Nowa Stepnica

Wolne Forum mieszkańców Gminy Stepnica

Nie dostajesz informacji? Złóż skargę!

Nie wszystkie instytucje chętnie wypełniają swoje obowiązki związane z udostępnianiem informacji. Czasem ignorują wnioski, czasem przysyłają odpowiedzi zbyt lakoniczne, a czasem odpowiadają wprost, że żądanej informacji nie ujawnią.

Co wtedy robić?

Jednym ze sposobów na odstraszenie dociekliwych obywateli i obywatelek jest żądanie przez instytucję opłaty za udostępnienie informacji. Czy to zgodne z prawem? – Urząd może naliczyć opłatę za udostępnienie informacji publicznej, jeśli poniesie jakieś dodatkowe, nadzwyczajne koszty związane z jej wytworzeniem. Chodzi tu jedynie o koszty materiałowe, np. zużyje wyjątkowo dużo papieru do wydrukowania interesujących nas dokumentów albo będzie musiał kupić płytę CD, żeby przesłać na niej interesujące nas informacje. Nie może naliczyć opłaty za pracę urzędnika przygotowującego dokumenty. Urząd nie może też mieć żadnego cennika na udostępnianie informacji, a opłata musi odpowiadać rzeczywiście poniesionym przez urząd kosztom – podkreśla Bartosz Wilk, prawnik Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska.
A co, jeśli urząd odmówi lub nie odpowie? Jeśli nie odpowie lub jego odpowiedź będzie wymijająca czy niepełna, możesz złożyć do sądu administracyjnego skargę na bezczynność. – Skargę na bezczynność składamy za pośrednictwem urzędu, który nie odpowiedział na nasz wniosek i to on ma obowiązek przekazania jej do sądu administracyjnego – wyjaśnia Bartosz Wilk.

Może się również zdarzyć, że wójt, burmistrz, starosta lub prezydent miasta wyda decyzję, w której odmawia nam udostępnienia informacji, powołując się na prywatność (np. we wnioskowanej informacji są dane osobowe) czy tajemnicę przedsiębiorcy. Od tej decyzji odwołujemy się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Jeśli ten podtrzyma decyzję urzędnika, wtedy możemy ją zaskarżyć do wojewódzkiego sądu administracyjnego.
Inny scenariusz jest taki, że urząd odpowiada nam, że nie może zrealizować wniosku w formie, o jaką prosimy, np. chcieliśmy skany dokumentów, a w urzędzie popsuł się skaner. Wtedy należy uzgodnić inną formę możliwą do realizacji.
– Często niechęć urzędów do udostępniania informacji wynika z błędnego przekonania, że ujawnienie danej informacja godzi w prywatność innych osób. Tak było w przypadku warszawskiego ratusza, który, udostępniając umowy przez siebie zawierane, wykreślał z nich nazwiska zleceniobiorców. Dopiero Sąd Najwyższy przekonał urząd, że aby skutecznie kontrolować, trzeba znać nazwiska osób otrzymujących publiczne zlecenia, tylko w ten sposób można zapobiec nepotyzmowi. Od tego czasu warszawski ratusz publikuje rejestry umów na swojej stronie – mówi Bartosz Wilk. – Z kolei pewien burmistrz był przekonany, że imiona i nazwiska osób uczestniczących w spotkaniu wiejskim nie mogą być udostępnione, a tymczasem sąd stwierdził coś zupełnie odwrotnego – mieszkanki i mieszkańcy sołectwa, biorąc udział w zebraniu wiejskim, sprawują władzę, gdyż zebranie wiejskie jest organem sołectwa. Z tego powodu w tym zakresie ich personalia nie korzystają z ochrony prywatności – dodaje prawnik.

Chcesz wiedzieć więcej o dostępie do informacji publicznej? Wejdź na stronę internetową -LINK-. Potrzebujesz bezpłatnej porady prawnej w tym zakresie? Skorzystaj z poradni Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska na stronie -LINK-

 
Źródła:
 1. http://goleniow.net.pl/news.php?extend.6667
 2. http://www.porady.siecobywatelska.pl./
 3. http://www.informacjapubliczna.org/
Tagi: ,

38 komentarzy

 1. PAP 18 kwi, 23:34
  Joanna Lichocka zaproponuje uchwałę RMN ws. obecności w mediach publicznych osób związanych ze służbami PRL

  Zasiadająca w Radzie Mediów Narodowych, posłanka PiS Joanna Lichocka, zamierza zaproponować uchwałę RMN ws. rozważenia przez szefów mediów publicznych rozwiązania umów z osobami, co do których udokumentowane jest, że byli pracownikami bądź współpracownikami komunistycznych służb.

