Nowa Stepnica

Wolne Forum mieszkańców Gminy Stepnica

Burmistrz Wyganowski droższy od Prezydenta Polski i najdroższy w województwie

kto_najwiecej_pracuje_w_urzedzie_miasta_3983

Okazuje się, że w naszej Gminie droga jest nie tylko woda. Równie drodzy i równie dobrej jakości są także nasi urzędnicy.

Burmistrz Andrzej Wyganowski z tytułu piastowania urzędu Burmistrza uzyskał w 2015 roku wynagrodzenie w wysokości 166 tysięcy 628 złotych, co plasuje go na pierwszym miejscu w województwie, bowiem prezydenci miast w naszym regionie zarobili mniej. Mało tego, nawet wynagrodzenie zasadnicze Prezydenta Polski w 2015 roku było niższe od wynagrodzenia naszego drogiego Burmistrza! 

Oto dochody Burmistrza, Prezydenta RP i prezydentów miast w zachodniopomorskim w 2015 roku:

 • Burmistrz Miasta i Gminy Stepnica (4.957 mieszkańców) – 166.628 zł
 • Prezydent Polski (38 milionów mieszkańców) – 148.382 zł (wynagrodzenie zasadnicze)
 • Prezydent Szczecina (368 tys. mieszkańców) – 160.045 zł 
 • Prezydent Stargardu ( 68.900 mieszkańców) – 162.000 zł
 • Prezydent Świnoujścia (41 tys. mieszkańców) – 158.000 zł
 • Prezydent Kołobrzegu (47 tys. mieszkańców) – 158.000 zł 

To jednak nie jest cały dochód, jaki w 2015 roku uzyskał Andrzej Wyganowski. Z tytułu emerytury i zasiadania w zarządzie Lokalnej Grupy Rybackiej nasz Burmistrz otrzymał kolejno: 116.729 zł i 4.887 zł, co przyniosło mu łączny dochód w wysokości 288 tysięcy 245 zł!  

Wiceburmistrz Stanisława Rzymczyk w roku 2015 osiągnęła łączny dochód na poziomie 150 tys. 303 zł w czym ponad 98 tys. z tytułu wynagrodzenia wiceburmistrza i blisko 52 tys. emerytury). 

Nieco mniejszym dochodem może pochwalić się nasz Przewodniczący Rady Ryszard Ławicki , w 2015 roku osiągnął on dochód w łącznej kwocie 126 tys. 142 złote blisko 62 tys. ze stosunku pracy, 48.544 z tytułu działalności wykonywanej osobiście oraz 15.840 zł z tytułu diety radnego). 

Korzystając z okazji informujemy Pana Przewodniczącego, że chętnie zakupimy wykazane w jego oświadczeniu majątkowym działki, damy nawet kwoty dwa razy wyższe niż podane w oświadczeniu. Trzy działki o łącznej powierzchni 1991 metrów kwadratowych wedle oświadczenia są warte 1405 zł. Panie Przewodniczący, damy nawet 3 tysiące! 😉

Nie będzie zatem przesadne pisanie w oficjalnych pismach do naszego gospodarza: “Najdroższy Burmistrzu” 🙂

źródła:

http://bip.stepnica.pl/dokumenty/5985

http://bip.stepnica.pl/dokumenty/6086

http://www.gs24.pl/wiadomosci/szczecin/a/ile-zarabiaja-prezydenci-szczecina-stargardu-i-swinoujscia,9945172/

http://ksiegowosc-budzetowa.infor.pl/kadry-i-place/wynagrodzenia/723738,Wynagrodzenie-Prezydenta-RP-2015.html

14 komentarzy

 1. Zgadzam się, że sprawa z referendum jest z góry przegrana. Jest zbyt wielu, w stosunku go ogółu mieszańców, ludzi bezpośrednio zależnych od burmistrza – trzeba działac na silną radę. Bardzo natomiast popieram pomysł drukowanej NS, choćby raz na kwartał. Z moich skromnych zarobków, spokojnie mogę zadeklarować 10 – 20 zł stałego, miesięcznego przelewu. Rozwiezienie po całej gminie gazety przez naszych listonoszy nie powinno być aż tak kosztowne. Ja za rozniesienie moich firmowych ulotek po gminie, zapłaciłem Poczcie Polskiej 50 zł. Niech tu będzie kilka stówek to i tak nie wiele, a jednak forma drukowana dotrze do tych którzy z internetu nie korzystają. Jest tez spora rzesza ludzi (także młodych), którzy generalnie nie interesują się sprawami gminy i tu widzę szanse na dotarcie do nich. Wiadomo jak to z gazetką, nie trafia od razu do kosza. Zawsze gdzieś się na nią wpadnie, a to u znajomego, a to w sklepie itd. i z ciekawości lub nudów przeczyta. Szczególnie dotyczy to prasy lokalnej.

