Nowa Stepnica

Wolne Forum mieszkańców Gminy Stepnica

Ciemne interesy na “zielonej” energii ..

Kolejne rewelacje prasowe na temat “zielonych” inwestorów  donosi Kurier:

Tagi: ,

26 komentarzy

 1. Nie widać końca sporu w gminie Ładzice. Sprawa lokalizacji na terenie gminy farmy wiatrowej powraca jak bumerang. Batalia trwa od kilku miesięcy. Była ona przedmiotem ubiegłotygodniowej nadzwyczajnej sesji rady gminy.

  Przypomnijmy, grupa mieszkańców skupiona wokół Stowarzyszenia Mieszkańców Gm. Ładzice nie chce wiatraków na terenie gminy. Pod koniec kwietnia przeciwnicy inwestycji złożyli kolejny wniosek w sprawie przeprowadzenia referendum. Na początku tygodnia odbyło się posiedzenie komisji ds referendum. – Wpłynęły nowe listy poparcia – mówi radny gminny Arkadiusz Chrzanowski, przewodniczący komisji ds. referendum. – Zostaną one sprawdzone pod względem formalnym.

  Tym razem inicjatorom przeprowadzenia referendum udało się zebrać nowych 430 podpisów. Ich sprawdzaniem zajmowali się urzędnicy gminnego referatu ds. ewidencji. Już po oddaniu tego numeru do druku odbyło się posiedzenie komisji, która przygotuje projekt uchwały w sprawie ewentualnego referendum.

  http://radomsko.naszemiasto.pl/artykul/1416381,gm-ladzice-spor-o-wiatraki-powraca-bedzie-referendum-na,id,t.html

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • W naszej gminie, tak jak i w innych, empirycznie wręcz doświadczamy, jak daleko władza oderwała się od ludzi. Jak bardzo nie chcą, żebyśmy mogli się wypowiedzieć w referendum w sprawie farm wiatrowych przekonaliśmy się niedawno, kiedy to już drugi wniosek referendalny mieszkańców odrzucili. Jeden już jest w sądzie, wkrótce będzie kolejny.
   Czy Wy też zauważyliście, że większość dziennikarzy podkreśla jedynie aspekt zdrowotny problematyki farm wiatrowych nie wspominając o innych, równie ważnych? Gdzie się podziało dziennikarstwo z prawdziwego zdarzenia, dociekliwe, a nie manipulacyjne i mijające się z prawdą? Dlaczego dziennikarze nie pytają włodarzy o konkretne “zyski” do budżetu z tytułu posadowienia na obszarze gminy wiatraków, dlaczego nie pytają o gwarancje i zabezpieczenie wspólnoty lokalnej przed ewentualnym bankructwem inwestora mogącym się zdarzyć w ciągu kolejnych lat eksploatacji takiej farmy? Ja bym miała całe mnóstwo pytań na ich miejscu… Przykro to pisać, ale ten zawód zaufania społecznego i kontroli władzy coś dzisiaj szwankuje. Cisną mi się na usta słowa: umiesz liczyć, licz na siebie. I tak dzisiaj wspólnoty lokalne same muszą się organizować, by rozpowszechniać zdobyte informacje i skłaniać innych do zastanowienia i przeanalizowania, czy stać nas na taką władzę, która głos ludziom daje raz na cztery lata uważając, że to wystarczy… Oj, kulawa ta nasza demokracja ciągle.
   Tym większe gratulacje dla Redakcji NS i wszystkich aktywnie wspierających Jej działania.
   Pozdrawiam Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Ładzice, dzielną panią Beatę i Inicjatorów Referendum.

   Członek SMGŁ Ewa A.

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 2. Awantura w Zbrosławicach, jaka wybuchła kilka miesięcy temu w związku z planami postawienia farm wiatrowych, prawdopodobnie zakończy się referendum w sprawie odwołania wójta gminy Wiesława Olszewskiego.

  Zawiązała się grupa inicjatywna do jego przeprowadzenia, która już zbiera podpisy mieszkańców pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum. Informacja o planach komitetu wpłynęła do urzędu gminy 17 maja.

  Komitet sformułował cztery zarzuty wobec wójta Olszewskiego. Są wśród nich brak umiejętności podejmowania decyzji oraz lekceważenie opinii środowisk mieszkańców, podnoszenie opłat lokalnych oraz za wodę i ścieki. Wójtowi dostało się też za to, że zatrudnia w urzędzie i jednostkach mu podległych ludzi spoza terenu gminy.