  – Będę chciała zaproponować, nie wiem, czy może to być skuteczne, żebyśmy przyjęli takie stanowisko Rady, które byłoby zaleceniem wobec wszystkich szefów mediów publicznych, czyli Polskiego Radia, Telewizji Polskiej, Polskiej Agencji Prasowej, wszystkich rozgłośni regionalnych, telewizyjnych i radiowych o to, żeby rozważyli rozwiązanie umowy o pracę z osobami, co do których jest udokumentowana przez IPN informacja, że byli współpracownikami bądź pracownikami komunistycznych służb specjalnych – powiedziała Lichocka w Telewizji Republika.

  Podkreśliła, że według niej “byli esbecy i ich współpracownicy nie powinni kształtować opinii publicznej w mediach narodowych, w mediach publicznych”

  http://wiadomosci.onet.pl/kraj/joanna-lichocka-zaproponuje-uchwale-rmn-ws-obecnosci-w-mediach-publicznych-osob/nhe5pg1

  Najlepsze: Dobre 4 Słabe 0

 2. czystki dopiero przed Wami ,konieczne wszędzie nie tylko na liście ,którą wymieniasz np. w wojsku nikt ich nie wygania , komuchy w potrzasku uciekają sami i chwała im za to .Znamy takich ,których ciężko będzie oderwać od koryta ale damy radę .Spokojnie bez stresu na deptaku miejsca duuuuuużo :)będziecie mieli czas na wykłady o kompetencjach w obdzielaniu swojaków

  Najlepsze: Dobre 10 Słabe 1

 3. czasem trzeba sobie polatać ,czasem można sobie pobełkotać .Rapsod żałosny 😉 w hołdzie naszej elycie ,tylko nazwiska zmienić jak mogłaś(eś) narazić swojaków ? 🙂

  Najlepsze: Dobre 10 Słabe 1

 4. .

  Najlepsze: Dobre 11 Słabe 7

  • A kiedy posadza naszego lokalnego Ala Capone ? 😉

   Najlepsze: Dobre 17 Słabe 2

   • Niech mu jeszcze do celi dosadzą Kochan i Geblewicza …
    Będzie komplet!

    Najlepsze: Dobre 13 Słabe 3

   • PO i PSL przez 8 lat = KŁAMSTWA, afery, dzika reprywatyzacja w całej Polsce, przekręty, łapówkarstwo, korupcja, podwyżki wszystkiego (m.in. podatków), 67+, OFE, GMO, brak sprawiedliwości (sędziowie na telefon), komornicy bezkarni, brak wojska (likwidacja wojska przez p. Klicha (psychiatrę), Siemoniaka (kierowcę p. Tuska), sprowadzenie “uchodźców” przez p. Kopacz (zablokowane przez PIS), brak opieki medycznej, likwidacja wielu szkół, dołączył KOD (czy ten p. Kijowski zapłacił alimenty swoim dzieciom?) i Nowoczesna – (założyciele: Balcerowicz, Olechowski, Petru) – donosiciele i sprzedawczyki – pamiętacie, jak kupczyli Polską w knajpie Sowa i kolesie (m.in. p. Sikorski, Sienkiewicz, Bieńkowska, Nowak – zegarek) – ZMIANY SĄ POTRZEBNE, przegrywać trzeba umieć panie i panowie z PO, PSL oraz Nowoczesnej z KOD-em – dość już nieudaczników, żerujących na biednych Polakach, o ostatnich 8 latach trzeba pamiętać, przede wszystkim o tym, że rząd PO i PSL nic nie zrobił dla Polaków, oprócz zadłużenia i podwyżek – wszyscy są z jednego wora – Nowoczesna to PO bis, a nowe koło z Niesiołowskim to PO bis+ – ciamajdan z p. Nitrasem kieszonkowcem w roli głównej

