Nowa Stepnica

Wolne Forum mieszkańców Gminy Stepnica

Zamiast mieszkań i angielskiego w szkole – kino, zjeżdżalnia i …. konsultacje budżetu 2017

Po rozdaniu mieszkań komunalnych “po stepnicku” stepniczanie mieli jeszcze jakąś nadzieję, że może ich władza, po zaspokojeniu własnych potrzeb, choć trochę zajmie się nimi – nic bardziej mylnego.

Wbrew powszechnie krążącym opiniom o budowie kolejnych nowych bloków w projekcie budżetu gminy na 2017 r. takowego punktu NIE MA!!! Nasza zaspokojona władza nie wyda na ten cel ani jednej złotówki.

Poniżej analiza ważniejszych punktów z projektu budżetu 2017, dla ułatwienia zastosowano przeliczenie na szczególną  “stepnicką” walutę: 

mieszkanka anglistka

gimbus

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W budżecie 2017 r. miejsce mieszkań i innych zgłaszanych przez mieszkańców potrzeb , jak gimbus, czy anglistka są m.in.:

 

Na Urząd Miasta i Gminy 

Wydatki na wynagrodzenia i NAGRODY – 2 mln 35 tys. zł

anglistka

anglistkagimbusmieszkankamieszkankamieszkankamieszkankamieszkankamieszkankamieszkankamieszkankamieszkankamieszkankamieszkankamieszkankamieszkanka

 

 

 

 

 

 

Wydatki na KOLEJNY remont budynku urzędu – 220 tys. zł

mieszkanka

anglistka

anglistka

gimbus

 

 

 

Turystyka, w którą gmina zainwestowała od 2009 r. ok. 17 milionów zł

Wydatki  utrzymanie plaż i przystani jachtowych: 330 tys. zł rocznie

mieszkanka

mieszkanka

anglistka

 

 

 

Dochód z dzierżaw 33 tys. zł

anglistka

 

 

 

Po zainwestowaniu olbrzymich pieniędzy w przystanie, mariny, plaże mieszkańcy dokładają do nich rocznie ok. 300 tys. zł bo na siebie nie zarabiają. Rozwój turystyki po stepnicku.  

KOLEJNE PLANOWANE WYDATKI:

Zjeżdżalnia wodna i po raz drugi (nie ostatni) dach “Amfiteatru” – 500 tys. zł

mieszkanka

mieszkanka

mieszkanka

anglistka

gimbus

gimbus

 

 

 

Kultura

Kino w GOK – 375 tys. zł:
anglistkagimbusanglistkamieszkankamieszkanka

 

 

Wynagrodzenia w GOK – 300 tys. zł:
mieszkanka
 mieszkanka

 

 

Infrastruktura portowa

Porty po zainwestowaniu przez gminę od 2009 r. kilkunastu milionów złotych w infrastrukturę portową powinniśmy oczekiwać sporych dochodów z dzierżawy. Nie u nas. Po stepnicku wygląda to tak:

Dochód – 83 tys. zł a wydatki gminy na utrzymanie portów – 65 tys. zł

Gmina ma realny dochód: 18 tys. zł 

gimbus

gimbus

 

(niecałe:)

 

Wydatki na straż miejską – 93 tys. zł   

anglistka

anglistka

anglistka

 

 

 

Dochody ze straży miejskiej – 4 tys. zł

Kilka skrzynek piwa…..

Obiekty sportowe, w tym hala sportowa, która kosztowała 6 milionów zł

wydatki na utrzymanie obiektów sportowych – ok. 330  tys. zł

anglistka

mieszkanka

mieszkanka

 

 

 

Pomimo zapewnień burmistrza, że hala będzie zarabiała na własne utrzymanie (wynajem, organizacja imprez sportowych)

Świetlice wiejskie, w które gmina zainwestowała kilka milionów  

wydatki na utrzymanie (bez wynagrodzeń): 58 tys.zł

anglistka

 anglistka

 

 

Od 2009 r. maleńka gmina Stepnica wydała ponad 230 mln zł (koszt ponad 1530 mieszkań). Od początku władze gminy zapewniały nas, że część kosztownych inwestycji przełoży się na dochody gminy i przyspieszy jej rozwój. Tymczasem, po 9 latach hulanki i swawoli dochód gminy z tytułu podatku od firm (CIT) to zaledwie 25 tys. zł rocznie (niecała anglistka), zaś większość obiektów nie tylko nie zarabia na własne utrzymanie, ale generuje coraz wyższe koszty. Jedyne, co stale rozwija się w naszej gminie to koszty utrzymania urzędników, jednostek pomocniczych (GOK) i strażnika.  

