Nowa Stepnica

Wolne Forum mieszkańców Gminy Stepnica

Kolejne kontrowersyjne podwyżki cen wody i ścieków w Stepnicy

podwyżki artykuł

MIESZKAŃCY ZAPŁACĄ WIĘCEJ

Burmistrz, radni z jego komitetu i Wodociągi Zachodniopomorskie szykują kolejne podwyżki  cen wody i ścieków już na najbliższej sesji Rady Miejskiej 4 sierpnia.

Projekt uchwały dotyczącej taryf za wodę i ścieki przewiduje wyższe ceny, które kształtują się następująco:

 • wzrost cen za wodę o 2,1 %
 • wzrost cen za ścieki o 7.5%
 • wzrost opłaty abonamentowej o  2,7%


podwyżki-cen-wody Stepnica

Znów WIĘCEJ ZAPŁACĄ MIESZKAŃCY Stepnicy. Podwyżki odczują najubożsi, a “elita” stepnickiej władzy, jak zwykle nie przejmuje się INTERESEM SPOŁECZNYM wspólnoty.

Zeszłoroczne podwyżki Skarbnik Gminy Rogalska uzasadniała nagannymi nawykami mieszkańców oraz koniecznością wypracowania zysku przez WOZ. Nie ma to nic wspólnego z dbaniem o dobro mieszkańców,  którym władza powinna zajmować się w pierwszej kolejności.

Ceny wody i ścieków w gminie Stepnica są na wysokim poziomie i nadal rosną. Za wodę płacą o wiele mniej mieszkający w Maszewie, Osinie, Nowogardzie, Goleniowie, Baniach, Węgorzynie, Stargardzie, czy Wolinie. Zapewne ich wodociąg jest także w lepszym stanie, nasz to blisko 30 kilometrów azbestowych ponad 40-letnich rur.

Dla przypomnienia:

okres użyteczności rur azbestowocementowych szacowany jest na 30-40 lat, zatem większość z nich dawno już przekroczyła “okres gwarancji”.

rury azbestowocementowe charakteryzuje wysoka ilość awarii (szczególnie w przypadku konieczności podniesienia ciśnienia wody w sieci), awarie te charakteryzują się dodatkowo gwałtownym wypływem wody, co tylko zwiększa koszty po stronie odbiorców i pogarsza stan sieci.

Dlaczego ciągle jest drożej?

Odkąd Wodociągi Zachodniopomorskie zostały operatorem w Stepnicy drastycznie wzrosły ceny, lecz nieproporcjonalnie do jakości, która wciąż pozostawia wiele do życzenia.

podwyżki-cen-wody Stepnica 13-16

WOZ uzasadnia to głównie awariami, do których ciągle musi wysyłać pracowników, a  podobno jest ich coraz więcej. Dlaczego? Azbestowe rury, niskie ciśnienie, więcej odbiorców skupionych w jednym miejscu?

Może, więc zamiast budować kolejne mariny, płacenia podwójnych stawek za ratowników, organizowania kolejnego mordobicia i wysyłania Strażnika Miejskiego do Ostrołęki po stare pianino (w ramach zadania specjalnego – co uczyniła gmina w lipcu 2016 )  wreszcie zmodernizujemy starego trupa, czyli azbestowe sito, z którego blisko 5000 osób czerpie wodę.

Takie “niewidoczne” gołym okiem inwestycje nie leżą w kręgu zainteresowania przewodniczącego rady Ławickiego, ani innych radnych działających pod dyktando burmistrza Wyganowskiego.

Ceny za odbiór ścieków  w naszej gminie też pobijają wiele innych. Mniejszym obciążeniem domowego budżetu cieszą się osoby z gmin: Osina, Nowogard, Goleniów, Banie, Lipiany, czy Wolin. Należy także wspomnieć, że to nie jest ostatnie słowo ze strony Wodociągów Zachodniopomorskich, ich pracownicy często na sesjach Rady Miejskiej mówili o wzroście cena za ścieki nawet do kilkudziesięciu złotych /1m3.

