Nowa Stepnica

Wolne Forum mieszkańców Gminy Stepnica

Oczekiwana rewolucja w samorządach

1swinia
Prawo i Sprawiedliwość chce ograniczyć okres urzędowania wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. PiS proponuje, aby jedna osoba mogła piastować wspomnianą funkcję maksymalnie przez dwie kadencje, z których każda trwałaby pięć lat. – Rozwiązanie to powinno wymusić naturalną zmianę, która wniesie do życia publicznego pewną nowość – tłumaczy Wirtualnej Polsce poseł rządzącej partii Jacek Sasin. Opozycja jest w sprawie propozycji PiS podzielona.

– Prezydent Polski może sprawować swoją funkcję maksymalnie przez dwie kadencje. Podobnie jest w przypadku innych urzędów. Nie widzimy powodu, dla którego w samorządach ma być inaczej – wyjaśnia polityk Prawa i Sprawiedliwości. I dodaje, że ograniczenie kadencyjności dotyczyłoby jedynie władzy wykonawczej. To oznacza, że zmiana przepisów nie objęłaby np. miejskich radnych.

– Bardzo trudno jest demokratycznymi mechanizmami spowodować zmianę władzy w samorządzie. Dotyczy to głównie mniejszych gmin, w których wójt czy burmistrz jest największym pracodawcą i posiada mechanizmy, przy pomocy których może uzależnić od siebie dużą grupę wyborców. W dodatku lokalne media są tam bardzo słabe i finansowo uzależnione od lokalnej władzy, co pozwala włodarzom kształtować opinię publiczną, ograniczając mechanizm wyboru samorządowców – tłumaczy Sasin. Jego zdaniem wprowadzenie kadencyjności lokalnych włodarzy wymusi zmianę.

W tak małej gminie, jak Stepnica od dłuższego czasu obserwujemy właśnie taki problem. Urząd, szkoły to najwięksi pracodawcy zaraz po IKEI, uzależnione są całe rodziny, ponadto pieniądze publiczne są wydawane na “propagandę” jedynej słusznej opcji. Mieszkania po znajomościach, odwiedziny na każdej dziecięcym przedstawieniu, przymykanie oczu na nielegalne interesy, ludzie boją się wyrazić swoje zdanie, żeby czasami wszechwładny wójt, czy burmistrz nie utrudniał im życia, czy zwolnił z pracy – przykład angielskiego w podstawówkach.
Kadencyjność – jak najbardziej!

19 komentarzy

 1. Będzie się działo i znowu nocy będzie mało 😀

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 2. Platforma leży a gdzie ,gdzie..?,u stóp Jareczka pękata teczka w niej spis komuszków ,opasłych brzuszków 🙂 Będzie robota dla Jarka kota :).

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 3. święta tuż, tuż wody w kranach brak ,skąd my to znamy ?
  oczywiście nikt nie miał obowiązku poinformować

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 4. Treść niedostępna
  Zezwól na używanie ciasteczek przez kliknięcie na klawisz Akceptuję.

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 5. Mieszkańcy Gąsierzyna posiadają bardzo ciekawą atrakcję turystyczną.
  Dom kultury – świetlica wiejska zbudowana ze środków UE za milion zł a w niej SKLEP Z ALKOHOLEM. Przed świetlicą krzesełka i w sobotni wieczór cała banda pijaczków z butlami w rękach.
  Ostatnio jechałem z moją rodziną i gośćmi zagranicznymi pokazać im Park Natury w Czarnocinie, dzień krótki, więc wracaliśmy po ciemku a tu rozświetlony budynek w centrum wioski – atrakcja świetlica w Gąsierzynie! Opowiedziałem gościom całą historię – nie mogli uwierzyć, że takie cuda w naszej gminie, ta opowieść zrobiła większe wrażenie i wywołała wielogodzinną dyskusję o problemach alkoholowych Polaków, niż największe byki w czarnocińskim parku.
  Jeszcze dwa dni później pytali mnie czy to nie był żart.
  I te słynne słowa cioci marszałka radnej sołtys: “A gdzie mają pić?” “Picie piwa to nie przestępstwo”

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 6. Odcinany ryj od koryta , boli 👏

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 7. Na przykładzie naszej gminy widać, jak postkomuniści potrafią wykorzystać demokrację.

  Oceń komentarz: Dobre 1 Słabe 0

 8. W nawiązaniu do krzywonosowej i borusewicza: tusk, komor, borusewicz, wałąsa oraz ci wszyscy proesbeccy wójtowie/burmistrzowei i prezydenci:: to wykonawcy i realizatorzy postanowień “Proesbeckiego Okrągłego Stołu”. Icvh dominacja jest spolaryzowana we wszystkich możliwych obszarach! Sądy, z trybunałem włącznie, prokuratury, administracja, dostęp do środków unijnych wraz z całym pakietem socjalnym!! To ustawa o finansowaniu partii politycznych z naszych podatków uruchomiłą powstanie i rozwój największej powojennej mafii politycznej w Polsce. Przykładowo na 40 tysięcy członków PO, podobnie jak na PIS i inne partie, cała populacja Polaków płaci haracz bo oni tak ustanowili!! Chcecie partii to se płaćcie z własnej kieszeni!! Złodzieje!! PIS musi rozwalić ten system inaczej wszyscy będziemy za miskę strawy myć okna u tych sukinsynów pod ich batem! Brakuje nam tylko wprowadzenia EURO i już będziemy w ich raju !? Do tych naiwnych działaczy i sympatyków UE, należy głośno wołać!! Obudźcie się bo zaraz będzie za późno!!

