Nowa Stepnica

Wolne Forum mieszkańców Gminy Stepnica

Wyganowski nie dostanie pieniędzy z programu Mieszkanie Plus

Jak donosi Kurier Szczeciński pięć zachodniopomorskich miast, w tym Szczecin, przystąpiły dotąd do programu Mieszkanie Plus. W całym województwie potencjalnie może powstać nawet dwa tysiące mieszkań.

Średni czynsz w „mieszkaniu plus”, bez uwzględnienia kosztów eksploatacji oraz mediów, ma wynieść od 10 do 20 zł za mkw. W opcji najmu z docelowym wykupem mieszkania stawka czynszu będzie oscylować od ok. 12 do 24 zł za mkw. Budowę mieszkań sfinansuje fundusz zarządzany przez spółkę Bank Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości.

O mieszkanie wybudowane z rządowym wsparciem wystąpić może każdy, ale wiadomo, że największą szansę będą miały rodziny wielodzietne i te o niskich dochodach. 

Niestety – nie w Stepnicy!

Wyganowski zaproponował dwie w pełni uzbrojone działki z drogą dojazdową i parkingiem, w centrum Stepnicy, w bezpośrednim sąsiedztwie nowych bloków komunalnych. Mogło tu zostać wybudowanych 46 mieszkań, ale nie powstaną. 29 marca br. na biurko burmistrza trafiła negatywna odpowiedź od BGK Nieruchomości.

Czynsz w nowych blokach gminnych w Stepnicy wynosi w tej chwili 5 złotych z groszami. Z wyliczeń BGK Nieruchomości wyszło, że musi on wynosić co najmniej 13 zł za mkw. plus 20 złotych za parking miesięcznie.

Do tego najemca mógłby wykupić mieszkanie na własność dopiero po 25 latach.

Źródło: 

 1. http://www.24kurier.pl/aktualnosci/wiadomosci/rozczarowani-mieszkaniem-plus/
Tagi:

13 komentarzy

 1. Polskie Koleje Państwowe wytypowały już 18 działek pod mieszkania w ramach programu Mieszkanie plus. Nowe bydynki na gruntach PKP powstaną m.in. we Wrocławiu i w Warszawie ale to nie koniec. Po wejściu w życie specustawy, sprzedaż ziemii bez przetargu, na cele mieszkaniowe będzie o wiele łatwiejsza. PKP zaznacza że lista nie jest zamknięta.

  http://niezalezna.pl/100225-pkp-chce-wiecej-mieszkan-plus

  Najlepsze: Dobre 3 Słabe 0

 2. przyznawania mieszkań w naszej gminie nie były trudne do spełnienia -wystarczyło mieć kota 🙂 i rodzicow ,którzy tego kotka nie lubią 🙂 a.. psssiiik kotku do blokwów !!!!

  Najlepsze: Dobre 12 Słabe 0

 3. Teraz wszyscy ci, którzy siedzieli cicho bo im burmistrz obiecywał mieszkania ‘w najbliższym rozdaniu” mogą grzecznie imć burmistrza w cztery litery pocałować. Mieszkań nie będzie.

  Najlepsze: Dobre 7 Słabe 0

  • Prawda. Siedzieli cicho wierząc w słowa burmistrza to mają. A można było skarżyc decyzje odmowne i się odowływać. Ale po co władzą zadzierać? Mówią, że pokorne ciele dwie matki ssie. Ja mówię, że frajerzy zawsze mają pod górę!

   Najlepsze: Dobre 8 Słabe 0

 4. że określani “niezbędny dla gminy” 🙂 celowo, w oczekiwaniu na mieszkanko piastowali urząd po czym wyfrunęli bo są niezbędni w Szczecinie 🙂 a tania sypialnia w Stepnicy jak znalazł .

