Nowa Stepnica

Wolne Forum mieszkańców Gminy Stepnica

Konkurs dla najmłodszych – RYSUJEMY PTAKI!

W natłoku codziennych zajęć nie zapominajmy o naszych milusińskich – najmłodszych mieszkańcach naszej gminy!

W związku z tym chcielibyśmy ogłosić konkurs wymyślony przez jedną z naszych najmłodszych forumowiczek:

“RYSUJEMY PTAKI”

Regulamin konkursu:

 1. W konkursie mogą brać udział wszystkie dzieci w wieku od 1 do 10 lat (podzielimy oczywiście dzieci na kategorie wiekowe)

 2. Prace mogą być wykonane kredkami, ołówkami, farbkami itd.

 3. Prace należy dostarczyć w postaci skanu na adres:
  redakcja@nowa-stepnica.x25.pl
  Jeśli któreś z rodziców nie może zeskanować rysunku/malunku to prosimy o jego złożenie w sklepie u Pani Aurelii na osiedlu 40-lecia (zeskanujemy sami i zwrócimy oryginał)

 4. Wraz z pracą prosimy o przekazanie imienia dziecka oraz wieku oraz minimalne informacje kontaktowe (email, telefon lub adres)

 5. Wraz z pracą prosimy o przekazanie odpowiedzi na dodatkowe pytanie konkursowe – “Które z pokazanych w naszym artykule ptaków można spotkać w Stepnicy a które tylko w zoo?”. Rodziców także zachęcamy do zabawy wspólnie z dziećmi!

 6. Wszystkie dzieci, które wezmą udział w konkursie dostaną nagrody.

 7. Wyłonienie najlepszych prac w poszczególnych kategoriach wiekowych przeprowadzimy w postaci sondy internetowej na naszych stronach

 8. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody ufundowane przez naszych sympatyków i redakcję.

 9. Konkurs trwa do dnia 15 grudnia 2011r. Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie.

 

BIELIK

 

BOCIAN

 

JASKÓŁKA

 

KACZKA

 

KACZKA KRZYŻÓWKA

 

KOGUT

 

KORMORAN

 

ŁABĘDŹ

 

MEWA

 

MEWY

 

PINGWINEK

 

TUKAN

 

WRÓBEL DOMOWY

 

ZIMORODEK

 

ŻOŁNY

 

Pobierz szablony do rysowania dla dzieci (paczka ZIP z plikami SVG):

szablony_ptakow

Pobierz wybrane (najlepsze) szablony do rysowania dla dzieci (paczka ZIP z plikami PNG):

najlepsze_szablony_PNG

Wybrane przykłady:

 

 \

 

 

Tagi: , , , ,

48 komentarzy

 1. Po dzisiejszym spotkaniu w naszej świetlicy mamy już 9 rysunków, a jeszcze jutro przed nami kolejne spotkanie. Dzieła naszych milusińskich są wspaniałe! Wszyscy się spisali na medal. W poniedziałek wyślę skany do redakcji.

  Oceń komentarz: Dobre 1 Słabe 0

 2. Do wszystkich Rodziców,

  Pod artykułem znajdziecie Państwo gotowe szablony dla swoich dzieci. Szablony wystarczy wydrukować. Najlepiej ściągnąć od razu pełna paczkę z plikami w formacie PNG.

  Jeśli ktoś nie ma dostępu do drukarki to będzie mógł pobrać szablony w wybranych punktach na terenie naszej gminy. Pierwszy punkt to sklep p.Aurelii. Będziemy stopniowo podawać następne punkty.

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 3. Ja nie jestem ornitologiem ani rolnikiem, ani nie znam się na ptaszkach, ale jestem pod ogromnym wrażeniem jak bieliki (dla mnie orły) przelatują nad naszym domem – to robi wrażenie, nawet nasz syn niespełna dwuletni krzyczy oło (co w jego języku znaczy orzeł:). Poza tym jakieś 200 m od naszego domu na łąkach zawsze od lutego można spotkać parę żurawi. Na łąkę przed naszym oknem przylatują bociany. Na trasie między Świętowicami a Gąsierzynem swoje żerowisko ma myszołów, kiedyś przylatywał do nas dzięcioł na stara jabłonkę ale już jej nie ma i jego też. Mamy też chyba ze 4 gniazda jaskółek i obok domu na drutach siedzi ich na końcu sezonu ponad setka – bawimy się w liczenie. Świetna zabawa jak na początku wiosny jest ich parę a potem przesiaduję ich ponad sto. Inne gatunki dopiero poznajemy.