Na wybudowane do tej pory świetlice, przystanie i obiekty sportowe wydajemy rocznie ponad 700 tys. zł jest to koszt stały, który będzie tylko rósł.

mieszkanka

mieszkanka

mieszkanka

mieszkanka

anglistka

anglistka

anglistka

 

 

 

Trwają konsultacje społeczne projektu abstrakcyjnego budżetu na 2017 r. działając razem możemy coś zmienić.

Jeśli jakaś inwestycja jest dla mieszkańców nieuzasadniona, abstrakcyjna, niepotrzebna lub chcecie, aby w coś innego gmina zainwestowała nasze wspólne pieniądze wystarczy wysłać e-mail na adres: skarbnik@stepnica.pl do 1 grudnia (czwartek).   

 

 

 

 

 

27 komentarzy

 1. Nasza władza zachowuje się jak Nikodem Dyzma. Tu coś spaskudzą,tam coś zatuszują od czasu do czasu jakiś milczy gest w stronę poddanych i ich zdaniem wszystko gra. A poplecznictwo takie, że już nikt tego nie ogarnia. Musiałam to napisać choć to wszystko już wiecie drodzy odbiorcy, bo aż mnie z nerwów rozrywa.

  Najlepsze: Dobre 6 Słabe 0

 2. Z artykulu troche wyłania się sugestia aby nie utrzymywać postawionych obiektów tylko najlepiej wszystko w pizdu zaorać i nastawiać mieszkań. Bez przesady. To że jedna czy druga inwestycja jest spaprana to jedno ale czy wg autora lepiej byłoby skreslic wydatki na plażę na GOK i na przystań a może jeszcze też ulic nie zamiatać i lampy wyłączyć żeby na kolejny blok było.
  To troche jak nie iść na kawę do kawiarni bo “se” w domu za to 5 wypije.

  Debata, kontrowersyjne Dobre 0 Słabe 5

 3. proponuję zjeżdżalnię zamontować na krzyżówce
  zawsze czynna po ulewnym deszczu
  doda miastu prestiżu ?

  Najlepsze: Dobre 9 Słabe 1

 4. A pisałem tu kiedyś ,aby basen zrobili

  Najlepsze: Dobre 10 Słabe 1

 5. Niedlugo skonczymy jak Ostromice dojdzie do rozbioru

  Najlepsze: Dobre 10 Słabe 0

 6. dwa w jednym … kino…. ze zjeżdżalni 🙂 będzie taniej 🙂

  Najlepsze: Dobre 10 Słabe 1

 7. Buhahahaha a skarbiniczka co poddała pod głosowanie poprawki, żeby na koniec roku budżet się zgadzał luuuuudzie śmiech na sali!!!
  Nic nie umieją zaplanować od sasa do lasa. Rano wstanę i zrobię sobie “ZJEŻDŻALNIĘ” albo “KINO”.
  Buhahahaha

