Nowa Stepnica

Wolne Forum mieszkańców Gminy Stepnica

Sprawa stepnickich mieszkań – wicewojewoda sugeruje aby iść do Sądu!

stepnica-mieszkania-komunalne

25 komentarzy

 1. Widzę, że rozgorzała dyskusja więc wyjasniam. Zgodnie z ostatnia wersją uchwały o zasadach najmu lokali gminnych ustalono maksimum dochodowe na poziomie: 2.206 zł dochodu na jedną osobę w rodzinie wieloosobowej oraz około 4.500 dochodu miesięcznego na osobę w gospodarstwie jednoosobowym. Oznacza to, że mieszkanie komunalne przysługuje np. czteroosbowej rodzinie, której dochód nie przekracza 8.825 zł miesięcznie. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w naszej gminie (według danych GUS) w 2014 roku wynosiło 3.511 zł miesięcznie. Jak zatem wyraźnie widać, przyjęte przez Radę kryterium obejmuje niemal wszystkich mieszkańców gminy, co jest sprzeczne z celem ustawy. Prawo regulujące kwestie zarządzania zasobem mieszknaiowym gminy jest jednoznaczne: mieszkania gminne przysługują:
  1) MIESZKAŃCOM GMINY
  2) O NISKICH DOCHODACH
  Mówiąc wprost: chodzi o te rodziny, które w warunkach rynkowych nie są w stanie samodzielnie zaposkoić swoich potrzeb mieszkaniowych i muszą korzystać z pomocy Państwa. Tymczasem obecna regulacja jest po prostu absurdalna i niedostosowana do warunków w naszej gminie. Kalkulator kredytowy (dostępny online) przy dochodzie nieco niższym od wskazanego w uchwale maksimum okreslił zdolnosć kredytową 4-osobowej rodziny na poziomie od 486 do 662 tysięcy złotych (porównano oferty 11 banków). Czyli według obecnej uchwały mieszkania komunalne przysługują także rodzinom, które są w stanie uzyskać kredyt na domek sporych rozmiarów. To nie miesci się w definicji racjonalnego uchwałodawcy i jest sprzeczne nie tylko z ustawą ale także z zasadami techniki prawodawczej. Sprawa na pewno będzie miała ciąg dalszy.
  Pozdrawiam serdecznie
  Monika Moroń

  Najlepsze: Dobre 11 Słabe 1

  • Gdyby w naszej gminie najbiedniejsi zarabiali na rodzine nieco mniej niz 9 tysiecy miesiecznie, bylaby to najszczesliwsza gmina na swiecie 😉

   Najlepsze: Dobre 5 Słabe 1

 2. Widać wyraźnie kto tu nie umie czytać ze zrozumieniem!! To jakiś cud, że znasz polskie przysłowia, bo jak widać, słychać i czuć, na WUML-u uczono wać pana szacunku do polityków a nie do Polaków? No może na Politologii? Tylko pogratulować!! Masz pan motywację i kwalifikacje to zwalczaj patologie lokalne i te globalne! Ja nie mam odpowiednich kopyt by dalej kopać się z nomenklaturowymi końmi!! Nie musiałem zgłębiać wiedzy o lokalnej mafii i jej zamierzchłej przeszłości, wystarczy obejrzeć filmy z posiedzeń komisji i sesji lokalnej Rady Miejskiej oraz postudiować uchwały- dzieła ostatnich kadencji a resztę dopowiedzą normalni ludzie znający przeszłość tych aktorów sesyjnych, władców Miasta i Gminy Stepnica!!

  Najlepsze: Dobre 20 Słabe 7

  • Ale jedziesz, uderzasz w wysokie struny jak “prawdziwy” polak!!! Czego nie wiesz to sobie dopowiesz, insynuacje à la Antek Policmajster, brakuje jeszcze tylko zaprzaństwa i zdrady, tyś chyba pobierał nauki na tajnych kompletach wieczorowych u Ojca Dyrektora. Nie masz motywacji żeby kopać się z koniem, ale pomawiać to potrafisz, co ci przeszkadza by udać się tam gdzie trzeba, przecież teraz to już sami swoi, z koniem se poradzą.

