Nowa Stepnica

Wolne Forum mieszkańców Gminy Stepnica

Superkontrola: CBA u 16 marszałków. W tle wydatkowanie 17,3 mld euro!

LOGO_CBA

16.06.2016

CBA jednocześnie rozpoczyna dziś kontrole wydatkowania środków unijnych w 16 urzędach marszałkowskich w całej Polsce. To pierwsza taka kontrola CBA – systemowa i koordynowana. Równolegle CBA będzie analizowało oświadczenia majątkowe marszałków województw. Łączna suma środków zaangażowanych w 16 programów regionalnych w latach 2007-2013 wyniosła 17,3 mld euro.

16 czerwca br. CBA rozpoczęło kontrole urzędów marszałkowskich na terenie całego kraju.

Funkcjonariusze CBA wchodzą dziś do urzędów marszałkowskich  województw Podlaskiego,  Warmińsko-Mazurskiego, Kujawsko-Pomorskiego, Pomorskiego, Śląskiego, Świętokrzyskiego,  Małopolskiego, Lubelskiego, Łódzkiego, Lubuskiego, Wielkopolskiego, Podkarpackiego, Zachodniopomorskiego, Dolnośląskiego, Opolskiego i Mazowieckiego.

Kontrolą objęte są określone przepisami prawa procedury podejmowania i realizacji decyzji w przedmiocie wsparcia finansowego udzielanego przez urzędy marszałkowskie w ramach wybranych programów operacyjnych na lata 2007-2013. Łączna suma środków zaangażowanych w 16 programów regionalnych w tych latach wyniosła 17,3 mld euro.

Szczególnemu badaniu CBA będą podlegać programy, w których beneficjentami są same urzędy marszałkowskie.

Konkretnie CBA chodzi o te wielkie pieniądze z programów unijnych, które urząd marszałkowski przyznawał sam sobie,  sam je realizował  i później sam rozliczał.

Kontrole CBA obejmują m.in. przestrzeganie prawa zamówień publicznych, zasad konkurencyjności, dotrzymywanie harmonogramu realizacji projektu, weryfikację zmian w projekcie, poprawność dokonywania płatności, osiąganie wskaźników (czyli rezultatu i produktu) zadeklarowanych we wniosku o dofinansowanie czy weryfikację przedstawianych do refundacji kosztów kwalifikujących się do objęcia wsparciem  unijnym.

Kompleksowe i systemowe działania kontrolne CBA obejmą także  osoby  odpowiedzialne za podejmowanie decyzji w instytucjach uczestniczących we wdrażaniu programu operacyjnego-  od  etapu samego podjęcie decyzji o dofinansowaniu projektu do weryfikacji wniosku o płatność.

Równolegle do wszczynanych postępowań kontrolnych przeprowadzane będą przez CBA analizy oświadczeń o stanie majątkowym marszałków województw. Zarządy województw pełnią kluczową rolę w zarządzaniu i wdrażaniu Regionalnych Programów Operacyjnych.

W przypadku ujawnienia – w toku kontroli – innych nieprawidłowości CBA rozszerzy zakres swojego zaangażowania.

W zespół  tych  działań będą zaangażowani nasi wyspecjalizowani funkcjonariusze Departamentu Postępowań Kontrolnych i wszystkich delegatur CBA.

Wydział Komunikacji Społecznej CBA

Źródła:

 1. http://www.cba.gov.pl/pl/aktualnosci/3561,Superkontrola-CBA-u-16-marszalkow-W-tle-wydatkowanie-173-mld-euro.html
 2. http://goleniow.net.pl/news.php?extend.6166

8 komentarzy

 1. Widać że CBA uroczyście rozpoczęło kampanię wyborczą do samorządów. CBA weszło do wszystkich urzędów marszałkowskich.Po co? Sprawdzać oświadczenia majątkowe marszałków i wydatkowanie unijnych pieniędzy?Właśnie w dokumentacji dotyczących pieniędzy unijnych “stosunkowo najłatwiej będzie znaleźć haka, a przynajmniej ‘wrażenie haka'”.
  Bo to wystarcza. Nie chodzi o to jaki będzie wyrok w sądzie, ale co napisze “Gazeta Polska”, i co będą opowiadały “Wiadomości”, i z czego się kiedyś trzeba będzie wycofać. Ale to już będzie po zawodach…
  Dla ciekawości akademickiej dobrze byłoby sprawdzić, czy ta gorliwość w poszukiwaniu haków jest inna na Podkarpaciu, gdzie w sejmiku rządzi Prawo i Sprawiedliwość.
  Oprócz urzędów marszałkowskich, funkcjonariusze CBA weszli też w czwartek do siedziby PZU i warszawskiej Straży Miejskiej. Będą czystki dobrej zmiany?

  Debata, kontrowersyjne Dobre 2 Słabe 4

 2. świetna galeria satyry:

  http://pomniksmolensk.pl/viewpage.php?page_id=44#.V2MEo6J0z-S

  Oceń komentarz: Dobre 1 Słabe 0

 3. O Booosze!
  Marszałka Geblewicza będą prześwietlać?

  Najlepsze: Dobre 9 Słabe 1

 4. Co znaczy edukujcie się ty uważasz ludzi za debili?

  Oceń komentarz: Dobre 2 Słabe 1

 5. Ludzie obejrzeli reklamy plugawców typu “unia daje” ” unia buduje” “unia bawi i uczy” i myślą że kasa z nieba spada w tej cudownej unii :)))

  Nie mają ludzie świadomości że każda droga, basen, park, czy remont ratusza z tzw “unijnej kasy” to ich kasa zazwyczaj w 50/50% albo 60/40% (wkład własny/pożyczki). Pożyczki są z banków, krajów itp, które spłaci kolejne pokolenie i kolejne, kolejne… minimum 5-10 pokoleń to będzie spłacało. Unia nie daje to mit, są to pożyczki tzw kredyty które spłaca wasze dzieci, wnuki, prawnuki naiwniacy!!!edukujcie się!

  Debata, kontrowersyjne Dobre 4 Słabe 2

Dodaj komentarz

Optionally add an image (JPEG only)