 

KONTROWERSYJNY OPERATOR WODNO-KANALIZACYJNY

Działalność przedsiębiorstwa zajmującego się siecią wodno-kanalizacyjną w Stepnicy od samego początku budzi kontrowersje wśród lokalnej społeczności.

Wodociągi Zachodniopomorskie owszem wygrały przetarg na 4 lata, ale zdaniem wielu nie dotrzymały umowy przetargowej, a więc przede wszystkim:

 • nie utrzymały zagwarantowanej w przetargu ceny wody i ścieków przez 4 lata
 • wprowadziły opłatę abonamentową pomimo braku opłaty abonamentowej w wymaganiach przetargowych  

Ponadto w zeszłym roku burmistrz i radni z jego komitetu w dziwny sposób próbowali przedłużyć umowę WOZ na kolejne 15 lat bez przetargu  jedyni, którzy sprzeciwili się temu procederowi  byli radni z Klubu Radnych Niezależnych, gdyż istnieje uzasadnione podejrzenie działania niezgodnie z prawem. 

Jakie są plany obecnie rządzących na poprawę sytuacji?  

Jak widać gołym okiem PŁAĆ I PŁACZ! 

Podobne artykuły:

http://nowa-stepnica.x25.pl/2016/02/13/azbestowa-pulapka/

http://nowa-stepnica.x25.pl/2016/02/07/wszystkie-kontrole-ktorych-nie-bylo-zly-daszkiewicz-i-krnabrni-mieszkancy-czyli-wodociagow-ciag-dalszy/

http://nowa-stepnica.x25.pl/2016/02/05/pieniadze-wyssane-z-wodociagow/

http://nowa-stepnica.x25.pl/2015/08/07/podwyzki-cen-wody-i-sciekow-w-stepnicy-video/

http://nowa-stepnica.x25.pl/2015/08/05/video-komisja-ds-gospodarki-i-budzetu-oraz-komisja-ds-spolecznych-rady-miejskiej-w-stepnicy-04-08-2015/

 

17 komentarzy

 1. obejrzałem waszą sesję ,buta tego goscia co prowadził obrady godna posła Scerby,gosc nerwowy krzyczy ma mikrofon dla pozostałych Radnych brak dostepu do mikrofonu,popija wodę, przegryza paluszki nerwowo ukradkiem wyciera ręce w portki ,w koszulę i wąsa bardzo estetyczne ,zróbcie ściepę na chusteczki higieniczne .Młodzi nie odpuszczajcie.Pozdrowienia.

  Najlepsze: Dobre 11 Słabe 0

 2. Podwyżki ceny za wodę i ścieki będą na poziomie 100% w ciągu najbliższych lat i to bez większego związku z działaniami rządu, czytaj dlaczego na: naszawoda.blogspot.com Patrz POST numer 18

  Oceń komentarz: Dobre 1 Słabe 0

  • 18. Realna prognoza 100% wzrostu cen wody wodociągowej w ciągu 10-u najbliższych lat itd (do upadłego)
   Przyjrzyj się bardzo dobrze, przed czym chcę Cię uchronić…
   Ponieważ w naszym ( a właściwie w Twoim kraju), gdyż Ty mieszkasz jeszcze w Polsce ceny wody powędrują przez najbliższe 10-15 lat o co najmniej 100% do góry. Wiem, że to dziwne, smutne, ale…

   Winny jest temu całkowity brak regulacji tych cen oraz…sami odbiorcy wody.

   „Co ty powiesz wariacie? – ktoś krzyknie.

   Przytoczę więc konkretne dowody.

   Dowód 1
   Najwyższa Izba Kontroli (NIK) dokonała w 2015 i 16 roku kontroli polskich zakładów wodociągowych i „wypunktowała” bodajże 70 % podwyżki cen wody przez zakłady wodociągowe w ciągu 8 czy 10 ostatnich lat. Tłumaczyłem w jednym z poprzednich postów, że to mogło być nawet 80% -liczone realnie.