   Debata, kontrowersyjne Dobre 6 Słabe 18

 3. Vice wojewoda odsyła do Sądu? Widać, że prawo jest tak ustanowione, by można mataczyć. Okazuje się więc, że nawet skończony łajdak, posługując się ułomnym prawem może robić różne bezeceństwa w zgodzie z przepisami.
  Skoro w ustawie nie określono iż mieszkanie komunalne jest dla uboższej ludności, Rada Gminy może uchwalić kryterium , które pozwoli przyznać mieszkanie gminne największemu bogaczowi.
  Komisja przyznająca mieszkania powinna się charakteryzować szczególnym poczuciem sprawiedliwości społecznej i bardzo dobrym rozeznaniem sytuacji mieszkaniowej i finansowej wnioskodawców. Jak było i jak jest w ocenie pracy komisji, każdy może osądzić tu, na tym forum.
  Niestety, gdzie nie spojrzeć, wszędzie bagno i gnój…

  Najlepsze: Dobre 25 Słabe 1

  • Prawo wskazuje, że mieszkania samorządy budują dla najuboższych. U nas ewidentnie tak nie jest.

   Najlepsze: Dobre 17 Słabe 1

  • Chyba zapomnieliście już o tych rodzinach, które od miesięcy nie płacą czynszu i z nimi nikt nic nie robi. Osoby, które stać na rachunki można nazywać bogaczami ?

   Najlepsze: Dobre 7 Słabe 3

  • No to jak to jest z tymi mieszkaniami? Mieszkanie socjalne to jest chyba dla najuboższych, a komunalne to chyba dla przeciętnie zarabiających, no chyba że się mylę.

   Najlepsze: Dobre 4 Słabe 1

   • @ciekawy,
    Mylisz się, sądząc, że socjalne mieszkania należą się najuboższym, a trochę bogatszym przysługują lokale komunalne. Od czasów powojennych, najpierw w PRL a obecnie w Stepnicy, wszelkie lokale przydzielane są “po uważaniu”. Można mieszkać za granicą, ale jak się ma chody, to dostaje się mieszkanko od gminy, by, jak się przyjedzie na urlopik, można sobie “pomieszkać”.

    Najlepsze: Dobre 13 Słabe 0

    • Zgadzam się z anonimem, dodatkowo to my mieszkańcy płacimy za tę całą bandę, która dostała “po uważaniu” mieszkanka od gminy. Płacimy np. w wyższej cenie wody, ścieków i wysokich opłatach za śmieci. Gmina musi każdą pierdołę począwszy od wymiany żarówki na klatce zrobić za nasze pieniądze. Na wiochach dziurawe drogi, azbest w rurach, brak kasy na angielski dla dzieci, remonty w socjalnych lokalach ale jest a nowe, nowe i znowu nowe – będą wyższe podatki niedługo bo to wszystko trzeba utrzymać.

     Najlepsze: Dobre 12 Słabe 0

 4. to ja ,słońce to ja ,wszystko musi kręcić się wokół mnie .Szczęście w tym ,że ta karuzela już ledwie sapie ,chyba ,że Bolek……pomoże.😧😕

  Najlepsze: Dobre 20 Słabe 0

 5. Tak to się musiało skończyć – w Sądzie.
  Wyganowskiemu i Ławickiemu wydawało się, że mogą wszystko – wszystko można “klepnąć” rękoma usłużnych radnych-nieporadnych. Ale tak nie jest. Trzeba przestrzegać prawa.

  Teraz robią paniczne ruchy aby dopasować uchwałę w/s mieszkań do stanu faktycznego – ale to już nic nie da – prawo złamali. Trzeba Sądu aby prawo teraz wyegzekwować!

  Najlepsze: Dobre 24 Słabe 1

  • Ukryte ze względu na niski Ocena komentarza. Kliknij tutaj aby zobaczyć.

