Nowa Stepnica

Wolne Forum mieszkańców Gminy Stepnica

Czerwona kartka dla ratownika, czerwona flaga dla plażowiczów

decomania-fototapeta-czerwona-flaga-f5144Czerwona flaga  

Dziś koniec szkoły, rozpoczęły się wakacje. Pogoda dopisała – upał ponad 30 stopni. Spragnieni ochłody mieszkańcy i goście wyruszyli na plażę w Stepnicy wyróżnioną “Błękitną flagą” . Plażowiczów spotkała zaskakująca niespodzianka. CZERWONA FLAGA oznaczająca ZAKAZ KĄPIELI!

Certyfikat “Błękitnej flagi” przyznawany jest tylko na jeden sezon. Otrzymują go kąpieliska, które spełniają wyśrubowane wymogi czystości środowiska. Ocena jest 3-etapowa – od aplikacji, przez weryfikację po losową międzynarodową kontrolę. Sprawdzane są głównie kryteria czystości (stan i liczba toalet, segregacja śmieci, porządek na plaży) i bezpieczeństwa (stan służb ratowniczych). Kąpielisko musi być strzeżone a także wyposażone w środki pierwszej pomocy i źródło wody pitnej.

Na oficjalnej stronie stepnickiego urzędu znajdują się m.in. następujące informacje: “Kąpielisko w Stepnicy nad Zalewem Szczecińskim wyposażone jest w niezbędny sprzęt ratownika, do ich dyspozycji jest wieżyczka ratownicza, zestaw ratownictwa medycznego, łódź motorowa.”

Dzisiaj należy do tego dodać: TYLKO RATOWNIKÓW NIE MA. 

Oto powód dzisiejszej czerwonej flagi. Ratownicy nie pojawili się w pracy.

Szczodrze opłacana stepnicka administracja pod wodzą burmistrza Andrzeja Wyganowskiego zawiodła. Nie miał kto czuwać nad bezpieczeństwem kąpiących się.

Starszy ratownik został radnym 

Jak doszło do tej absurdalnej sytuacji?

W ubiegłych latach tj. 2009-2014 plażą w Stepnicy zajmował się obecny radny Jacek Jacewicz. Gmina podpisywała z nim umowę na okres wakacji, a on oprócz pełnienia funkcji starszego ratownika zajmował się również zapewnieniem odpowiedniego personelu i pilnował porządku na stepnickiej plaży.

Co stanęło na przeszkodzie, aby dobrze funkcjonująca współpracę burmistrz zdecydował się zakończyć?

Po sezonie letnim w 2014 r. pan Jacewicz wystartował w wyborach do rady miejskiej z własnego komitetu. O stanowisko walczył z Bogusławem Nowakiem wystawionym przez komitet burmistrza Wyganowskiego  oraz z nauczycielem z niezależnego komitetu Mariuszem Just. Wtedy nie dostał się do rady. Po wyborach, gdy aplikował na stanowisko starszego ratownika na plaży otrzymał pismo, że burmistrz ratowników nie potrzebuje.

Niedoszły ratownik ponownie wystartował w wyborach uzupełniających do rady miejskiej w 2015 r. ze swojego niezależnego komitetu. Jego kontrkandydatem był wystawiony przez komitet obecnego burmistrza  pan Urban. Urban przegrał a  młody Jacek Jacewicz rozpoczął swoją karierę radnego miejskiego. Dość szybko też wstąpił do Klubu Radnych Niezależnych bardzo źle postrzeganego przez obecnie rządzących radnych na czele z Andrzejem Wyganowskim.

Polityczna zemsta czy przypadek?

W ostatnich wyborach samorządowych radną startującą spoza komitetu Wyganowskiego została nauczycielka języka angielskiego w szkołach podstawowych w Stepnicy, jedna z założycielek Klubu Radnych Niezależnych działającego w obecnej kadencji w Stepnicy. Niebawem dyrektorki obu szkół podstawowych w gminie Stepnica (jedna żona przewodniczącego rady i obie z przedłużoną kadencją bez konkursu) podjęły decyzję o zwolnieniu jej ze stanowiska i pozbawieniu możliwości nauki języka angielskiego ponad 200 swoich podopiecznych.

Wydaje się, że mieszkańcom Stepnicy pozostaje tylko jedno “bić pokłony i nie narażać się władzy”, w przeciwnym razie nie wiedzą czego jeszcze zostaną przez “czysty przypadek” pozbawieni.

15 komentarzy

 1. widocznie pan jacewicz nie był kompetenty

  Debata, kontrowersyjne Dobre 2 Słabe 3

 2. Ratownicy sa w Stepnicy, nie siejcie zametu.

  Debata, kontrowersyjne Dobre 4 Słabe 6

 3. zmuszony będzie szukać dodatkowego źródła dochodu posadka ratownika jak znalazł 😜

  Najlepsze: Dobre 4 Słabe 1

 4. kino budują i wodę leją do betoniary 😬

  Najlepsze: Dobre 5 Słabe 0

 5. w zalewie boedronskim w mieście ,bo w kranach na wsi posucha czy to już zapobiegliwosc coby mieszkancy nie potopili się podczas kąpieli w wannie bo ratownika brak 😜

  Najlepsze: Dobre 5 Słabe 0

 6. jeszcze na plaże do “Lupczyny” nie jeździ 😉 ? Kiedy zrozumiecie ,że dla tego pana jesteście tylko chołota !!

  Najlepsze: Dobre 7 Słabe 1

 7. Klamstwo klamstwo I jeszcze raz klamstwo!I’codziennie jestem na plazy I to kolejny belkot antyburmistrzowskiej choloty wstydu nie macie piszac takie bzdury Sami dupska wygrzewacie na pieknej plazy a potem afera jak sie panstwu nudzi to precz do Lupczyny

  Debata, kontrowersyjne Dobre 4 Słabe 10

 8. hmmmm
  kompletne dno, nawet ratownicy się wypięli

  Najlepsze: Dobre 8 Słabe 0

Dodaj komentarz

You must be logged in to post a comment.