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • Czy wysłałaś już Iwono zgłoszenie do konkursu dla dzieci?

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

   • Chciałabym zachęcić dzieci w świetlicy w Kopicach do wzięcia udziału w konkursie 3 i 4.12 mamy spotkania. Czy mam coś zgłaszać w związku z tym?

    Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

    • Chyba tylko jaką pomoc potrzebujesz. Może np. będą potrzebne jakieś kredki, ołówki, papier. Redakcja już nas skontaktuje.

     Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

     • Przyszło mi do głowy, że możemy przygotować szablony z ptakami do kolorowania. Młodsze dzieci potrzebują troszkę pomocy a przy okazji będzie zabawa w zgadywanie jaki to ptak. Coś dziś wieczorem podeślę do redakcji.

      Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

      • Mamy wszystkie potrzebne rzeczy w świetlicy. Dostaliśmy z GOK-u. Ale szablony to super pomysł! Bardzo chętnie skorzystam, wielu dzieciom ułatwi to pracę. Mogę również zachęcić np. Czarnocin do konkursu.
       Mam pytanie czy jedno dziecko może dostarczyć jeden rysunek czy może więcej?

       Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

       • Oczywiście, że można a nawet trzeba zaprosić dzieci z Czarnocina. Proszę przekaż komu się da – nie wszyscy mają internet. Rysunki konkursowe możemy też wydrukować i zawiesić gdzieś na jakiejś tablicy.

        Rysunków może być oczywiście dowolna ilość (oczywiście z umiarem – nie 100 🙂 bo nie obrobimy tego)

        Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • Myszołowów to jest dość sporo w naszych okolicach.
   A w okolicy Świętowic można podziwiać rybołowa (cudnie wygląda jak “suszy pióra”).

   Parę razy próbowałam, w kopickich trzcinowiskach, zapolować na muczącego jak krowa bąka – jednak zadanie dość trudne :D.

   Generalnie Kopice i okolice to raj dla ornitologów. O spotkanych tu ptakach mogłabym do znudzenia opowiadać

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

   • Myszołów zwyczajny:

    Cechy gatunku:

    Myszołów to najpospolitszy i najbardziej rozprzestrzeniony średniej wielkości ptak szponiasty Europy. Charakteryzuje go krępa budowa ciała, szerokie, zaokrąglone skrzydła oraz krótkim, szerokim ogonem. Samica nieco większa od samca, ale obie płci ubarwione jednakowo. Upierzenie jest na tyle zmienne, że trudno znaleźć dwa identycznie upierzone ptaki. W zależności od podgatunku i odmiany barwnej (polimorfizm wewnątrz podgatunku o szerokiej skali form przejściowych) ubarwiony od jasnokremowego po ciemnobrunatny. Można spotkać nawet białe ptaki z ciemnymi plamami na nadgarstkach i ciemno obwiedzionymi skrzydłami. Wydziela się jednak 2 skrajne formy barwne:

    • ciemnobrunatną,
    • jaśniejszą z ciemniejszym wierzchem ciała i białawym spodem z brązowymi plamami. U tych osobników na spodzie widoczne są blade poprzeczne prążki.

    Często występuje szary nalot. Wierzch jest ciemniejszy. Dziób ciemny (popielaty) na końcu czarny o żółtej woskówce, krótka szyja, nogi żółte z upierzonym tylko w górnej części skokiem. Piwny kolor tęczówki. Na piersi widać jasną plamę w kształcie podkowy. Na lotkach i sterówkach widać pręgi. Szerokie, zaokrąglone skrzydła trzyma w locie lekko uniesione na kształt litery V, a krótki ogon jest wachlarzowato rozłożony. W powietrzu może ruszać się dość ociężale, ale jednak potrafi sprawnie wykorzystywać prądy powietrza na szybowanie. Nadaje mu to zwartą sylwetkę. Wędruje indywidualnie lub w grupach liczących do 30 osobników.

    Forma jasna myszołowa zwyczajnego
    W porównaniu z myszołowem włochatym, zamieszkującym nieco inne tereny, lasotundrę i tundrę, który ma skoki upierzone po palce, myszołów zwyczajny skoki posiada nagie. Jest większy od wrony, gawrona lub kruka.

