Nowa Stepnica

Wolne Forum mieszkańców Gminy Stepnica

Masz pytania do władzy? Zadaj je!

Wszystko, co robią organy władzy publicznej, takie jak rząd, prezydent, premier czy wójt, w ramach swoich obowiązków, to działalność publiczna, a zatem stanowi informację publiczną i możemy o to pytać.

A władze muszą nam odpowiedzieć.

Każda osoba może wnioskować o wszelkie dokumenty wynikające z wykonywania zadań publicznych, a więc o informacje związane z wydatkowaniem publicznych pieniędzy, na przykład o umowy podpisywane przez urząd, faktury, konkursy etc. Można też wnioskować o udostępnienie dokumentów, które są w posiadaniu władz, a niekoniecznie zostały przez nie wytworzone. Taką informacją będzie na przykład projekt czy opinia zamówiona przez prezydenta miasta, burmistrza czy wójta.
Każdy obywatel ma też prawo uczestniczyć w posiedzeniach rady gminy, powiatu, sejmu i senatu. Co więcej – może te posiedzenia nagrywać, a następnie nagrania te upubliczniać bez pytania kogokolwiek o zgodę. To uprawnienie gwarantowane jest nie tylko przez Konstytucję RP, która mówi tylko o posiedzeniach całej rady, ale także przez Ustawę o samorządzie gminnym, której artykuł 11b. ust. 2 mówi: „Jawność działania organów gminy obejmuje w szczególności prawo obywateli do uzyskiwania informacji, wstępu na sesje rady gminy i posiedzenia jej komisji, a także dostępu do dokumentów wynikających z wykonywania zadań publicznych, w tym protokołów posiedzeń organów gminy i komisji rady gminy”.
Warto pamiętać, że jeśli instytucja, która Cię interesuje, tylko częściowo jest zobowiązana do udzielania informacji publicznej (np. w związku z dysponowaniem publicznymi pieniędzmi), to dostaniesz informację tylko w tym zakresie.

– Kiedy masz jakieś pytanie do władzy, zadaj je! – zachęca Szymon Osowski, prawnik i prezes Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska, która dba o jawność życia publicznego. – Wniosek o informację publiczną to zwykły list lub mail, którego nie musisz podpisywać. Możesz go wysłać do urzędu, który posiada interesujące Cię informacje. Nie musisz szukać adresu konkretnego urzędnika, napisz na adres ogólny instytucji. Ważne, aby uściślić, w jakiej formie mają być udostępnione dokumenty i na jaki adres wysłane. Możesz prosić na przykład o przesłanie skanu na swój adres mailowy lub wydruku pod wskazany adres – dodaje Szymon Osowski.
Przykładowa treść takiego wniosku: „Wnoszę o przesłanie na ten adres mailowy skanów wszystkich umów zawartych w kwietniu tego roku przez wójta”.
Instytucja najpóźniej po 14 dniach kalendarzowych musi odpowiedzieć na Twoje pismo. – Urząd, do którego składamy wniosek nie ma prawa pytać nas, do czego wykorzystamy zdobytą tą drogę informację – podkreśla Osowski.
Jeżeli urząd zamieścił oczekiwane przez Ciebie informacje w Biuletynie Informacji Publicznej – oznaczonym biało-czerwoną flagą – nie zdziw się, że w odpowiedzi otrzymasz link do strony internetowej BIP, na której znajdziesz interesujące Cię informacje.

Jutro trzecia część poradnika, w której wyjaśnimy, co zrobić, gdy jakaś instytucja lekceważy nasz wniosek o udostępnienie informacji. 

 

Źródła:

 1. http://goleniow.net.pl/news.php?extend.6663
Tagi:

8 komentarzy

 1. problem ,nazwijmy to” wrośniętej linii”, dotyczy wielu miejsc w naszej gminie nie tylko Pan to zauważa i zgłasza ,wielka szkoda ,że ci, którzy odpowiedzialni są za ten stan pozostają ślepi i głusi .Myślę ,że służby odpowiedzialne, problem mają z odnalezieniem tego MIASTA ,tubylcy znają trasę na pamięć a obcym jadącym od strony Goleniów, Szczecin trudno wypatrzeć kierunek do Stepnicy 🙂 o kikutach dorodnych wierzb ,które czyhają na ofiarę nie wspomnę. Ignorancja urzędników jak łuna wyładowań sięga zenitu nie wiedzieć gdzie i kogo trafi .Pominę wypominanie naszej władzy do braku reakcji zdążyli nas przyzwyczaić, ale bardzo często widzę na tej trasie naszego Pana Marszałka .Muszę sprawdzić czy nosi różowe okulary ?

