Nowa Stepnica

Wolne Forum mieszkańców Gminy Stepnica

Mieszkanie na wydrę

sesja

Sprawa przydziału mieszkań w naszej Gminie wygląda nader rozwojowo.

Toczą się trzy postępowania prokuratorskie, czwarte zawiadomienie do prokuratury w drodze, szykowane są skargi do Wojewody i Sądu Administracyjnego. Poprzedni tydzień upłynął pod znakiem pierwszych przesłuchań Radnych biorących udział w obradach Komisji ds Społecznych a to dopiero początek, bo będą kolejne przesłuchania. Najważniejszą może być tutaj prowadzona przez Prokuraturę Krajowa sprawa przeciwko części urzędników i radnych, która dotyczy podejrzenia nieprawidłowości w procesie przyznawania  mieszkań i obejmuje zarzuty opisane w art. 231 i inne kodeksu karnego.

Wydawać by się mogło, że takie okoliczności nauczą naszą lokalną władzę pokory i wymuszą powstrzymanie się od dalszych wątpliwych prawnie działań. Nic bardziej mylnego! W przedłożonych Radnym dokumentach pod obrady następnej  komisji i sesji Rady pojawiły się propozycje uchwał nie tylko niezgodnych z prawem ale także oddających Burmistrzowi praktycznie absolutną i wyłączną władzę w dysponowaniu mieszkaniami gminnymi. Oto one…

Mieszkanie funkcyjne z łaski burmistrza….

Zgodnie z proponowaną zmianą o liczbie mieszkań funkcyjnych (służbowych) ma decydować samodzielnie… Burmistrz! On bowiem będzie wydzielał mieszkania socjalne i funkcyjne.

W proponowanej wersji uchwały w sprawie ustalenia zasad wynajmowania gminnych mieszkań w par. 5 pkt. 3 znajdujemy zapis mówiący, że „w zasobie mieszkaniowym gminy Burmistrz wydzieli lokale mieszkalne socjalne, funkcyjne oraz pomieszczenia tymczasowe”.  Mówiąc wprost- proponowana zmiana ma oddać w ręce Burmistrza wszelkie prawa do decydowania o tym które i ile mieszkań będą tzw. mieszkaniami służbowymi a które socjalnymi. W sumie byłoby to zaledwie usankcjonowanie istniejącego od lat stanu faktycznego, niestety – jest to propozycja niezgodna z prawem.

Kwestie mieszkaniowego zasobu gmin reguluje ustawa o ochronie praw lokatorów. Zgodnie z art. 20 ust.3 ustawy wydzielenie w mieszkaniowym zasobie gminy mieszkań funkcyjnych należy do kompetencji Rady, która także ustala kryteria przyznawania takich mieszkań (art. 21 ust.1 pkt 2). Pogląd taki wyrażony jest także w obowiązującym orzecznictwie sądów administracyjnych. Powołany przepis art. 20 jest jasny i nie budzi żadnych wątpliwości- wydzielenie mieszkań funkcyjnych w zasobie mieszkaniowym gminy to wyłączne prawo Rady i nie może ona go scedować na inny organ.  Ale stosunek naszej władzy do prawa jest znany…

Niekontrolowana sprzedaż mieszkań gminnych….

Nie mniej kontrowersyjna jest inna propozycja zmiany. Oczywiście, zgodnie z utrwaloną u nas praktyką – zmiana ta ma wzmocnić w procesie gospodarowania mieszkaniami pozycję Burmistrza.

Każda gmina ma obowiązek uchwalać tzw.”wieloletni program gospodarowania zasobem mieszkaniowym gminy”. Tak jest także u nas. Do tej pory obowiązywał plan na lata 2010-1015, dlatego na najbliższej sesji zostanie poddany pod obrady kolejny plan gospodarowania mieszkaniami na lata 2016-2021.

W propozycji nowej uchwały „nieznacznej” modyfikacji uległ par. 15, który reguluje w sumie zasady wykupu przez najemców mieszkań gminnych. I tak w poprzedniej wersji brzmiał on: „ sprzedaż lokali mieszkalnych będących własnością Gminy realizowana jest na wniosek najemcy i wymaga podjęcia stosownej uchwały rady Gminy. W proponowanej wersji brzmi on już inaczej: „Sprzedaż lokali mieszkalnych będących własnością Gminy realizowana jest na wniosek najemcy”. Zważywszy, że inne regulacje dotyczące  procesu sprzedaży mieszkań z zasobu Gminy wykonanie wszelkich czynności powierzają Burmistrzowi, reszty można się tylko domyślać.