    Debata, kontrowersyjne Dobre 12 Słabe 13

    • PiS tylko dwa lata=
     Opowiadanie prawdy Smoleńskiej – olbrzymie wydatki na zajebistą komisję ekspertów którzy pogłębiają szaleństwo i histerię Smoleńską, obłęd miesięcznic w stolicy i na Wawelu.
     Zawłaszczenie mediów publicznych – Kurski daje popis swej tolerancji w mediach, wywalanie z pracy redaktorów oraz pracowników niższych szczebli za nieprawomy ślność. Zakaz pracy w TVP dla aktorów teatralnych biorących udzał w przedstawieniu “Klątwa”. Pewnie boją się prawdy.
     Narodowe rżnięcie: szaleńcza wycinka drzew w całym kraju, zapytać należy kto najwięcej skorzystał: działacze PiS , kler ze swymi latyfundiami czy może biedny suweren?
     Misiewiczowanie: obsadzanie spółek Skarbu Państwa swojakami i specjalne nowe pensje np. 50tysi na miesiąc dla Misiewicza – zajebiste nie!
     Stanowiska w zbrojeniówce dla parkingowch itd.itp. pełna profeska.
     Rozwalanie limuzyn rządowych: samochód Broszki – wartość około trzy bańki, Macierewicz kolejny lecący od swego Toruńskiego pana do kurdupla rozwala limuzyny uciekając z miejsca wypadku.
     Trbunał Konstytucyjny: Rozjechany i obsadzony tak aby zwykły obywatel wkrótce nie mógł się upominać o swoje prawa. Zobaczymy…
     Darowizny dla Czarnych Panów: Idące w miliony złotych darowizny osiągają granice absurdu a chęć dojenia kraju wielka.
     Itp. Itd. Ect.

     Debata, kontrowersyjne Dobre 10 Słabe 11

     • zobaczymy za 6 lat 🙂
      wtedy porównamy

      Najlepsze: Dobre 9 Słabe 3

      • Jakie 6 lat.Jeszcze w tym roku dostaniecie kopa.

       Debata, kontrowersyjne Dobre 5 Słabe 9

      • Obyś niemiał racji i to także dla Twojego Dobra. Faszystowskie i skrajnie nacjonalistyczne zapędy PiSu przy udziale Młodzieży Wszechpolskiej i ONR doprowadzą do szybkiej konfrontacji podzielownego społeczeństwa, a efekt może być taki jak w Niemczech w latach 30. Historia lubi się powtarzać. Wyciągaj wnioski i ucz się historii abyś potem nie miał głupich pretensji.

       Debata, kontrowersyjne Dobre 4 Słabe 6

       • Oj,Oj widać jakiś Standarterfuehrer ZMS, ostro za sianie horroru nacjonalistycznego się zabrał!! Nie jestem fanem PiS ale mafię! złodziejską PO/PSL rozpracowali i chwała im za to! Oby wytrwali i nie zgłupieli od nadmiaru władzy i trwonienia elektoratu kompromitacjami typu misiewicze i macierewicze!!

        Najlepsze: Dobre 10 Słabe 4

        • A lex Szyszko? a obdzielanie stanowiskami w spółkach skarbu państwa ludzi niekompetentnych i po rodzinie?, a kłamstwa o szybkim rozwoju gospodarki? a czystki w wojsku?, a zwalnianie nauczycieli?, a rozwalenie trybunału?, a łamanie Konstytucji?. a wprowadzanie państwa wyznaniowego? itp itd-Panie Daszkiewicz ponieważ urodził się Pan w czasach niesłusznych to i Pana oczyszczą i wyzwolą.

         Debata, kontrowersyjne Dobre 3 Słabe 10

         • Ależ Platfusku, drobny przekrętasku! PiSiaczki mają dokładny plan szybkiego zneutralizowania wszelkich odrostów platfusianych.