  Najważniejszy wydaje się jednak zarzut marnotrawienia środków publicznych na opracowywanie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. W nim ma zostać ujęta możliwość budowania na terenie sołectw w Zbrosławicach farm wiatrowych.

  Chce je postawić inwestor Tadeusz Wesołowski. W studium wójt Olszewski chce także umożliwić powstanie centrum logistycznego w rejonie wsi Czekanów i Świętoszowice, czyli przy węźle autostradowym. Zainteresowana jest tym firma TDJ. Tym pomysłom sprzeciwia się wielu mieszkańców, choć na razie nie wiadomo, jak wielu.

  Wójt Olszewski mówi, że spodziewał się inicjatywy referendalnej, bo słyszał już takie pogróżki na kilku zebraniach wiejskich. Nadal uważa, że budowa wiatraków i bazy logistycznej to szansa na dodatkowe pieniądze do gminnej kasy.

  – Pozostałe zarzuty są absurdalne. Niczego nie robimy po kryjomu. Zatrudniam osoby kompetentne, więc dziwię się takim zarzutom ze strony doświadczonych przecież samorządowców, którzy znaleźli się w komitecie – mówi Olszewski. Na zebranie blisko 1300 podpisów komitet ma 60 dni.

  Przypomnijmy, ze referenda w sprawie odwołania prezydentów odbędą się także w Bytomiu 17 czerwca i w Rudzie Śląskiej 24 czerwca.

  http://tarnowskiegory.naszemiasto.pl/artykul/1410347,zbroslawice-referendum-w-sprawie-odwolania-wojta-wieslawa,id,t.html

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 3. Kolejni, którym się udało wygrać z bezmyślnością stawiania wiatraków gdzie popadnie.
  Mam nadzieję, że nam też się uda.
  STOP WIATRAKOM

  http://slawno.naszemiasto.pl/artykul/1379461,gmina-malechowo-wiatraki-mieszkancy-wygrali-w-sadzie,id,t.html

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • W Biskupicach (gm. Radziejów) i dwóch sąsiednich wsiach inwestor chce postawić elektrownie wiatrowe. Konflikt społeczny narasta, a władze gminy nie widzą przeciwników i w telewizyjnym wywiadzie mówią o “szczególnie jednej kobiecie”, która siłowni wiatrowych nie chce w gminie…

   Więcej: http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20120522/INNEMIASTA07/120529774

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

   • ze śmiechu

    Firma Millward Brown SMG/KRC zrobił na zamówienie wiatrakowców badania “stopnia uszczęśliwienia” mieszkańców mających wiatraki za sąsiadów.

    Badania wyszły oczywiście rewelacyjnie.
    Z ciekawostek można przytoczyć, że mieszkańcy wśród najbardziej pożądanych skutków wymieniali – uwaga przysiad – obniżenie cen energii :D, poprawę lokalnej infrastruktury drogowo-komunalnej oraz wzrost dochodów gminy.

    Badanie podaje też że tylko 6% było szczęśliwych ze swoich rachunków za prąd PO postawieniu wiatraków 😀

    6%? Aż tylu mamy niepoprawnych optymistów w Polsce? ha ha ha ha 😀
    W sumie zawsze można skorzystać z nowej infrastruktury drogowej i wybrać się na spacer pod wiatrak.

    http://www.bankier.pl/wiadomosc/Wiekszosc-Polakow-akceptuje-farmy-wiatrowe-w-swoim-sasiedztwie-2551923.html

    Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 4. Stowarzyszenia zrzeszone w koalicji “Bezpieczna Energia” domagają się odgórnych uregulowań prawnych dotyczących lokalizowania i budowy farm wiatrowych.

  Uczestnicy koalicji zorganizowali w sobotę w Giżycku konferencję, podczas której dyskutowali o budowie na Warmii i Mazurach dużych farm wiatrowych. Uczestniczyło w niej ponad sto osób.

  “Nie jesteśmy przeciwni energetyce wiatrowej. Jesteśmy jednak za tym, by odgórnie uregulować zasady lokalizowania i budowy farm wiatrowych, bo tak, jak jest teraz, być nie powinno. Teraz z dnia na dzień się dowiaduję, że 500 metrów od mojego domu powstanie wiatrak. Tak być nie powinno” – mówił mieszkaniec Olecka Zbigniew Sienkiewicz ze stowarzyszenia “Dzikie Mazury”, które jest jednym z ponad dwudziestu zrzeszonych w koalicji “Bezpieczna Energia

  Uczestnicy spotkania podkreślili konieczność rzeczywistego konsultowania z lokalną społecznością miejsca przyszłych farm wiatrowych. Według niego lokalizacja wiatraków to często “zysk dla jednego a krzywda dla wielu i to przez pokolenia”.