  Najlepsze: Dobre 8 Słabe 0

 8. Powiem wam tak , miliony byly i milionow nima. Urzednicy w Polsce to jak oligarchowie na ukrainie wkasnie takie porownanie pasuje tutaj. Mam kase rzade gmina, miastem gdzie glosy sprzeciwu mozna pokiczyc na palcach reki powoduje eldorado , takze nie mamy co miec pretensji do urzedujacych. Jeszcze jedyne co to mozecie cos wyluskac w sprawie z mieszkaniami, ale juz tyle czasu minelo ze maja scenariusze ustalone jak z nut. Watpie ze ktos peknie. Jedyne wyjscie to kolejne wybory z z kruchym budzetem ,mnostwem inwestycji, o ktore teraz trzrba bedzie zadbac. Takze twardy orzech do zgryzienia. Jedyne na co warto zwrocic uwage w sensie pozytywnym to to,ze z roku na rok przybywa turystow, oczywiscie z tej gornej polki co wpadaja, wydaja kase i polecaja dalszym osoba. To jest jedyna szansa-turysci. Moim zdaniem wystarczy inwestycji w sensie grubego gsbarytu typu kilka milionow zl. Niech turysci wreszcie sie odwdziecza inwrstycjsmi. Inaczej bedzie bsrdzo zle. Aha i niech wreszcie panstwo urzednicy z gminy przycisna bardziej pana statoste powiatowego co do naszej glownej drogi. Bo nie dlugo w pieknym miescie jedynymi autami jakimi bedzie mozna sie poruszac to samochdy ciezarowe badz tzw. Terenowki… konczac krotko daje fifty-fifty miastu na dalszy rozwoj. Bo przyjdzie czas albo juz nadszedl na dalszy rozwoj , badz odczekanie i bogacenie sie gminy dzieki juz wybudowanym obiektom.

  Najlepsze: Dobre 8 Słabe 0

 9. Jedyna rzecz, która dała by jakiś dobry grosz gminie to elektrownia atomowa w Gąsierzynie. A reszta to marność.

  Najlepsze: Dobre 10 Słabe 1

 10. Hala sportowa kosztowala 6 milionów i teraz z innymi wymysłami sportowymi rocznie kosztuje ponad 300 tysięcy. Dzieci mało z niej korzystają. Obiecanych imprez sportowych nie ma, bo trzeba byc skończonym debilem by wybudować “halę widowiskowo-sportową” z widokiem z trybun na jedną bramkę! Ale u nas wszystko takie niedorobione. Wystarczy spojrzeć na mariny, które regularnie się remontuje a przecież nowiuteńkie. Orliki, w ktorych po deszczu można pływać, dworzec autobusowy. Nowych mieszkań nie będzie więc ci, którzy nie byli odpowiednio spokrewnieni lub zaprzyjaźnieni z wladzą nie mają już na co liczyć. Żale ukoją na zjeżdżalni lub w kinie ale za jedno i drugie pewni ebędą musieli zapłacić. Wybraliście glupich ludzi do rządzenia gminą to mądrych decyzji nie oczekujcie! 😛

  Najlepsze: Dobre 15 Słabe 3

  • nadzwyczaj głupie decyzje,komu potrzebne jest to kino ,wystarczy zobaczyć jak dużo ludzi przychodzi na niektore imprezy organizowane w mieście, na turniej wsi ,ale to może dlatego że potrzebni reprezentanci poszczególnych wsi ,do konkursów,zastanawiam się czy to juz skraj głupoty ,czy poprostu na złość społeczeństwu zafundujemy kolejne bunkry jak amfiteatr,ale mam nadzieję że to kiedyś przyjdzie czas rozliczeń wydatkowanych pieniędzy,na co ??? i po co ???,tak jak w Ostrowicach ,też nasze województwo ,,apelowac do władz to jak walnąć kamieniem w ścianę….

   Najlepsze: Dobre 10 Słabe 2

   • Wnioski w trybie konsultacji trzeba pisać. Bierność Mieszkańców władza zawsze wykorzystuje jako argument przeciwko naszym propozycjom racjonalizacji wydatków. Tak było podczas ostatnich konsultacji społecznych do budżetu gminy w 2011 roku. Pierwsze słowa skkarbnika gminy po informacji, że wszystkie wnioski mieszkańców odrzucono, brzmiały: “wnioski złożyło tylko 6 osób”. Jeżeli wszyscy będziemy biernie się przygladać temu marnotrastwu- polegniemy. Sprawa jest o tyle ważna, że od kilkunastu lat Gmina nie realizuje wieloletnich planów modernizacji sieci wodociągowej. Czekają nas olbrzymie wydatki związane z modernizacją sieci i dywersyfikacją źródeł wody. Szacunkowy koszt calej inwestycji to 30 milionów ale może być wyższy. Mówimy o wymianie ponad 30 km rur wodowociągowych (głównie stary azbest), nowych przepompowaniach itp. , nowym ujęciu wody lub wodociągu do Kątów. Nie dość, że zajmie to lata, to jest bardzo kosztowne. A problem jest pilny. Kolejne awarie i skażenia wody są tego dowodem.
    Także proszę Was- piszcie wnioski do budżetu!
    Pozdrawiam
    Monika