   Najgorsze: Dobre 8 Słabe 23

   • Szanowny sługo lokalnej mafii!! Tacy jak “wygan” i ten wyliniały potomek sb-ecki od urodzenia, genetycznie szkodzą temu krajowi!! Przyjmij do wiadomości, iż matactwa to u nich chleb powszedni i paliwo do olewania prawa!! “PUrchawa” z TK ochroni każdego oszusta politycznego w Polsce, bo wszyscy z tego gara ciągną co i ile się da!! Ten aktywista z trójwsi doszedł do takiego stanu bezczelności, że na sesji, czyli publicznie wyraził swoje zdanie, iż bardziej niż Prałat Kajut, jego tatuś SB-ek zasłużył na uhonorowanie bo został ranny podczas kradzieży drewna w tartaku!! Ciekawe kto komu kradł? To jest dopiero tupet i szczyt bezczelności przewodniczącego rodem z głębokiego PRL-u!! Wybierajcie dalej takie kanalie na radnych i burmistrza samozwańca to jeszcze będziecie za miskę strawy nogi i tyłki im podmywać!!

    Najlepsze: Dobre 20 Słabe 8

    • No i słusznie!

     Najlepsze: Dobre 11 Słabe 0

    • Drogi Panie. Tupet to trzeba miec zeby zmarłych obrazac. pozdrawiam

     Debata, kontrowersyjne Dobre 4 Słabe 15

     • Tupet trzeba mieć, żeby dwadzieścia lat się podstaw prawa nie nauczyć i siedzieć na stołku za pieniądze podatników, mataczyć, kraść i jeszcze w tym nic złego nie widzieć.
      Chociaż generalnie lepiej mieć tupet niż być nieetycznym, niemoralnym i chamskim pijakiem, a na dodatek nie umieć czytać ze zrozumieniem.
      z pozdrowieniami
      Tupeciara!

      Najlepsze: Dobre 11 Słabe 0

    • Szanowny interlokutorze, nie mam pojęcia skąd przyszło Ci do głowy że jestem “sługą lokalnej mafii”. Napisałem tylko w dwóch słowach, że w powyższym skanie, wojewoda nigdzie nie wyraził opinii, że zostało naruszone prawo, i tyle. Z pisma wynika, zresztą tak jak i w tytule artykułu jest napisane, że SUGERUJE, udać się z wątpliwościami do sądu. Czyli nic nie jest jeszcze przesądzone, czy prawo zostało złamane czy nie. A tu co niektórzy na forum, już odtrambiają sukces/zwycięstwo, o co kaman??? Wiadamo jak jest w sądach.
     Jestem pod wrażeniem Twojej wiedzy o “lokalnej maffi”, jak również o jej działalności z zamierzchłej przeszłości. Mając taką wiedzę, szkoda że nie robiłeś z niej użytku w odpowiednim czasie i nie podzieliłeś się nią z mieszkańcami, czekałeś z tym aż kilkanaście/kilkadziesiąt lat mineło. Ludzie wiedzieliby z kim mają do czynienia, może nie byłoby tkiego rozczarowania, również Twojego. A tak co, jak w przysłowiu, Polak przed i po szkodzie głupi.

     Debata, kontrowersyjne Dobre 8 Słabe 16

     • Zgadzam sie. Co prawda pismo to jest odpowiedzia na wniosek wskutek ktorego Rada dokonala kilku zmian w uchwale jednak w tresci pisma nie wskazano bezposrednio kolejnych zapisow uchwaly sprzecznych z ustawa. Wojewoda wskazal, ze Rada wziela pod uwage kolejne uwagi i uchwale zmieniono oraz, ze w wersji obecnej reguluje ona wszystkie wskazane w ustawie sprawy. We wniosku kwestionowalismy jednak takze uchwalona wysokosc maksimum dochodowego i tu Wojewoda wskazal sad jako organ wlasciwy do wydania roztrzygniecia. Wynika to z prostej zasady- uprawnienie Rady do okreslania kryteriow przyzanwania praw do lokali gminnych wynika z tego, ze kryteria te kazdorazowo powinny byc dostosowane do indywidualnych warunkow i potrzeb gminy i jej mieszkancow. Inne kryteria dochodowe beda uzasadnione np. w Warszawie inne oczywiscie u nas. Co nie zmienia faktu, ze maksimum dochodowe na poziomie ustalonym w obecnej formie uwazam za absurdalne, sprzeczne z celem ustawy i zasada racjonalnego uchwalodawcy, jednak nie bylo to przedmiotem postepowania nadzorczego Wojewody (wykracza poza jego zakres), stad odeslanie do sadu.
      Pozdrawiam
      Monika

      Najlepsze: Dobre 6 Słabe 0

Dodaj komentarz

Optionally add an image (JPEG only)