  Sienkiewicz dodał, że na Mazurach często montuje się wiatraki stare, zdemontowane w Niemczech, Austrii, czy Danii.

  Uczestnicy konferencji uważają, że farmy wiatrowe psują krajobraz kulturowy Mazur, który jest wyjątkowy nie tylko w skali kraju, ale i świata. “Wiatraki psują krajobraz kulturowy, w którym dotychczas dominantą były wieże kościołów. Istniejące kiedyś, w czasach Prus Wschodnich, wiatraki, były mniejsze i proporcjonalne. O obecnych farmach wiatrowych nie można tego powiedzieć” – mówiła Marta Akincza ze Stowarzyszenia Polskich Architektów Krajobrazu.

  Podczas konferencji podkreślano, że członkowie koalicji nie są przeciwni zielonej energii. Opowiadają się za rozwojem na Warmii i Mazurach małych, przydomowych siłowni wiatrowych (ich wysokość nie przekracza 30 m. – PAP), chcą pozyskiwać energię z pomp ciepła, źródeł geotermalnych, czy siłowni wodnych.

  Członkowie koalicji “Bezpieczna Energia” szacują, że na Warmii i Mazurach stoi lub w najbliższym czasie stanie ok. 600 wiatraków. Rozważana jest m.in. budowa farmy wiatrowej w okolicach Giżycka – wówczas wiatraki widoczne będą m.in. z mola na Niegocinie.

  http://energetyka.wnp.pl/bezpieczna-energia-zada-regulacji-dla-wiatrakow,170392_1_0_0.html

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • Nigdy nie byłem zwolennikiem wiatraków ani przeciwnikiem . Postanowiłem przyjrzeć się tej technice z bliska .Czytałem tutaj różne opinie na temat szkodliwości wiatraków na zdrowie ludzkie , jeżeli są zbyt blisko umiejscowione siedzib ludzkich .I ostatnio jadąc na prom do Świnoujścia w godz. wieczornych wyjechałem trochę wcześniej i zatrzymałem się przy wiatrakach przed Wolinem .Postałem z 15 min przy wiatrakach a później jadąc dalej przy drodze . Hałas jaki słyszałem przypominał samoloty odrzutowe latające w przestworzach . Dochodziły również inne dźwięki przypominające wytarte łożyska i zacinanie się ich .Stojąc czułem po krótkim czasie jakby zawroty głowy a hałas zaczął doprowadzać mnie do nerwów . Ludzie to był nie długi czas gdy stałem obok wiatraków , nie wyobrażam sobie tego hałasu 24 godz. na dobę .Myślałem , ze ludzie przesadzają z tą uciążliwością wiatraków ale sam się przekonałem na własnej skórze jak jest naprawdę . .Proponuje wszystkim zwolennikom wiatraków jak i przeciwnikom wycieczkę pod Wolin aby sami się przekonali jak jest naprawdę .Moim zdaniem skoro tak potrzebna jest energia z wiatraków to niech będą te wiatraki ale daleko od mieszkań ludzi , bo ja nie wyobrażam sobie mieszkać blisko takiego sąsiada .

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 5. Chodzą słuchy, że ten Maciej Trzeciak to podobno jest mocno powiązany z Renpro i Instytutem Zrównoważonego Zarządzania Środowiskiem….siedzibę mają w jednym miejscu, czy coś takiego?
  Czyżby Maciej T. wiedział, gdzie popłynie gruba kasa? A całe Renpro to ze wszystkimi przekrętami powiązane?
  Dziwne to wszystko, jakieś śledztwo by się przydało……

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 6. a dobrze bylo jak zadnych inwestycji nie bylo? Stepnica zyje po raz pierwszy od Niemcow a wy tylko marudzicie…

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • Myli się Pani.
   Inwestycje to wydatki, które mają przynosić po pewnym czasie przychody.
   Pan wójt w zasadzie nic nie inwestuje gdyż z jego wydatków nie będzie grosza – także ze względu na charakter i jakość wykonanych prac, ciągłe fuszerki i poprawki.

   Wydaje się tylko aby wydawać, bez planu, bez pomysłu, bez sensu.
   Z czego się tutaj cieszyć?

   Te parę pozytywnych ulepszeń nie jest warte UTOPIONYCH 104 milionów złotych.

