. Ponad połowa dochodów Oli idzie na samą spłatę rat kredytowych (a nie wzięła dużego kredytu), reszta nie starcza na życie. Dletego dziewczyna podejmuje się po pracy wszelkich zajęć dodatkowych. W całej sprawie przydziału mieszkań właśnie to jest najgorsze- że osoby o niskich w sumie dochodach zmuszono do zadłużania się a ci, którzy mają dużo większe możliwości i zdolności kredytowe dostali mieszkania komunalne.
   A teraz czekam na odpowiedź Pana Pawła Misiejuka, który na publicznym forum na FB napisał, że zna sytuację Oli Wyszyńskiej i dziewczyna od 10 lat z ojcem nie mieszkała (czyli zarzucił Oli kłamstwo). Proszę Panie Pawle podać nam źródło tych informacji, bo z relacji samej zainteresowanej wynika coś zupełnie innego. I proszę nie powielać plotek. Tak działała komisja i chyba już wystarczy.
   P.S. W razie zaniku pamięci dysponuję screenem tego wpisu 😉
   Pozdrawiam
   Monika Moroń

   Najlepsze: Dobre 18 Słabe 3

   • Tak jak połowa Polaków, nawet tych co uczciwie pracują w Urzędzie. Są mili i kompetentni ale dla tych widocznie co znają nie tylko swoje prawa ale i obowiązki. Bo trudno dogodzić tym co przychodzą i tylko żądają bo im się należy.

    Debata, kontrowersyjne Dobre 2 Słabe 13

    • Co do części naszych gminnych urzędników nie podzialam Pan/i opinii o ich kompetencji. Ja nic nie pisałam o mieszkaniach dla urzędników ale skoro temat wywołano to coś wyjaśnię. Mieszkania komunalne, zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów, przysługują mieszkańcom gminy o niskich dochodach. Koniec i kropka. Urzędnikom czy nauczycielom, ktorych sytuacja materialna jest zdecydowanie lepsza można było przydzielić ale mieszkania funkcyjne- czyli slużbowe. Wtedy byłoby zgodnie z prawem i zabezpieczonoby interes Gminy. A tak mamy sytuację, w której jeden z policjantów (spoza gminy), który dostał mieszkanie zmienił miejsce pracy a mieszkanko zostało. Podobnie z urzędniczką, która zaraz po przydziale zmieniła pracę. Trzeba odróżnić przemyślaną politykę mieszkaniową od nieprzemyślanego rozdawnictwa.
     Pozdrawiam
     Monika Moroń

     Najlepsze: Dobre 16 Słabe 3

     • To są mieszkania komunalne a nie socjalne i tym samym czynsz jest trochę wyższy, którego i tak nie wszyscy płacą pomimo, że ich dochody pozwalają na to. Wie Pani ile wynosi czynsz w Goleniowie za 50 metrowe mieszkanie komunalne ? Około 900 zł. A w Stepnicy około 300 zł. A i tak gro ludzi nie płaci. Jeśli gmina by przyznawała mieszkania tym najuboższym to już dawno by poszła z torbami.

      Debata, kontrowersyjne Dobre 7 Słabe 18

      • czlowieku co ty wygadujesz jak ktos nie placi za komunalke to ma eksmisje
       no nie u nas bo u nas “lewo” nie prawo ..

       Najlepsze: Dobre 12 Słabe 1

      • Dura lex, sed lex.Twarde prawo ale prawo. Właśnie o to w calej sprawie chodzi, że nie wyodrębniono mieszkań funkcyjnych. A wystarczyło to zrobić uchwałą. Wtedy gmina mialaby do dyspozycji mieszkania służbowe i sprawa wyglądałaby inaczej (nie obowiązywałoby np. kryterium maksimum dochodowego). Wystarczyło zapoznać się z obowiązującym prawem i działać zgodnie z nim. Bez wyodrębnienia mieszkań funkcyjnych burmistrz i komisja dysponowali prawami do mieszkań socjalnych i komunalnych a te, zgodnie z prawem, należą się właśnie najuboższym mieszkańcom. Przy czym- mieszkania socjalne z reguły wiążą się z dodatkową pomocą socjalną w postaci m.in. dodatków mieszkaniowych. To wszystko należało wiedzieć przed zaplanowaniem tak wielkiej inwestycji. Ale zrobiono “po stepnicku”. Plan był ambitny ale nieprzemyślany. Nikt nie oszacował nawet całkowitych kosztów inwestycji a dopłacamy do niej cały czas (skokowo wzrosła kwota dopłat do mieszkań w gminie oraz liczba dłużników, dane ze sprawozdań finansowych).
       Takie inwestycje, Drogi Anonimie, się planuje. Dokunuje się analizy zapotzrebowania, zysków i strat i podejmuje się decyzje. Nie na “hur dur”, bo mamy kasę a po nas choćby potop.
       Teraz nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem. Część mieszkań przyznano niezgodnie z prawem i proszę pretensje kierować do tych, którzy do takiej sytuacji dopuścili. My tylko zwracamy uwagę na łamanie prawa i szkodzenie interesom Gminy i Mieszkańców a dokładnie taka sytuacja ma miejsce. Zresztą sygnalizowałyśmy wielokrotnie nieprawidlowości ale nas się z defincji nie słucha. Prokuratora i sądu już słuchać trzeba.
       Co do budowy tylu mieszkań powiem tyle, że osobiście jestem zwolenniczką dawania wędki, nie ryby. Skala tej inwestycji była jak na tak małą gminę zbyt duża a sama inwestycja nieprzemyślana. Mieszkańcom trzeba stwarzać warunki rozwoju, nie bawić się w nierozgarniętego filantropa. Uznaję fakt, że były rodziny którym należało pomóc ale nie 150. Skoro jednak mieskzania wybofdowano, należało je rozdać zgodnie z prawem. No ale aby tak się stało, to prawo należało znać. I tu koło się zamyka.
       Pozdrawiam
       Monika

       Najlepsze: Dobre 16 Słabe 3

      • Poza tym Pan podal stawki czynszów w Goleniowie za mieszkania wybudowane w systemie TBS a to zupelnie inna historia. To nie są stawki czynszu za najem mieszkań komunalnych 😉

       Najlepsze: Dobre 14 Słabe 2

   • Misiejuk to Adwokat burmistrza ?

    Najlepsze: Dobre 12 Słabe 0

    • Chce zostać radnym “burmirzcza” to się promuje 🙂

     Najlepsze: Dobre 11 Słabe 1

     • MISIEJUK Paweł Stefan, lat 45, zam. Stepnica
      zgłoszony przez KWW NASZA GMINA STEPNICA – lista nr 16

      lista “burmirzcza”

      Najlepsze: Dobre 9 Słabe 1

     • Andrzejku wszyscy rozumieją dlaczego ty nie powiesz publicznie dlaczego NA PRAWDĘ tak porobiłeś bo to jest DYSZKA dla ciebie czyli w twoim przypadku praktycznie dożywocie …
      Na początek DWÓJKA a później napięcie z akumulatora się zwiększy jak będzie trzeba.

      Najlepsze: Dobre 11 Słabe 0

 9. Jak oni skrzętnie te wnioski sprawdzali, jestem pod wrażeniem. I tak oto rozdali nasze ponad 20 milionów. Na gębę…

  Najlepsze: Dobre 18 Słabe 1

Dodaj komentarz

Optionally add an image (JPEG only)