    Najlepsze: Dobre 8 Słabe 0

    • i tak po swojemu dopóki się nie zmieni wszystko i wymienią wszyscy w tym bajzlu to nic się nie da zrobic ,pisac można wszystko tylko to się na nic nie przekłada,a gmina pada w niedoróbkach ,kosmicznych wydatkach i poronionych pomysłach na wydawanie pieniędzy —–podatników pieniędzy

     Debata, kontrowersyjne Dobre 5 Słabe 4

     • Właśnie takie myslenie mnie przeraża. Od lat walczymy o racjonalizację wydatków. Nagłaśniamy ważne naszym zdaniem tematy i pomału efekty widać, choćby na przykladzie przedszkola, gdzie interweniować zaczęli sami rodzice i zaczęły się zmiany. Milczenie jest traktowane zawsze jako ciche przyzwolenie. Jak chcecie później ich rozliczyć? Zawsze będzie argument, że Mieszkańcy nie zglaszali uwag w konsultacjach. Nie da się czegokolwiek zmienić siedząc cicho pod miotłą i czekając na lepsze czasy. To tak nie działa. Gdybyśmy wychodzili z podobnych założeń, ta strona już dawno nie istnialaby…

      Najlepsze: Dobre 7 Słabe 2

     • Piszcie wnioski 😉
      skarbnik@stepnica.pl

      Najlepsze: Dobre 7 Słabe 0

   • A komu potrzebna jest zjezdżalnia za pół bańki?? Funkcjonująca 2 miesiące w roku na plaży z sinicami?? Utrzymać porządku na plaży nie potrafią a parki wodne im się marzą. To dopiero trzeba mieć sieczkę zamiast mózgu…

    Najlepsze: Dobre 10 Słabe 0

 11. Gimbusa by kupili a nie kino, zjezdżalnie i inne fikołki! Dać małpie brzytwę…
  Te 25 tysięcyrocznego dochodu gminy z podatku CIT dobitnie podsumowuje ich inwestycje i “rozwój”. To mniej niż dwie pensje burmistrza! My się nie rozwijamy a cofamy w strasznym tempie!

  Najlepsze: Dobre 12 Słabe 0

 12. Pensje, jubileuszówki, kino, zjezdżalnia I kolejny dach na Wilczy Szaniec (dla niepoznaki nazywany amfiteatrem). Absurd goni absurd. A rodzice rezygnują z wycieczek szkolnych dzieci, bo koszty dojazdu gdziekolwiek to masakra I dzieci angielskigo w szkołach nie mają, co jest równoznaczne dzisiaj z wykluczeniem. Ta wladza to porażka totalna. Skoro na utrzymanie fanaberii wodza już rocznie dorzucamy ponad 700 tysięcy, to po kolejnych jego “inwestycjach” będzie million. Pół miliona na zjeżdżalnie, która zawali małą plaże i będzie czynna (przy sprzyjającej pogodzie) dwa miesiące! Do zjeżdżalni albo będziemy grubo dokładać albo będzie płatna (jak wszędzie), bo koszty utrzymania są duże. Czy w tym urzędzie ktoś myśli???

  Najlepsze: Dobre 11 Słabe 2

 13. Ja pierdziu. Po co nam tam kosztowna rzesza urzędasów?
  No, no wydatki na nich robią wrażenie.
  Ja zawnioskuję o kosmodrom. Pasuje jak ulał do tych abstrakcyjnych “inwestycji”
  3 mariny, 2 porty, zjeżdżalnia, kosze plażowe, kajaki, amfiteatr, kino, MIASTO itp. i co ?
  I G……..o!

  Najlepsze: Dobre 9 Słabe 1

Dodaj komentarz

Optionally add an image (JPEG only)