Dlaczego Rada mogłaby chcieć pozbawić się tak ważnego uprawnienia i kontroli nad majątkiem Gminy olbrzymiej wartości oraz pozbawić cały proces sprzedaży mieszkań kontroli społecznej? Sama jestem ciekawa odpowiedzi. W nowej wersji bowiem do sprzedaży mieszkania wystarczy pozytywnie zaopiniowany przez Burmistrza wniosek najemcy.

Nowe mieszkanie w prezencie

Mamy zatem taki obraz sytuacji, proponowane uchwały dadzą Burmistrzowi prawa do:

samodzielnego wydzielania mieszkań funkcyjnych (służbowych) w mieszkaniowym zasobie Gminy,

– decydowania o sprzedaży (na wniosek najemcy) mieszkań gminnych bez zgody Rady,

Ale to nie koniec.

Zgodnie z obowiązującymi uchwałami to Burmistrz zalicza nakłady poniesione przez najemcę na lokal mieszkalny, dopiero wtedy można je odliczyć od ustalonej przez rzeczoznawcę ceny mieszkania. Burmistrz także decyduje o części bonifikat, które mają istotny wpływ na cenę sprzedaży.

I tak:

– od ceny lokalu Burmistrz może udzielić bonifikaty (odliczenia od ceny) :

1) 75% wartości przy wpłacie jednorazowej (o co nie będzie trudno)

2) 55% wartości przy wpłacie ratalnej

W sytuacji gdy o wykup wniosą wszyscy najemcy danego budynku, obowiązuje dodatkowa bonifikata w wysokości 15% ustalonej ceny.

Dodatkowo dolicza się bonifikatę w wysokości 1% za każdy rok nieprzerwanego zamieszkiwania.

Przy „sprzyjających wiatrach” najemca będzie mógł nabyć na własność nowiutkie gminne mieszkanie za darmo- jeżeli bowiem z wnioskiem wystąpią wszyscy najemcy z jednego budynku- wówczas mają na starcie 90% bonifikaty, przy uwzględnieniu lat zamieszkiwania nawet 92-95%, od których mogą jeszcze odliczyć nakłady poniesione na mieszkanie. W niektórych przypadkach najdroższym wydatkiem może być opłacenie notariusza!

Policzmy: mieszkanie zostanie wycenione na 150 tysięcy zł, przy bonifikacie 75% i zaliczeniu 3 lat – daje nam obniżkę ceny o 78%, czyli kwotę 33 tysięcy zł. Burmistrz zaliczy na poczet ceny nakłady najemcy na mieszkanie w kwocie 30 tysięcy. Wychodzi zatem, że nowe mieszkanie warte 150 tysięcy zł można będzie nabyc za 3 TYSIĄCE złotych. Jeżeli dodatkowo wszyscy najemcy w budynku się umówią i złożą jednocześnie wnioski o sprzedaż- mogą nie zapłacić NIC, bowiem dodatkowo będą mogli odliczyć od ceny 15% bonifikaty.   A wszystko poza kontrolą Rady!

Sytuacja nie byłaby może tragiczna gdyby nie fakt, że w nowe mieszkania Gmina planowała zainwestować blisko 22 i pół miliona złotych. Olbrzymie pieniądze, które można było zainwestować mądrzej niż w drogie prezenty dla wybranych ( w końcu nie każdy Mieszkaniec dostał lokum gratis).

Dotychczasowe działania Radnych komitetu Burmistrza dawno pozbawiły mnie złudzeń i wątpię, by zagłosowali przeciw. Wstrzymanie się od głosu nie jest bowiem rozwiązaniem. Szkoda, bo do planowanych przesłuchań dojdą następne a uchwały w tej wersji zaskarżymy do Wojewody.

W sumie można zapytać: po co nam taka Rada? Sama nie wiem. Po uchwaleniu uchwal w tej treści Radni z komitetu Burmistrza powinni honorowo podjąć uchwałę „ O przewodniej roli Burmistrza i jego absolutnej władzy” i nie brać diet. Bo 250 złotych za machanie ręką jak automat to zbyt wygórowana stawka. Oszczędzone pieniądze to półtora etatu anglisty, pożytek większy.

18 komentarzy

 1. Ale Was wszystkich boli i żal du..e ściska…
  Wasze komentarze mówią same za siebie: “Jak mi źle ze jestem głąbem i muszę obrażać innych, wtedy zrobi mi się lepiej”…

  Trzeba było się uczyć to byście doszli do czegoś i żyli ponad stan i nie musieli zaglądać innym ludziom w gary. Siedzicie przy kompie i obrażacie ludzi bo tak najłatwiej rozładować frustrację SWOJEGO NIEUDANEGO ŻYCIA????!!!!!! Zawsze największą uwagę zwracają na siebie osoby którym się powodzi… Szkoda, że nie MACIE odwagi powiedzieć im tego prosto w twarz – TCHÓRZE!!