  Najlepsze: Dobre 11 Słabe 0

 5. Wielokrotnie uprzedzaliśmy na stronie, że wchodzenie gminy w buty dewelopera i przyznawanie mieszkań komunlanych (wbrew ustawie) rodzinom, które było stać na zakup własnego “M” odbije się czkawką na loklanym rynku nieruchomości. Konia z rzędem temu właścicielowi, który teraz dobrze sprzeda lub wynajmie mieszkanie. Ceny mieszkań na rynku wtórnym i czynsze najmu w gminie spadły, bo wielu potencjalnych nabywców lub najemców dostało gratis mieszkania komunalne. Z gminą, która bawi się w dewelopera nikt nie jest w stanie wygrać, bo nikt nie zaproponuje ani takiego czynszu ani takiej ceny (musiałby oddać mieszkanie). Nasz gmina jest mała, więc wystarczyło przyznanie mieszkań 20-30 rodzinom, których dochody pozwalały na samodzielny zakup by rynek nieruchomości to wyraźnie odczuł. Na najpopularniejszych portalach internetowych obecnie można znaleźć od kilku do maksymalnie 14-16 ogłoszeń sprzedaży mieszkań lub domu ze Stepnicy (i okolic), z czego część “wisi” od 2015 roku. To bardzo mało i świadczy o stagnacji rynku. Wniosek BGKN, że budowa tanich mieszkań pod najem się u nas nie kalkuluje może dziwić tylko osoby pozbawione wyobraźni i wiedzy na temat loklanego rynku nieruchomości i podstaw ekonomii
  Osobiście bardzo żałuję, że tak się stało. Młode rodziny i rodziny wielodzietne miały szansę na wynajem za czynsz niższy niż rynkowy mieszkania z docelową opcją wykupu. W znalezienie dewelopera szybko nie wierzę. Same poszukiwania trwają już chyba drugi rok. Inwestor, w przeciwieństwie do naszej władzy, ma pojęcie o ekonomii i potrafi liczyć. To się nie opłaca, bo nie za bardzo jest komu te mieszkania wynająć lub sprzedać.

  Najlepsze: Dobre 12 Słabe 0

  • Prawda. Teraz mieszkania sprzedają tylko desperaci. Moi rodzice po roku czekania na chętnego zrezygnowali ze sprzedaży. Ludzie mówili wprost, że po co mają płacić jak gmina darmo daje. A jak ktoś już był zainteresowany to proponował taką cenę, że płakać się chciało. Jaki inwestor wybuduje mu te bloki skoro tutejsi sprzedać mieszkań nie mogą?

   Najlepsze: Dobre 10 Słabe 0

  • Dodam, że taka sytuacja nie miałaby miejsca gdyby gmina, jak to nakazuje ustawa o ochronie praw lokatorów, przyznała wszystkie mieszkania komunalne mieszkańcom, którzy mają niezaspokojone potrzeby mieszkaniowe i sami nie są w stanie ich zaspokoić z uwagi na niskie dochody. Wtedy nie tylko poprawionoby sytuację wielu niezamożnych rodzin ale także nie popsutoby lokalnego rynku. No ale…

   Najlepsze: Dobre 10 Słabe 0

   • Pani Moniko,
    Proszę być realistką – co ich obchodzą tzw. “biedni ludzie”?
    Ważne, że wnuczka ma, że syn ma

    Najlepsze: Dobre 13 Słabe 0

 6. Wygląda na to że przez pazerność grubego Gmina straciła szansę na poważną inwestycję ze źródeł zewnętrznych. Wydaliśmy za to wszystkie własne pieniądze.

  Najlepsze: Dobre 11 Słabe 0

 7. Wychodzi na to że dokładamy do mieszkań komunalnych 8 zł za mkw w stosunku do ceny Mieszkanie Plus!

  Mieszkanie komunalne to z założenia forma pomocy socjalnej skierowanej DO MIESZKAŃCÓW GMINY.

  Dlaczego więc dostały je osoby o bardzo wysokich dochodach i spoza gminy???

  Najlepsze: Dobre 11 Słabe 0

  • że właśnie dlatego jest potrzeba drążenia tego tematu nawet w prokuraturze,warszawskiej,bogaczom dokłada gmina do czynszu to rewelacja,,ale sprawa trafiła też w odpowiednie ręce Pani Monki,i Iwony nie popuszczą tego ,mam nadzieję ,gorąco się zaczyna robić oj gorąco,a będzie jeszcze parzyć…

   Najlepsze: Dobre 7 Słabe 1

Dodaj komentarz

Optionally add an image (JPEG only)