   Moje główne pytanie: Czy któremukolwiek zakładowi wodociągowemu cokolwiek zrobiono w wyniku stwierdzenia takich podwyżek? – ŻADNEMU!!! Zapamiętaj dobrze tę LEKCJĘ!!!

   Dowód 2
   Profesjonalne światowe firmy konsultingowe – taki właśnie wzrost w Twoim kraju cen za wodę właśnie szacują na takim minimalnym poziomie – minimum 100%. Dlaczego?
   HA, ha, ha…

   Bo są na świecie konkretne wodociągi w podobnej sytuacji „politycznej” jak te, Twoje krajowe i one do takich podwyżek właśnie doprowadziły – czyli 2 razy większej ceny wody niż masz ją OBECNIE!!! Są konkretne przykłady historyczne i rozwojowe…

   Nie chcę Ci ich podawać. Bo rzucę nieprzyjemne dowody, ale właśnie po doprowadzeniu do takiego horrendalnego poziomu cen dopiero politycy zaczynają naprawdę „myśleć”! Bo Ty ich do tego zmuszasz pismami, prasą, opiniami itd. Ale po co czekać aż ceny tak wzrosną? Zerknij na Dowód 5.

   Dowód 3
   Bo w Twoim kraju nie ma prawdziwego regulatora cen wody. Podkreśliła ten fakt NIK. NIK podkreśliła, że burmistrzowie i prezydenci miast „regulują” wodę w sposób sprzeczny z interesem odbiorców wody i ze swoim własnym. Podkreślono konflikt interesów zakładu wodociągowego i odbiorców wody i burmistrza itd. Wyłącznie deklaratywnie, słowami, ale nie rzeczywiście.

   Dowód 4
   Jeżeli nie ma prawdziwego regulatora cen wody, na początku „polityczni i zlobbowani idioci” wprowadzają regulatora wskaźnikowego opartego na „uczelnianych dystynkcjach”. Myślisz, że niektórzy profesorowie nie potrafią zidiocieć, że są nieukami ? Na przykład mówią o jakimś wprowadzeniu ceny maksymalnej wody: „cena wody nie powinna przekroczyć 5 zł za 1 kubik wody – metr sześcienny lub mówią o wzroście maksymalnym – cena wody wodociągowej nie powinna wzrastać więcej niż poziom inflacji na rok.

   Lecz czy myślisz, że tego nie można obejść? Już są historyczne przykłady na świecie jak wywindować cenę wody mimo takich „obostrzeń”. Pierwszy lepszy sposób to zmiana formy prawnej spółki wodociągowej dostarczającej wodę. Jej przejęcie, kupno, fuzja itd.

   Jednak – takiego prostackiego i bezwzględnie głupiego – regulatora cen wody w swoim kraju też obecnie nie masz. Jesteś bardzo biedny, nikt o Twoje interesy nie dba.

   Jaki jest następnie rozwój takiego sposobu regulowania gospodarki wodociągowej w różnych krajach?

   Następnie historycznie, po regulatorze wskaźnikowym i 10-20 lat kretyńskiego regulowania wskaźnikowego powstaje przeważnie – prawdziwy regulator cen wody. Taki jak w Anglii – OFWAT.

   Ale wtedy to już budzisz się z ręką w konkretnym wrednie ubrudzonym nocniku, że Twoja woda wodociągowa wzrosła o kolejne 100%, zamiast być od razu prawidłowo uregulowana.
   Wiesz już czego uczy zwykła historia…

   Dowód 5 – najważniejszy, bo może być najbardziej skuteczny.
   Niestety, Ty sam jesteś dowodem na moja prognozę. Możesz krzyczeć, wyzywać, przeklinać, ale nie umiesz naprawdę zawalczyć o swoje, o cenę wody jak należy. Nie chce Ci się np. ruszyć ręka, bo może ktoś inny to za Ciebie zrobi.