  Co do mieszkań!!:
  Płaczecie, ze nie dostaliście mieszkania? Jak takie żebraki pod sklepem.. Daj panie Burmistrzu…
  – Napisałem podanie o mieszkanie nie dostałem trudno…, inny napisał i dostał cholerka szkoda ze On a nie Ja.. Koniec tematu!!

  Zastanówcie się troszkę…

  Pomyślności i Powodzenia Dla Was!

  Debata, kontrowersyjne Dobre 5 Słabe 16

  • Witamy rodzinę wiceburmistrz na stronie.

   Najlepsze: Dobre 14 Słabe 1

  • Okazuje się że w tej gminie należy mieć wykształcenie komucha żeby do czegoś dojść koleżko

   Najlepsze: Dobre 8 Słabe 2

  • Wygląda na to że kolega z goleniowa się sprowadził co ? Gałeczkę buremu się zrobiło i
   mieszkanko wpadło . Żal mi takich tępaków jak ty !

   Najlepsze: Dobre 3 Słabe 0

 2. Anonim. Z tego co wiem poszło zawiadomienie do prokuratury na Ciebie. Chyba kogos musiałeś obrazic albo naruszyles czyjes dobre imie i ochrone danych osobowych. Ulala… Skonczy sie twoje obrazanie ludzi i gadanie- pisanie glupot na temat innych 🙂
  Może zajmij sie lepiej swoim życiem tak jest bezpieczniej! Pozdrawiam

  Debata, kontrowersyjne Dobre 3 Słabe 5

 3. w biały dzień!

  Najlepsze: Dobre 8 Słabe 0

 4. do Izki. Dlaczego się często pisze, że policjanci dostali mieszkania, a nikt nie pisze o pani ze Straży Leśnej Nadleśnictwa Goleniów, która mało tego, że dostała mieszkanie to teraz buduje sobie domek- Mało? Żeby było jasne o kim piszę, to ta pani ma na imię Karolina, nazwiska niestety nie znam. Jaki jest jej wkład w życie naszej Gminy?

  Najlepsze: Dobre 13 Słabe 0

 5. ale jest w biedronce dobrze , że władza o nas zadbała 😂

  Najlepsze: Dobre 9 Słabe 1

  • Nie ma prądu to i nie ma wody. Ani rada ani burmistrz nie widzą potrzeby inwestycji w wodociągi. Rozdadzą swoim czym gmina bogata, a mieszkańców w dupie mają

   Najlepsze: Dobre 10 Słabe 0

 6. Tobie nawet papieru toaletowego nie damy podpisać😜

  Debata, kontrowersyjne Dobre 1 Słabe 4

 7. Potrzebujemy 390 podpisów aby zorganizować referendum w sprawie odwolania Rady Gminy.
  Pozdrawiam.

  Najlepsze: Dobre 14 Słabe 2

 8. Pani Moniko, brexit jest juz zatwierdzony, pakuj Pani walizki i wracaj do Stepnicy, zostanie Pani Burmistrzem.

  Najlepsze: Dobre 11 Słabe 6

  • Stasiu, chyba zostaniesz moim ulubionym trollem. Ty jak zwykle nic nie rozumiesz a jak walniesz to nigdy w temacie.
   Kiedyś mówiło się na takich jak ty – “wiejski głupek”. Ale nie obrażając mieszkańców wsi ty taki zwykły troll jesteś pewnie wielkomiejski bo stepnicki.

   Najlepsze: Dobre 7 Słabe 3

 9. Najpierw rozdał jak chciał teraz to po prostu załatwi urzędowo. A biednym wiatr zawsze w oczy. Taka ta nasza stepnicka demokracja. Przewodniczący znowu bedzie jęczał na NS, bo nic innego nie potrafi. Masakra. No ale ludzie wybrali to mają. Najbogatsza gmina w Polsce… Chyba tak, skoro stać nas na rozdawanie za darmo mieszkań ludziom spoza gminy. Może czas zatroszczyć sie o swoich mieszkańców??? Aaaa…. Już nie ma czego rozdawać. Przeżarli i rozdali sobie wszystko. Żal….

  Najlepsze: Dobre 9 Słabe 1

 10. Chodzą ploty po Stepnicy, że podobno burmistrz obiecywał tanie mieszkanka między innymi policjantom.
  Wykupią za bezcen i 100 tys. zł w kieszeni i robią co im “pan” karze.
  Biuro Wewnętrzne śpi, a kierownik posterunku dostaje mieszkanko komunalne.

  Najlepsze: Dobre 12 Słabe 1

Dodaj komentarz

Optionally add an image (JPEG only)