Nowa Stepnica

Wolne Forum mieszkańców Gminy Stepnica

Jakość wody kontra zysk w Wodociągach Zachodniopomorskich

16.06.2016_01

W Polsce dopuszczalną liczbę mikroorganizmów i szkodliwych składników w wodzie reguluje Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dn. 20 kwietnia 2010r. w którym m.in. wyszczególniono kilkanaście różnych parametrów dla oceny jakości sanitarnej wody przeznaczonej do spożycia (bakterie z grupy coli, Escherichia coli, Enterokoki, Clostridium perfringens, Pseudomonas aeruginosa, Legionella sp.).Należy pamiętać, że bezpieczna i czysta mikrobiologicznie woda ma podstawowe znaczenie dla naszego zdrowia.

Często zadajemy sobie pytanie jak długo woda mogła być skażona?
Pewność mamy, choć nie do końca, że 16.06.2016 woda nie zawierała bakterii Coli. Takie sprawozdanie z badań zawisło 17.08.2016 w BIP UiM Stepnica.
Niestety nie wiemy co z pozostałymi parametrami?
WOZ nie posiadają laboratorium do badania parametrów mikrobiologicznych. Wysyłają próbki do Gdyni. Robią to bardzo rzadko i w ograniczonej ilości, gdyż jest to bardzo drogie badanie, a im jak wiemy zależy na zysku nie na jakości.

Według rozporządzenia bakterie grupy coli muszą spełnić warunek 0 jtk/100ml, czyli 0 mikroorganizmów w 100 ml wody. Te mikroorganizmy mają szczególnie złą sławę. Jeśli się okaże, że w wodzie są bakterii typu coli wody nie można pić bez przegotowania. Jednak problem nie leży zasadniczo w bakteriach coli. Bakterie te, a szczególnie Escherichia coli jest organizmem wskaźnikowym: obecna w odchodach zawsze i w dużych ilościach, żyje w środowisku trochę dłużej niż bakterie chorobotwórcze, nie wytwarza form przetrwalnych, więc jeśli jest w wodzie, to zanieczyszczenie jest świeże, oraz daje się łatwo i szybko identyfikować.

Zatem, gdy podczas badania czystości wody zostaną wykryte bakterie coli, zagrożenie rzadko tkwi w Escherichia coli. Niebezpieczeństwo polega na tym, że pojawienie się tej bakterii oznacza możliwość obecności w wodzie także groźnych dla człowieka mikroorganizmów chorobotwórczych. Jednak trzeba podkreślić, że E. coli może być bakterią chorobotwórczą w pewnych warunkach. Wywołuje bowiem zakażenie układu moczowego i zapalenie opon mózgowych u noworodków.

Pozostaje pytanie, czy ktoś zbada pozostałe parametry?

A jaką kontrolę nad jakością wody sprawuje gmina?

Traktują to po macoszemu, pomimo że burmistrz ma obowiązek nas informować.
W BIP do 17.08 wisiały informacje ze stycznia 2016 , teraz przy skażeniu pojawiły się jakieś szczątkowe dane.
http://bip.stepnica.pl/dokumenty/menu/61

Widać nikt nie rozumie znaczenia czystej, nieskażonej wody dla naszego zdrowia.

Odnośnie 15-letniej umowy przetargowej z WOZ należy się zastanowić jakimi wartościami kieruje się to przedsiębiorstwo, skoro funkcjonuje już tyle lat, obsługuje wiele gmin i jak dotychczas nie pokwapiło się o akredytowane, wysokiej jakości laboratorium? Hmmm zysk (w tym roku nie mały bo aż 1 400 000 zł) lepiej przeznaczyć na wynagrodzenia prezesów niż na porządną kontrolę jakości wody. Przecież podwyżki i tak przyklepią półgłówki radni, którzy nie mają bladego pojęcia jak to funkcjonuje.

Na zdrowie! Płać i płacz!

4 komentarze

 1. to dzeki Wam dowiedzielismy się o zaistniałej sytuacji do tej pory nie dotarla do mojej wsi informacja z urzedu.Pytam gdzie pani dr, pani pielęgniarka przecież one łapki podnoszą w obronie tego nichlujstwa ,poinstruujcie mieszkańców jak radzic sobie w takiej sytuacji to wasz obowiązek ,zapamietajcie że chowając głowę w piasek zady wystawiacie.

  Najlepsze: Dobre 6 Słabe 0

 2. Proponuję wniosek formalny by radni podczas sesji pili wodę z kranu. Skoro taka dobra.

  Najlepsze: Dobre 6 Słabe 0

 3. Czyli nikt nie wie od kiedy mamy skażoną wodę. No ale podwyżki w tym czasie zdążyli uchwalić. Nawet nie będę tego nazywać po imieniu, bo by musieli admini komentarz usunąć. Mam nadzieję, że wszyscy którzy nakłaniali do podwyżek i głosowali za podwyżkami zdążyli się tej wody opić. W końcu taka “dobra”…

  Najlepsze: Dobre 7 Słabe 0

 4. Ku—-rczaki!
  Janie chce WOZ na 15 lat. Co za debil chce jeszcze podpisywać umowę z nimi?
  Wyganowski jest nienormalny i jak widać ma gdzieś dobro mieszkańćów!

  Człowieku ponad 3000 ludzi jest bez wody, kiedy to wreszcie zrozumiesz?
  Nie chcemy mordobicia i marin, chcemy dobre wody!!!

  Najlepsze: Dobre 8 Słabe 0

Dodaj komentarz

You must be logged in to post a comment.