   Boisz się, nie wiesz czy masz rację, błądzisz… Prawdopodobnie jesteś zniewolony – jeśli chodzi o wolna wolę. Nie wiesz czym jest prawdziwa wolność od strachu. Ja chyba też częściowo nie, bo urodziłem się w Polsce itd.:-)

   Skutek? Stoisz na baczność przed oszustami, czyli płacisz wszystko co od Ciebie zażądają oszuści – nie mówię, że wszyscy nimi są.
   Pamiętaj, że pisma do UOKiK – jakich podałem Ci wiele przykładów w moich postach – nie musisz napisać z pozycji: ”To zakład wodociągowy jest winien! To zakład wodociągowy jest oszustem!”.

   Możesz napisać z pozycji: „Podejrzewam, że ktoś nie dopełnia prawidłowej gospodarki wodociągowej” i następnie to co Ci podałem w postach.
   To monopolistyczny dostawca wody ma podać argumenty na piśmie, a nie Ty – rozumiesz teraz prawdziwą wolność?

   Ale czy tak będzie? Sam o tym zdecydujesz…

   Pamiętaj, wyłącznie historia uczy prawdziwej mądrości – szkoda, że aż po tak wielu latach. Moja pesymistyczna prognoza sprawdzi się, jeżeli nie staniesz się prawdziwie wolny.

   Przeczytaj resztę postów na: naszawoda.blogspot.com

   Oceń komentarz: Dobre 1 Słabe 0

 3. Ktoś wie kim są udziałowcy w Wodociągach Zachodniopomorskich?
  Wygląda to interesująco, że nasza władzuchna tak gorliwie naszą kasę im w zębach nosi.

  Najlepsze: Dobre 9 Słabe 0

 4. Przecież to jasne jak słońce: 1 stycznia 2017 wchodzi ustawa Prawo Wodne. W związku z regulacjami UE cena za wodę ma wzrosnąć (cena wzrośnie od 5 groszy w małych miejscowościach, do 50 gr w dużych miastach za m3 wody. Miesięcznie cena dla gospodarstwa domowego nie powinna wzrosnąć o więcej niż złotówkę. Tak przynajmniej twierdzi v-ce minister Mariusz Gajda).
  Zarząd firmy wodociągowej wrzuca podwyżki teraz, bo będzie można zyskać więcej po wejściu w życie ustawy.
  Gdybyśmy mieli Radę Gminy normalną, to pewnie byśmy mieli wodę i ścieki stosunkowo tanie.
  Ale jest jak jest i każdy osioł widzi, do czego służy Rada Gminy. Jak wybraliśmy, tak mamy.

  Najlepsze: Dobre 11 Słabe 0

 5. Najlepsze: Dobre 4 Słabe 0

 6. Golą nas jak owce …

  Najlepsze: Dobre 6 Słabe 0

 7. Powstanie regulator, który będzie kontrolował ceny wody dla odbiorców indywidualnych. – Ustawa Prawo wodne, która ma wejść w życie 1 stycznia 2017 r., wprowadza opłatę dla przedsiębiorców korzystających z wody. Obowiązek ten wynika z unijnych przepisów, tj. Ramowej dyrektywy wodnej – poinformowało ministerstwo środowiska.

  Więcej: http://niezalezna.pl/83999-woda-moze-podrozec-o-zlotowke-miesiecznie

  Najlepsze: Dobre 4 Słabe 0

 8. Pięknie, kolejna wspaniałą wiadomość dla mieszkańców. Miłego wypoczynku.
  Ludzie idźcie na sesję i powiedzcie co o tym myślicie 4 sierpnia o godz. 16:00 w urzędzie. Jak zwykle my zapłacimy, a jakość nadal do kitu.

  Najlepsze: Dobre 7 Słabe 0

Dodaj komentarz

Optionally add an image (JPEG only)