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • “TK uznał, że ustawa nad którą pracował TK jest niezgodna z prawem. TK oczekuje od TK respektowanie orzeczeń TK. Czekamy na stanowisko TK”

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

   • W Gazecie Goleniowskiej, ostatnie wydanie 2015 roku, zamieszczono artykuł – historię ” Paczka dla bohatera” !! W nawiązaniu do historii o Panu Andrzeju, wyznam swój epizodzik życiowy: 18 grudnia1970 roku, czyli w dniu swoich urodzin, tuż po okresie unitarnym w nocy zebrano nas -żołnierzy 41 Pułku Zmechanizowanego, z ulicy Łukasińskiego w Szczecinie, na placu alarmowym, kazano napakować wszystkie magazynki kałachów, ostrą amunicją, by w nocy nas wywieźć skotami na ulice Szczecina w pobliże komitetu wojewódzkiego PZPR, z rozkazem strzelania do nacierającego tłumu w nogi lub ponad głowami.! Na szczęście nie musiałem użyć broni za to dobrzy ludzie częstowali nas gorącą herbatą-prawdziwi patrioci i Polacy. Tego Bohatera – Pana Andrzeja Kiszkę trzymali w tym samym czasie w więzieniu, aż!! 10-ty rok, zwalniając go po wypadkach grudniowych, (bo SB-kom dupy zalatały) bez jakiejkolwiek rehabilitacji do dnia dzisiejszego!! Trzykrotnie w swoim życiu stawałem przed niby polskim wymiarem, niby sprawiedliwości w starciu ze środowiskiem SB, MO, ZOMO i ORMO!! Każda z z tych spraw zakończyła się demonstracyjnym olaniem ustawowych zapisów prawa a jeśli wyrokiem to klasycznie inkwizycyjnym tak jak w przypadku tego pieprzonego gimnazjum w Stepnicy. Jeżeli ktokolwiek usiłuje wciskać publicznie ciemnotę o “POLSCE – państwie prawa” tak jak to z uporem maniakalnym czynią środki przekazu, z sędzią najwyższym o żydowskim nazwisku, to ja wolę nazywać się rezydentem a nie obywatelem tej mafijnej cywilizacji o ksywie “III RP” !! Normalnym Udręczonym tym politycznym syfem POLAKOM życzę dobrego zdrowia w Nowym 2016 roku oraz jak najmniej żółci płynącej ze szklanych i papierowych przekazów!!

    Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • Treść niedostępna
   Zezwól na używanie ciasteczek przez kliknięcie na klawisz Akceptuję.

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 9. Koryto powinno być odstawione ma× po jednej kadencji 🐷

  Oceń komentarz: Dobre 1 Słabe 0

 10. Tylko czy te 5 lat to nie za długo?

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • Kadencja trwa 4 lata. Czy to długo? 4 lata to w sumie czas na porządki i rozpoczęcia realizacji własnych działań. Jeżeli władze gminy okażą się być sprawne i dobre- można dac im druga szansę. Moim zdaniem można i trzecią i czwartą ale pod pewnymi warunkami. Nie do końca zgadzam się z poglądem, że kadencyjność to antidotum na wszelkie bolączki. Problem jest bardziej złożony i głębszy. Przede wszystkim finanse gmin, powiatów, województw powinny być w pełni transparentne i jawne. Po drugie- zakaz przystępowania do przetargów publicznych członków rodziny osób pełniących kierownicze stanowiska w gminie oraz radnych, tryb bezprzetargowy- wyłącznie w sytuacjach przewidzianych prawem (ochrona tajemnicy państwowej itp..), po trzecie- sztywne ustalenie zasad finansowania palcówek podległych gminie, zaś obsadzanie stanowisk kierowniczych w takich placówkach (szkoły, domy kultury itp…) powinno odbywać się w trybie wyborów mieszkańców a co najmniej po uzyskaniu pozytywnej oceny mieszkańców w konsultacjach społecznych (zaznaczam- NIE imiennych 😉 ). Patologii nie ukróci kadencyjność, bo zawsze pan feudalny może wyznaczyć następcę, na którego przyjaciele-i-znajomi-królika zagłosują. Trzeba usprawnić funkcjonowanie samorządów a to dużo bardziej skomplikowana ale możliwa do realizacji sprawa 🙂
   Pozdrawiam
   Monika Moroń

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

   • Tak tak, szczególnie dyrektorów domów kultury. To co mamy na własnym podwórku to szopka. Stepnicki GOK to nawet nie świetlica wiejska bo w tych dzieje się więcej. Ja nie rozumiem i mam zamiar robić o to szum za co Pani Wyzińska pobiera pensje. Jaką pracę wykonuje skoro w ogóle nie widać jej osobistego zaangażowania. Uwiła sobie ciepłe gniazdko w instytucji do której pasuje jak wół do karety i uczyniła z niej urząd. Drzwi pozamykane, trzeba pukać, umawiać się itd itp. Ludzie się tam nie garną… Naprawdę, moim zdaniem sprawa jest poważna i trzeba jej się przyjrzeć. Weźcie ludzie pomyślcie tak na spokojnie o naszej stepnickiej kulturze i zadajcie sobie odpowiednie pytania.

    Oceń komentarz: Dobre 1 Słabe 1

Dodaj komentarz

You must be logged in to post a comment.