   A o Niemcach to nie ma chyba Pani wstydu aby ich przywoływać. Za ich czasów Stepnica była naprawde zadbanym miejscem.

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • Robi się?
   Rada gminy wydaje bezmyślnie publiczne pieniądze. Jakoś nie słyszałem, żeby ufundowano jakieś większe pieniądze na kształcenie zdolnych, młodych ludzi. Taka inwestycja może przynieść prawdziwe zyski nie tylko dla gminy ale i dla państwa. Robi się pod publiczkę budując budowle, które będą ostrzeżeniem dla przyszłych pokoleń o zmarnowaniu szans.

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

   • Oj tam, Wójt w ostatniej kawiarence politycznej wychwalał nasze szkoły. Znaczy, genialne dzieci mamy, i nie trzeba ich jakoś specjalnie zachęcać i wspierać. O turystyce i wiatrakach też wspominał….

    Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • Pani zbyt młoda albo pamięć zawodzi?
   a może od niedawna w Stepnicy?

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • Proszę porównać inwestycje Pana Wojciechowskiego w Stepnicy, to, jak były potrzebne mieszkańcom i ile zysku przyniosły, z “inwestycjami” pana Wyganowskiego.

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

   • prosze wskazać inwestycje naczelnika Wojciechowskiego , które przyniosły wielkie zyski dla mieszkańców gminy

    Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

    • Wojciechowski BARDZO DUŻO zrobił w czasie kiedy opiekował się Stepnicą. Krótka lista:
     1) Asfalt
     2) Kanalizacja
     3) Doprowadzenie wody do wszystkich domów
     4) gazyfikcja
     5) oczyszczalnia
     6) całe osiedle 40-lecia PRL
     7) wybudowal szkołę z przedszkolem w Stepnicy
     8) dbał o port przeładunkowy i rybackjki
     9) uruchomił ujęcia wody w Miłowie, Żarnówku
     10) Wiele, wiele innych rzeczy

     Wyganowski dzisiaj nawet kawałka kanalizacji nie potrafi odremontować przez całe lata i to nawet mając środki na to wszystko – cała para poszła w chodniczki z polbruku i ryzykowny, drogi remont portu przeładunkowego, świetlice o budżetach pałaców, place zabaw za trzykrotność normalnej ceny etc..

     Swoją drogą to marine i tak musiał wyremontować (pytanie o finalny efekt) bo robiły mariny z klucza pod projekt unijny wszystkie miejscowości nad zalewem. Dlatego się tak spieszył bo był wspólny termin na “zamknięcie z sukcesem”. Teraz to co naprędce pobudował będziemy łatać przez długie lata.

     Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

     • mam rozumieć że asfalt dał gminie zyski cżyżby przejazd przez stepnice jest opodatkowany? osiedle to zakład pracy? z oczyszczalni to daszkiewicz kase łupie i gnojówe ludziom serwuje portrybacki certa dzierżawiła i do gminy płaciła ,póżniej rybacy jako spółka Rybak opłacała dzierżawe do porządku doprowadzono port za Wójta A.W. zresztą pozostałe inwestycje zostaływykonane niedbale i poczęści wcynach spo lecznychjak to za komuny było

      Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

      • Jełopie, zysk dla gminy to nie tylko pieniądze. Gmina składa się z LUDZI, i to dla nich Wojciechowski pobudował domy, szkoły i asfalty. TO JEST ZYSK. Chodniczki Wyganowskiego może i ładnie wyglądają, ale pod nimi ukryty jest poważny problem. Jeśli mieszkańcy zarządają wymiany rur wodociągowych, to z tych polbruków nic nie zostanie.

       Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 7. jeszcze Andrzej W. i doborowe towarzystwo w komplecie 😀

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 8. Jak to wszystko pasuje do tego co się teraz dzieje , a dużo się u nas dzieje i nie zawsze zgodnie z logiką .

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 9. Szczecin/Choszczno. Były wiceminister środowiska Maciej T. jest oskarżony o podżeganie do poświadczenia nieprawdy w dokumentach meldunkowych oraz wyłudzenie poświadczenia nieprawdy przy zameldowaniu. W sumie prokurator przedstawił mu jedenaście zarzutów. T. nie przyznał się do popełnienia żadnego z zarzucanych mu przestępstw.

  Więcej: http://www.24kurier.pl/Archiwum/2011/11/02/Szczecin/Prokuratura–wiceminister-klamal-i-wyludzal

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

Dodaj komentarz

Optionally add an image (JPEG only)