  Najlepsze: Dobre 8 Słabe 0

 2. Nawet jeśli chodzi o porównanie tylko wynagrodzenia zasadniczego Prezydenta Polski to skandal aby Burmistrz takiej pipidówy jak Stepnica zarabiał więcej.
  Zwłaszcza że PAD tak dokładnie realizuje obietnice przedwyborcze i podpisuje wszystko co prezio każe podpisać za tak małą pensję , uniewinnia kolesi itd. Kawał dobrej roboty!
  Wiele razy na NS była nowa o referendum w sprawie odwołania Wyganowskiego. I co i nic! Tylko gadanie i gadanie. Mając takie poparcie na forum dziwię się radnym „niezależnym” że nawet nie podjeli próby zebrania podpisów i zawalczenia o Nasze, a wystawianie porównań zarobków prezydentów jest po prostu delikatnie mówiąc śmieszne. 50% mieszkańców gminy nawet nie rozumie tych kwot! Poza tym takie informacje jeśli mają odnieść zamierzony skutek powinniście pokazywać ludziom w formie drukowanej bo raczej spora część ludzi nie czyta NS zwłaszcza na wioskach.
  Uwierzcie mi to wywołałoby dobry skutek czytaj naprawdę „dobrą zmianę”.

  Najlepsze: Dobre 10 Słabe 2

  • Nie odmawiamy nikomu prawa do podejmowania inicjatyw obywatelskich. Może Pan złożyć wniosek i zebrać podpisy. Aby referendum było wiążące musi mieć frekwencję min. 30%, co jest praktycznie niemożliwe (w wyborach samorządowych mieliśmy ledwo ponad 40%). Nie zamierzamy bić piany i tracić pieniędzy podatników. Od kontroli legalności działania władz samorządowych są określone służby i instytucje i one prowadzą aktualnie postępowania w kilku sprawach dotyczących naszej Gminy.
   Zapytam- co Pan zrobił w okresie ostatnich kilku lat by coś w Gminie zmienić na lepsze?
   Wersja drukowana- jesteśmy za ale kto pokryje koszty druku i kolportażu, o złożeniu materiałów nie wspomnę? My działamy na zasadzie wolontariatu i nie dysponujemy wolnymi paroma tysiącami. Robimy co możemy i w ramach naszych możliwości, kosztem czasu dla naszych Rodzin.
   Pozdrawiam
   Monika Moroń

   Najlepsze: Dobre 14 Słabe 0

   • Dla uzupełnienia twojej wypowiedzi Moniko – Z inicjatywą referendalną występuje grupa co najmniej 15 mieszkańców miasta lub 5 mieszkańców gminy, którzy mają bierne prawo wyborcze lub lokalna struktura partii politycznej lub organizacja społeczna. Referendum może zainicjować także rada gminy/miasta. Szczególną przesłanką ku temu jest nieudzielenie absolutorium włodarzowi za wykonanie budżetu w poprzednim roku. Jeżeli referendum inicjują mieszkańcy, muszą zebrać pod wnioskiem podpisy jednej dziesiątej uprawnionych do głosowania w danej gminie/mieście (w Stepnicy to min. 391 osób).

    Referendum organizowane jest na koszt gminy/miasta. Wójt/burmistrz/prezydent, którego losy zależą od referendum, swojej kampanii przed referendum nie może sfinansować ze środków publicznych.

    Wynik referendum jest ważny, jeżeli wzięło w nim udział co najmniej 60 procent tych, którzy wzięli udział w wyborach prezydenta/burmistrza/wójta.

