Nowa Stepnica

Wolne Forum mieszkańców Gminy Stepnica

9 lat wolińskiego skansenu Słowian i Wikingów

 

Dokładnie 7 kwietnia 2008 roku otwarty został średniowieczny skansen w Wolinie. Dziś to jedna najbardziej popularnych atrakcji turystycznych Pomorza Zachodniego. Na całym świecie rozpoznawalny jest również odbywający się tam Międzynarodowy Festiwal Słowian i Wikingów.

Skansen przedstawia życie wczesnośredniowiecznej osady w Wolinie. Znajdują się tam rekonstrukcje zabudowań mieszkalnych i rzemieślniczych z okresu  IX – XI wieku. Można w nim zobaczyć, jak wyglądało życie codzienne dawnych ludzi oraz jak mieszkali i pracowali. We wnętrzach chat można obejrzeć repliki mebli, narzędzi i przedmiotów codziennego użytku sprzed tysiąca lat. Skansen obejmuje także bramy, wały i umocnienia wraz z nabrzeżem portowym.

– W tym roku zaczynamy uruchamiać stocznię szkutnictwa historycznego. W ramach cyklu Warsztatów Archeologii Eksperymentalnej będziemy budować metodami wczesnośredniowiecznymi kopię łodzi słowiańskiej. Będzie to zalążek stoczni – mówi Wojciech Celiński, prezes Stowarzyszenia Słowian i Wikingów Jomsborg Vineta Wolin.

Skansen jest jednym z najbardziej rozpoznawanych produktów turystycznych Pomorza Zachodniego, także dlatego, że prowadzące go Stowarzyszenie Centrum Słowian i Wikingów stara się łączyć w swojej działalności funkcję skansenu z funkcją edukacyjną. Odwiedzający mogą wziąć udział w warsztatach dawnego rzemiosła, posłuchać muzyki historycznej, spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku czy w przygotowywaniu dawnych posiłków.

W Wolinie od lat odbywa się Festiwal Słowian i Wikingów. To jedna z największych i najbardziej międzynarodowych imprez wczesnośredniowiecznych na świecie. Na kilka letnich dni przybywa tam ponad 2 tys. uczestników z niemal 30 krajów świata. Uczestnicy w barwnych, pieczołowicie odtworzonych strojach prezentują dawne rzemiosła, odbywają się różne gry i zabawy, inscenizacje wydarzeń historycznych, regaty i rejsy replikami łodzi historycznych. Największą atrakcją festiwalu są wielkie bitwy na nawet 600 wojów.

Skansen w Wolinie cieszy się ogromnym zainteresowaniem filmowców na całym świecie. Powstały tam produkcje m.in. dla Discovery, History Channel oraz „Miasto zatopionych bogów” –  fabularyzowany dokument popularnonaukowy dla TVP Historia.

Źródła:

  1. http://goleniow.net.pl/news.php?extend.6647

 

 

 

4 komentarze

  1. wody mamy dostatek ,nasze dinozaury można by przenieść do skansenu🐔😄

    Najlepsze: Dobre 6 Słabe 0

  2. Można by taki skansen zrobić w Stepnicy …
    Drewno mamy 🙂

    Najlepsze: Dobre 5 Słabe 1

Dodaj komentarz

Optionally add an image (JPEG only)