Nowa Stepnica

Wolne Forum mieszkańców Gminy Stepnica

Elektrownia atomowa w Stepnicy – sonda

Czy popieracie państwo plany budowy elektrowni atomowej u nas w Stepnicy? Czy energetyka jądrowa jest w 100% bezpieczna jak zapewniają politycy i naukowcy? Kto wpadł na pomysł lokalizacji elektrowni atomowej z dala od skupisk o wielkim zapotrzebowaniu na energię? A może chodzi o bliskość Niemiec? No i co stanie się po 50 latach, gdy okres eksploatacyjny się zakończy?

Garść linków:

http://stepnica.pl/strony/menu/174.dhtml

http://stepnica.pl/strony/menu/165.dhtml

http://www.elektroonline.pl/a/1338

 

Zapraszamy do dyskusji.

Poniżej sonda:

Czy popierasz pomysł budowy elektrowni jądrowej w Stepnicy?

 • Nie (58%, 60 głosów)
 • Tak (37%, 38 głosów)
 • Nie mam zdania (5%, 5 głosów)

Głosujących: 103

Loading ... Loading ...
Tagi: ,

49 komentarzy

 1. Jeśli chodzi o elektrownie atomowe to nie będzie ani STEPNICA-1 ani STEPNICA-2 ani najprawdopodobniej żadnej innej.

  Budowa elektrowni atomowej w Polsce jest zagrożona – alarmuje “Dziennik Gazeta Prawna”. Oficjalny powód: kryzys w strefie euro. Nieoficjalny? Polityka.

  Otrzymujemy jasne sygnały, że będą naciski na banki, aby nie finansowały budowy elektrowni atomowej w Polsce – wyjawia „DGP” jeden z ważnych eurodeputowanych PO.

  Skąd te naciski? Nie wszystkim podoba się fakt, że gdy wiele państw w Europie wycofuje się z produkowania energii jądrowej, Polska zamierza taką produkcję właśnie uruchomić.

  Jak wylicza prof. Władysław Mielczarski, ekspert z dziedziny energetyki i pełnomocnik UE ds. budowy energetycznego łącza transgranicznego między Polską a Niemcami, PGE może mieć problemy z pozyskaniem odpowiedniej ilości środków finansowych. Ma zbyt małą zdolność kredytową.

  PGE z tymi wyliczeniami się nie zgadza. Przyznaje jednak, że nie występowała jeszcze o uzyskanie gwarancji związanych z inwestycją.

  http://www.sfora.pl/Zabraknie-pieniedzy-na-elektrownie-atomowa-w-Polsce-a38347?utm_source=RSS&utm_campaign=RSS

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 2. Sprawdź, gdzie stanie polska elektrownia atomowa

  W Żarnowcu, Choczewie albo w Gąskach stanie pierwsza polska elektrownia atomowa. Koncern PGE EJ poinformował, że już tylko te trzy lokalizacje brane są pod uwagę.

  Wszystkie miejscowości leżą na Pomorzu. Żarnowiec i Choczewo na zachód od Półwyspu Helskiego, dalej wysunięte są Gąski opodal jeziora Jamno koło Koszalina – zauważa gazeta.pl.

  Początkowo eksperci wskazywali 92 miejsca, gdzie mogłyby stanąć reaktory. Po miesiącach analiz odrzucano kolejne. Trzy lokalizacje, które pozostały mają najlepszy dostęp do wody (chłodzącej system) i charakteryzują się dobrymi warunkami środowiskowymi i terenowymi (m.in. budowa geologiczna i obecne zagospodarowanie terenu)

  Wyboru dokonano w oparciu o 53 kryteria – mówi dyrektor ds. operacyjnych PGE Energia Jądrowa Jacek Cichosz.

  Ostateczne miejsce budowy znane będzie za 2 lata, po kolejnych – jeszcze bardziej szczegółowych – badaniach.

  Rządowe plany zakładają wybudowanie przez PGE dwóch siłowni o łącznej mocy 6000 MW. Pierwszy reaktor ma ruszyć do końca 2020 r. – przypomina portal.

  http://www.sfora.pl/Sprawdz-gdzie-stanie-polska-elektrownia-atomowa-a38050?utm_source=RSS&utm_campaign=RSS

  ps: czy na tej grafice na górze gdzie jest pokazana STEPNICA-1 i STEPNICA-2 są zaznaczone wiatraczki?

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • Muszą się spieszyć by upchać stare technologie gdy na horyzoncie pojawia się ciekawa sprawa:

   “Przełom! Budują superbezpieczne reaktory jądrowe

   Koniec z uranem i odpadami.

   Powstaje prototypowy reaktor jądrowy, któego paliwem będzie pierwiastek tor. Jest on o wiele bardziej bezpieczny od stosowanego obecnie uranu, czy plutonu.