    Stepnica (dane z roku 2014) – liczba uprawnionych do głosowania – 3906; liczba kart ważnych- 1626 ( z tego 60% = 976 osób) ; liczba zdobytych głosów przez Słońce Stepnicy – 1240.

    Tak to wygląda.

    Najlepsze: Dobre 11 Słabe 0

    • Dzięki Margo! Niezawodna jak zawsze 🙂
     Dokładnie tak to wygląda. Nawet w dużych miastach, w których komitety referendalne dysponują dużymi środkami na kampanię, referenda odwoławcze z reguły nie mają mocy wiążącej z uwagi na zbyt niską frekwencję. Przypomnę, że właśnie niska frekwencja uratowała choćby obecną Prezydent Warszawy HGW. Łatwo jest rzucać takimi propozycjami ale dopóki będzie wymóg progu frekwencyjnego- dopóty każda władza lokalna będzie grała na niską frekwencję. Tak dokładnie było w Wawie, w której do bojkotu referendum nakłaniali nawet wysocy funkcjonariusze partii mającej słowo “obywatelska” w nazwie. Z mojej perspektywy istnieją skuteczniejsze środki ale ich zastosowanie wymaga konsekwencji, cierpliwości i nocy spędzonych nad dokumentami.
     Pozdrawiam
     Monika Moroń

     Najlepsze: Dobre 12 Słabe 0

     • Wszystko się Moniko zgadza. Liczby nie kłamią, a otoczenie króliczka nie pozwoli wywabić go z norki. Myśliwych jest niewielu, a nagonka ma polowanie w nosie, pójdzie za tym kto więcej obieca, więcej da. Ot nasze zaściankowe myślenie – a co ja mogę? Po co to wszystko? Wcale tak źle nie jest, mogło być gorzej itd., itp. Nie rozumiem tylko tej krótkowzroczności urzędników i rządzących.

      Najlepsze: Dobre 11 Słabe 0

    • Napiszcie, że to żart…

     Najlepsze: Dobre 9 Słabe 0

   • Pani Moniko pisałem o robieniu referendum już dwa lata temu. Liczą się fakty i działanie, odwlekanie pewnych sytuacji nic nie daje.Należy użyć wszelkich środków aby walczyć z tym absurdem w postaci rady,przewodniczącego i burmistrza.Nawet jeżeli związane to jest z kosztami dla gminy to Co?Mało wydają na swoje premie itd.I tak bagno i tak bagno! Koszty zawsze były są i będą. Przy obecnym nastawieniu mieszkańców istnieją największe szanse to rozwalenia tego syfu, układów i układzików raz na zawsze.Dlaczego nie ruszyć tego bagna a nuż się uda!? Co do pytania co zrobiłem pozostawię to na inny czas i inne miejsce.Nie jestem bierny jeśli o to chodzi.
    PS. słowa typu kolportaż nic nie wnoszą. Chodziło o bardziej skromniejszą akcje. np. wywieszenie wydruku artykułów na słupach ogłoszeniowych w wioskach. Postaram się wydrukować i rozwiesić artykuły z NS jak poprzednio może tak szybko nie znikną.

    Najlepsze: Dobre 8 Słabe 0

    • Tak jak pisałam Panu wyżej- jest mało prawdopodobne, że referendum będzie wiążące. Aktualnie pracujemy nad paroma sprawami, w tym nad monitoringiem firmy zarządzającej naszą siecią wodociągową. Sprawy te są nie tylko ważne z punktu widzenia interesu mieszkańców ale także bardzo czasochłonne. Nie jesteśmy w stanie zrobić wszystkiego sami ale zawsze poprzemy inicjatywę Mieszkańców.
     Pozdrawiam
     Monika Moroń

     Oceń komentarz: Dobre 2 Słabe 0

 3. Takim podwyżki wody nie straszne. Nawet skażenia, bo na wodę z biedry stać. Szlachta jego mać!

  Najlepsze: Dobre 9 Słabe 0

 4. para prezydencka nie potrzebuje tyle na garnitury co nasz na stringi ci co łapy podnoszą mają to na uwadze 😺

  Najlepsze: Dobre 9 Słabe 0

 5. robi się to się ma 🙂

  Najlepsze: Dobre 9 Słabe 0

Dodaj komentarz

Optionally add an image (JPEG only)