          Najlepsze: Dobre 11 Słabe 3

         • Akurat PO z PSL nie obsadzała stanowisk “swoimi”
          hue hue 🙂

          Debata, kontrowersyjne Dobre 2 Słabe 3

         • Lista PZPR-owców i współpracowników SB w Platformie Obywatelskiej

          1. Andrzej Rzepliński, wybrany na sędziego Trybunału Konstytucyjnego z poparcia PO, kandydat PO na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich w 2005 r., do 1981 należał do PZPR. Pod koniec lat 70. II sekretarz POP PZPR w Instytucie Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji UW.
          2. Tomasz Nowak, poseł PO był 1 marca 1989 r. zarejestrowany przez SB z Konina jako kontakt operacyjny, ps. “Aktor”. Pozyskany do sprawy o krypt. “Pegaz” (“zagadnienie” – kultura i sztuka). Zdjęty z ewidencji 9 stycznia 1990 r. Materiały zniszczono.
          3. Zbigniew Pawłowicz, senator PO był zarejestrowany w 1977 r. jako tajny współpracownik Wojskowej Służby Wewnętrznej, czyli kontrwywiadu wojska PRL, ps. “Pawlik”.
          4. Marek Konopka, senator PO został w 1982 r. zarejestrowany jako tajny współpracownik kontrwywiadu wojska PRL ps. “Marzena”.
          5. Michał Boni, doradca premiera Tuska w 1992 roku został wymieniony jako TW “Znak” na tzw. liście Macierewicza. 31 października 2007 wydał publiczne oświadczenie, że w 1985 Służba Bezpieczeństwa za pomocą szantażu zmusiła go do podpisania deklaracji współpracy.
          6. Stanisław Jałowiecki, eurodeputowany PO występuje w katalogu IPN jako konsultant” SB z 1973 r., w tym roku został ostatecznie uznany przez Sąd Najwyższy za “kłamcę lustracyjnego”.
          7. Andrzej Olechowski, współtwórca PO i do dziś jej członek znalazł się w 1992 r. na liście Macierewicza. Jako jeden z nielicznych polityków centroprawicowych złożył oświadczenie lustracyjne o przyznaniu się do współpracy ze służbami specjalnymi PRL – w okresie pracy w instytucjach międzynarodowych współpracował z wywiadem (Departament I MSW). Był jego kontaktem operacyjnym o pseudonimie “Must”. Członek PZPR.
          8. Iwona Śledzińska-Katarasińska, posłanka PO w PRL związana z “Głosem Robotniczym”, organem Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Łodzi. W 1997 była kandydatem na stanowisko ministra kultury i sztuki w gabinecie Jerzego Buzka; wycofała się na skutek protestu AWS po oskarżeniu jej o udział w antysemickiej nagonce w 1968.
          9. Kazimierz Kutz, poseł PO w 1971 r. został zarejestrowany przez SB jako kandydat na tajnego współpracownika. Po trzech latach zmieniono mu kategorię na “zabezpieczenie”, a półtora roku później sprawę zakończono “z powodu braku możliwości operacyjnych”. W latach 70. uczestniczył w naradach Komitetu Centralnego PZPR na temat kultury. Wygłosił przemówienie gdzie zaatakował Stanisława Bareję używając terminu “bareizm” jako synonimu kiczu. Od tego czasu reżyser “Misia” nie podał ręki Kutzowi. W stanie wojennym zwolniony z internowania po podpisaniu `deklaracji o lojalności’. Od 1983 mieszka w Warszawie w tzw. “Zatoce czerwonych świń”. W 2005 członek Komitetu Honorowego Kandydata na Prezydenta RP Włodzimierza Cimoszewicza.
          10. Zbigniew Ćwiąkalski, minister sprawiedliwości i prokurator generalny w rządzie Donalda Tuska w latach 1972-1981 członek PZPR, był szefem uczelnianej Podstawowej Organizacji Partyjnej. Według dokumentów IPN został zarejestrowany jako kandydat na tajnego współpracownika Służby Bezpieczeństwa w 1985 r. Zaprzeczył jakiejkolwiek propozycji współpracy, a sam fakt zarejestrowania wiąże z wyjazdem na półtoraroczne stypendium do RFN w 1986 r.
          11. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego w rządzie Donalda Tuska karierę polityczną zaczynała w latach 70. w PZPR. Z partii wystąpiła po wprowadzeniu stanu wojennego.
          12. Jan Kuriata, poseł PO był zarejestrowany w 1984 r. jako tajny współpracownik SB, ps. “Piotr”. Zdjęty z ewidencji w 1990 r. Materiały złożono w archiwum;
          13. Marian Czerwiński, poseł PO. W 1989 został posłem na Sejm X kadencji (tzw. Sejm kontraktowy) z okręgu Dębica z listy PZPR. Przewodniczący PO w powiecie dębickim.
          14. Leszek Korzeniowski, poseł PO, przewodniczący PO w województwie opolskim, były członek PZPR.
          15. Miron Sycz, poseł PO, b. członek PZPR. Należy do Stowarzyszenia Ordynacka.
          16. Bożena Sławiak, posłanka PO, była członkiem PZPR.
          17. Karol Węglarzy, radny sejmiku śląskiego z PO, w latach 1980-1985 pełnił funkcję posła na Sejm PRL VIII kadencji z listy PZPR. Od 2001 należy do Platformy Obywatelskiej.
          18. Gen. Janusz Bojarski, dyr. Departamentu Kadr w Ministerstwie Obrony Narodowej, w przeszłości dwukrotnie pełniący funkcję szefa rozwiązanych Wojskowych Służb Informacyjnych. Absolwent m. in. Wojskowej Akademii Politycznej im. Feliksa Dzierżyńskiego, znany również jako wieloletni współpracownik gen. Dukaczewskiego.
          19. Robert Kowalski, absolwent Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych (MGiMO) w czasach ZSRR. Zwolniony ponad rok temu ze stanowiska teraz został wiceszefem departamentu kadr i szkoleń w MSZ.
          20. Marek Staszak, prokurator krajowy, ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 1980-1984 pracował w Prokuraturze Rejonowej w Międzyrzeczu i Poznaniu. Był prokuratorem Prokuratury Rejonowej w Środzie Wielkopolskiej (1985-1989) i podsekretarzem stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości w czasach rządów SLD (2001-2003).
          21. Zdzisław Skorża, wiceszef ABW, były funkcjonariusz SB.
          22. Maria Wągrowska, wiceminister obrony narodowej w rządzie Donalda Tuska, podała się do dymisji 13 grudnia, wg `Trybuny’ po tym, jak w IPN znaleziono materiały na jej temat. Oficjalny powód odejścia: `z powodów rodzinnych’.
          23. Tadeusz Nalewajk, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji z nominacji PSL, podał się do dymisji 7 stycznia 2008, `ze względów osobistych’. Wg `Trybuny’ powodem jego dymisji były materiały znalezione w IPN.