  Najlepsze: Dobre 12 Słabe 0

 2. Widzę że problem z gałęziami drzew wrośniętymi prawie w linie energetyczne stale jest aktualny .Otóż cztery lata temu nie mogłem się doprosić o wycinkę gałęzi dotykające przewodów energetycznych ,a to nie maja czasu ,przetarg należy ogłosić ,dopiero co mnie wybrano na dyrektora ,to potrwa .Odczekałem pewien czas i wówczas udałem się do Zakładu Energetycznego do pana dyrektora .Pani sekretarka odpowiedziała mi że pana dyrektora nie ma ,wówczas poprosiłem o dwie kartki papieru i napisałem , w związku z brakiem zainteresowania moim tematem dotyczącym usunięcia gałęzi ,całą odpowiedzialnością obarczam p .dyrektora w razie wypadku śmiertelnego powstałego na wskutek powstania łuku elektrycznego podczas deszczu /a często jestem świadkiem jak dzieci ze szkoły chowają się pod drzewami jak pada deszcz / wówczas na drugi dzień bez przetargu pojawili się energetycy i gałęzie usunięto
  .Dziwi mnie że po drugiej stronie szkoły nikt nie widzi problemu.nawet tutejsi pracownicy z pogotowia energetycznego w Stepnicy.W tym roku te linie nawet nie są widoczne bo zaniedbania są w dalszym ciągu .Pragnę poinformować że za taki stan rzeczy odpowiada p dyrektor ,bo my nie jesteśmy od zwracania co roku uwagi w tym temacie a przegląd sieci winien być nakazem dyrektora !!!!!

  Najlepsze: Dobre 11 Słabe 0

  • Panie Ryszardzie – zrobić parę zdjęć komórką, krótki tekst i dawać na artykuł na n-s.
   Zawsze łatwiej jest się później na to powołać niż na zagubiony komentarz.
   Oczywiście komentarze władza też pilnie czyta ale udaje że nie widzi :-).

   Oczywiście zgłoszenie do odpowiednich organów też jest niezbędne.

   Najlepsze: Dobre 6 Słabe 0

 3. Chcę poruszyć temat związany z drogowskazami określającymi jak dojechać do miasta STEPNICA .Jadąc z kierunku Szczecina i z kierunku Świnoujścia od miejscowości Miękowo nigdzie na drogowskazie tablicowym nie ma miasta Stepnica ,są miejscowości Święta ,Recław a STEPNICY ?????????? Najwidoczniej te miejscowości dla biurokratów w Szczecinie z za biurka są najważniejsze ,a dość często widzę samochód i kierowniczka z rejonu dróg sobie jeżdzi i nic nie widzi ??? a przy okazji kto nadzorował ścinkę suchych gałęzi na odcinku Modrzewie – Kąty bo kikuty suchych gałęzi dalej straszą kierowców ,zamiast zrobić raz porządek z suchymi gałęziami to pozostawili aż się zdarzy wypadek śmiertelny ???? brawo,gdzie był nadzorujący i odpowiedzialny za wykonanie tego zadania ??? odnotowano na papierze że wykonano ???? Wracając do oznakowania Stepnicy ,nawet powieszono tablicę określająca ;DROGA ALTERNATYWNA ;ale i tutaj nie ma wzmianki o STEPNICY ??????.TO JEST SKANDAL ZNAJOMI NIE MAJĄC GPS DOPIERO W WOLINIE DOWIADUJĄ SIĘ JAK DOJECHAĆ DO STEPNICY .CO ZA TUMANY SIEDZĄ ZA BIURKIEM .OSTATNIO ZNAJOMY Z WIEDNIA NADROBIŁ TAKI KAWAŁ DROGI I DOPIERO DOWIEDZIAŁ SIĘ W WOLINIE , ŻE JEST TAKA MIEJSCOWOŚĆ W ZACH-POM .PANIE BURMISTRZU I RADNY POWIATU CZY WY TEGO NIE WIDZICIE TEŻ???

  Najlepsze: Dobre 12 Słabe 0

  • Ma Pan rację, jeszcze nie tak dawno Stepnica była. Musieli zdjąć. Skoro Polska istnieje teoretycznie to co się dziwić. A może już należymy do Niemiec??

   Najlepsze: Dobre 7 Słabe 1

 4. Witam , czy sa juz znani kandydaci na Burmistrza Stepnicy w wyborach 2019r ?

  Najlepsze: Dobre 5 Słabe 0

Dodaj komentarz

Optionally add an image (JPEG only)