    Więcej: http://pl.wikipedia.org/wiki/Myszo%C5%82%C3%B3w_zwyczajny

    Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

   • Do @nowa: Kiedy Pani obserwowała tego rybołowa?

    Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

    • Ciężko stwierdzić kiedy dokładnie…
     Ostatnio “suszącego się” to jeszcze w okresie wakacyjnym. Siedział prawie nad drogą i imponująco wyglądał z rozłożonymi skrzydłami.
     Jednak w ciągu 5 lat mieszkania w tej gminie, rybołowa widziałam więcej niż raz.

     Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 4. Pontony, noktowizory, krótkofalówki, reflektory szperacze i… bielizna termiczna – to wszystko ma Społeczna Straż Rybacka do walki z kłusownictwem na Inie, Parsęcie, Redze, czyli rzekach tzw. łososiowych.

  Kłusownictwo to plaga. Rybacy pracujący na Międzyodrzu wynajmują nawet dozorców do pilnowania sieci.

  Artur Furdyna mówi o traconych za sprawą plagi kłusownictwa możliwościach rozwoju turystyki kwalifikowanej oraz podaje przykłady udokumentowanych korzyści generowanych przez ten sektor w sąsiednich krajach oraz podkreśla dobrą współpracę w dorzeczu swych statutowych rzek z Policją, Strażą Graniczną oraz Strażą Leśną w działaniach ochronnych.

  Jednocześnie podkreśla, ze nie wolno łączyć kłusownictwa z biedą. Kłusownictwo z biedy jest marginesem zjawiska. Główny problem to zorganizowane grupy pozyskujące nielegalnie ryby na skalę wręcz przemysłową przy użyciu najnowocześniejszych technologii, w tym środków komunikacji.
  Kiedyś goniliśmy wypasionego terenowego mercedesa. Okazało się, że to auto najbogatszego rolnika w okolicy.

  Członkowie SSR tłumaczą, że tzw. kłusownictwo niedzielne (indywidualne, na małą skalę) z roku na rok jest mniejsze. Problem to działalność wyspecjalizowanych grup. – Plagą są tzw. elektrycy. Kiedyś byli ograniczeni długością kabla, dziś kłusują na całej rzece, bo mają agregaty – tłumaczy Furdyna.

  W województwie zachodniopomorskim w SRR działa społecznie 200-300 osób (dla porównania Państwowa Straż Rybacka w naszym regionie to 15 funkcjonariuszy). Patrolują dorzecza Iny, Gowienicy, Regi, Parsęty, Wieprzy, Słupii. Efekty ich pracy? Od września do grudnia 2010 strażnicy SSR przeprowadzili 250 patroli, zatrzymali 13 kłusowników, zdjęli prawie 200 nielegalnie rozstawionych sieci. W latach 90. te liczby były trzy-cztery razy większe.

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 5. Ostatnio byłam na spacerze w okolicach szkoły w Stepnicy, na jej zapleczu – przy boisku.
  Znajduje się tam swoista “galeria” tablic informacyjnych z, których nasza dorastająca młodzież może się dowiedzieć do czego tutaj w Stepnicy można sobie … postrzelać.

  Ja rozumiem, że niektórzy dorośli mają ciągoty do rzeźnictwa i lubią sobie postrzelać do zwierząt – co faktycznie prawem nie jest zakazane ale czy to jest najlepszy pomysł aby taka tematyka dominowała w szkole podstawowej? Czy zamiast tego nie może tam być jakiejś tematyki marynistycznej, coś o unikalnej stepnickiej faunie i florze etc? Czy to od razu musi być kącik łowiecki? Łowiectwo zawsze było i będzie hobby wąskiego grona osób więc tym bardziej nie widzę powodu aby tak to eksponować. Czy to czasem nie jest czyjaś osobista aberracja?

  Dlatego popieram takie inicjatywy jak powyższa.

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • Widziałam te tablice, ale aż tak uważnie sie im nie przyglądałam, Założyłam, że władze szkoły wiedzą co robią. Teraz sprawdzę. Nie chce mi się wierzyć, że są na nich umieszczone zwierzęta, do których można strzelać! Dziękuje za informację 😉

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

   • Redakcjo – Zróbcie z tego artykuł – wójt będzie zachwycony 🙂
    Proponuję dołączyć jeszcze film o nabojach.

    Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 6. Ja widziałem żurawie, sporo bocianów, jaskółek, nietoperze, czyże, sroki, orły, sikorki, wróble, bażanta, wrony, jastrzębie, w lesie dzięcioła, kaczki krzyżówki, sojkę….

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • Mamy z Siostrą takie magiczne miejsce, gdzie od dziecka rowerami jeździmy. Jest urokliwe i darzymy je wielkim sentymentem. Las, rzeka, stare bajkowe świerki i… parę razy długo siedząc cicho (dla nas dramat) spotkałyśmy zimorodka ! Niesamowity mały ptaszek 🙂

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 7. Ja widuję orzechówkę, grubodzioby, trznadle, mazurki, sikory bogatki, ubogie, czubatki, modre, pomiędzy nimi raniuszki, zimują kosy, kokoszka wodna na stawie się zadomowiła i wylęgła pisklaki, są zimorodki, strzyżyki, dzwońce, srokosze, czyże, dzięcioły, dudki, żurawie, sroki, kraski, jaskólki dymówki, jemiołuszki, pliszki, zniczki… sporo tego, wystarczy tylko uważnie patrzeć. I oczywiście zaopatrzyć w dobry atlas ptaków. Osobiście polecam Ptaki Europy i obszaru śródziemnomorskiego Larsa Jonssona.

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 8. No to ja mam zadanie dla dorosłych – wymień jak najwięcej chronionych gatunków ptaków występujących na terenie gminy Stepnica.

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • moje gospodarstwo odwiedzają ;para żurawi ,bociany,jaskółki, para nietoperzy ,sikorki
   przylatywał też dzięcioł ale wiatr połamał starą uschłą śliwkę i już nie ma po co,
   (nie wspomnę o szpakach co objadają co roku czereśnie,wróbelki i gołebie cukrówki
   chociaż ich jakby było dużo mniej niż zwykle) dwa lata temu widziałam czajkę,
   w sianokosy brakuje mi jednak śpiewu skowronka i malutkich kuropatw ale za to biega bażant.
   właśnie uświadomiłam sobie że przez lata się dużo zmieniło wpłynął na to człowiek?
   może trochę lisy? ale szkoda że ubywa tych zwierząt bo często spotykałam też jeże i zające,
   których już dość dawno nie widziałam.myślę że wymieniłam wszystkie ptaszki ,które jestem w stanie rozpoznać ale przylatują też takie których nie rozpoznaję smutne jest to że zabiera się
   przyrodzie coraz więcej bo liczą się pieniądze ,interesy a o,, braciach mniejszych” nie pamiętamy
   pozdrawiam

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • Łąki Skoszewskie

   Ważne dla Europy gatunki zwierząt (z Zał. II Dyr. siedliskawej i z Zał. I Dyr. Ptasiej, w tym gatunki priorytetowe):

   batalion [ptak ]
   bączek [ptak ]
   bąk [ptak ]
   bernikla białolica [ptak ]
   bielik [ptak ]
   błotniak łąkowy [ptak ]
   błotniak stawowy [ptak ]
   błotniak zbożowy [ptak ]
   bocian biały [ptak ]
   bocian czarny [ptak ]
   czapla biała [ptak ]
   derkacz [ptak ]
   drzemlik [ptak ]
   dzięcioł czarny [ptak ]
   dzięcioł średni [ptak ]
   gąsiorek [ptak ]
   jarzębatka [ptak ]
   kania czarna [ptak ]
   kania ruda [ptak ]
   kropiatka [ptak ]
   lelek [ptak ]
   lerka [ptak ]
   łabędź krzykliwy [ptak ]
   łęczak [ptak ]
   muchołówka mała [ptak ]
   orlik krzykliwy [ptak ]
   rybitwa czarna [ptak ]
   sokół wędrowny [ptak ]
   trzmielojad [ptak ]
   wodniczka [ptak ]
   zielonka [ptak ]
   zimorodek [ptak ]
   żuraw [ptak ]

   Źródło: http://ine.eko.org.pl/index_areas.php?rek=59

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 9. to na pewno są dwa koguty -kury nie widać

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

Dodaj komentarz

Optionally add an image (JPEG only)