          Debata, kontrowersyjne Dobre 3 Słabe 3

          • Człowieku jesteś pisiorem całą gębą. Będzie tu szczuł ludzi kaczorysta jeden.

           Debata, kontrowersyjne Dobre 2 Słabe 8

         • Bredzisz anonimie boś anonim jest nic więcej!! To co nadajesz nie ma znaczenia gdyż normalni ludzie widzą słyszą i czują,stąd coraz bardziej dystansują się od politycznych oszołomów i złodziei! Możemy jedynie sobie powymieniać poglądy a twoje horrory to są tyle warte co zabawa w odgadywaniu różnic poglądowych w stylu: jaka jest różnica pomiędzy węglem kamiennym a kamieniem węgielnym? A no taka sama jak pomiędzy piciem w szczawnicy szczaniem w piwnicy!!

          Najlepsze: Dobre 7 Słabe 4

        • Panie Daszkiewicz wygodnie jest nie widzieć problemu narodowców, faszystów i innej maści katofanatyków w Naszym Kraju, gdy przyświeca Panu tylko chęć zemsty i odwetu na Rysiu i Wyganie.Też ich nie trawię, ale właśnie takie są początki dawania przyzwolenia na dzielenie społeczeństwa na lepsze i gorsze sorty. Potem to już z górki. Wielu z Nas zależy na robieniu porządku z oszustami i krętaczami ale styl w jakim robi to PiS jest pozbawione szacunku do całego społeczeństwa. Jedno jest pewne fanatyzm zawsze przynosi destrukcję, a największy koszt i tak spadnie na zwykłych obywateli.

         Debata, kontrowersyjne Dobre 4 Słabe 8

     • Geblewicz=Misiewicz PO

      Najlepsze: Dobre 6 Słabe 0

 5. jak zanurzy się w czystej to pływa jak delfinek 🐬🐬

  Najlepsze: Dobre 14 Słabe 0

 6. .

  Najlepsze: Dobre 12 Słabe 4

 7. w połączeniu z zalewem biedrońskim 😄 kolejna atrakcja zapewniona🏂

  Najlepsze: Dobre 18 Słabe 2

 8. Wszechmogący leży do góry fontanną na wsi , nie widzi co w mieście dzieje się alleluja🐣🐣🐣

  Najlepsze: Dobre 19 Słabe 0

  • Byłem na świątecznym spacerze w obrębie portu rybackiego i stwierdziłem, że oprócz sławetnej sceny będziemy mieli jeszcze jeden pomnik inwestycyjnego fenomena w postaci lokalnego kanału weneckiego: widać wyraźnie obniżenie całej powierzchni jezdnej z projektowanym parkingiem włącznie!! Przy każdej poważniejszej “cofce” będzie woda zalewowa płynąć na ulicę Kościuszki i będzie jak w Wenecji!! Niektórzy rybacy będą do domów łodzią podpływać!! Kolejny fajny bubel projektowy!! Jak widać to już tradycja!! Jakie miasto takie inwestycje!!

   Najlepsze: Dobre 21 Słabe 2

 9. Dzisiaj śmigus dyngus! Burmistrz naszego koziego miasta tak się rozzuchwalił z laniem wody, że zablokował wjazd do ścisłego centrum nowym zalewem. Co za dziadostwo! Burmistrz wszechmogący nie potrafi załatwić tak prostej sprawy! Może pożyczy z Świnoujścia prom do przewożenia aut przez kozi zalew?

  Najlepsze: Dobre 27 Słabe 2

 10. w naszej gminie to od skargi się zaczyna …

  Najlepsze: Dobre 14 Słabe 0

Dodaj komentarz

Optionally add an image (JPEG only)