   Reaktor będzie gotowy już w przyszłym roku. W projekt zainwestowaliśmy 300 mln dolarów – oświadczył Phil Joyc z czesko – australijskiego konsorcjum, które realizuje ten pomysł w Pradze.
   ZOBACZ POLSKI REAKTOR JĄDROWY W AKCJI>>

   Zdaniem fizyków po wypaleniu uranowych prętów w reaktorze pozostaje aż 98 proc. radioaktywnego odpadu. Tor nie pozostawia natomiast żadnych odpadów.

   Specjalny reaktor może również spalać odpady radioaktywne z obecnie funkcjonujących elektrowni na bazie uranu – informuje IAR.”

   http://www.sfora.pl/Przelom-Buduja-superbezpieczne-reaktory-jadrowe-a38219?utm_source=RSS&utm_campaign=RSS

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

   • @krowa to dzik

    Masz absolutna rację. Polska ma technologię (może jeszcze nie doskonałą, ale jesteśmy w czołówce) dużo lepszych źródeł energii niż klasyczne elektrownie jądrowe. Nie oszukujmy się – obecny “run” na polską, klasyczną atomówkę to decyzja ściśle polityczna, a przy okazji “ktoś” na tym dobrze zarobi.

    Dal tych, którzy wybiegają wyobraźnią nieco poza lekturę czasopism kolorowych polecam poniżej załączony artykuł. Tutaj jego fragment:

    “Dlaczego właśnie tor? Czy nie wystarczy nam uranu? Odpowiedź znajdziemy analizując obecną, niezbyt oszczędną gospodarkę surowcami rozszczepialnymi oraz konsekwencjami wykorzystania uranu jako paliwa jądrowego. Wystarczy porównać 25 ton uranu naturalnego, które jest obecnie wykorzystywane do wytworzenia 1 TWh w reaktorach wodnych z 50 kg toru i 50 kg uranu naturalnego, z których wytworzy się tę samą ilość energii w reaktorze na stopionych solach uranu i toru z bieżącym oczyszczaniem paliwa z produktów rozszczepienia. Reaktor taki jest obecnie w fazie prac badawczych, ale obrazuje stan „niegospodarnoœci” w obecnym wykorzystaniu surowców rozszczepialnych.

    Więcej: http://www.cyf.gov.pl/pdf/rej/rej7.pdf

    Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

    • dodam jeszcze tylko:

     ” Dodatkowo, wypalone paliwo z obecnie eksploatowanych reaktorów wykorzystujących wyłącznie paliwo uranowe musi być izolowane przez kilka czy kilkanaście tysięcy lat od środowiska to odpady z wymienionego reaktora charakteryzują się znacząco mniejszą radioaktywnością i ich okres izolowania od środowiska ogranicza się do okresu do tysiąca lat. Przy przerobie wypalonego paliwa uranowego wyodrębniany jest pluton, który może służyć do wytwarzania broni jądrowej. Takiego niebezpieczeństwa nie ma w przypadku paliwa wytwarzanego na bazie toru. Innym aspektem wykorzystania toru jako materiału paliworodnego jest możliwość znacznego powiększenia zasobów surowców energetycznych. Wg wstępnych ocen światowe zasoby toru są kilkakrotnie większe od zasobów uranu. Tor posiada tylko jeden izotop i nie wymaga stosowania urządzeń wzbogacających, które w przypadku paliwa uranowego budzą wątpliwości, czy nie zostaną wykorzystane do wytwarzania uranu o wzbogaceniu nadającym się militarnego wykorzystania.”

     to są konkretne argumenty

     Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 3. U nas się nie udało, teraz próbują nad morzem:

  Według nieoficjalnych informacji rosną szanse na to, że Polska zbuduje elektrownię atomową i to na Pomorzu Środkowym, konkretnie w poddarłowskim Kopaniu.

  Franciszek Kupracz, wójt gminy Darłowo, nieoficjalnie dowiedział się, że to właśnie Kopań znajdujący się na terenie jego gminy będzie potencjalną lokalizacją atomówki. W oficjalnym rankingu przedstawionym przez rząd Kopań jest na trzecim miejscu, pierwszy jest Żarnowiec (też blisko Słupska – dop. red.), a druga Warta-Klempicz.

  Ostateczna decyzja powinna zapaść do końca tego roku. W latach 2012-2013 PGE ma prowadzić badania geologiczne we wskazanym przez rząd miejscu, a budowa pierwszej w Polsce elektrownia ma ruszyć w roku 2016 i zakończyć się w 2020 roku.

  http://www.gp24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20111024/POMORZE/845515725

  warto poczytać komentarze pod tym artykułem, między innymi:

  “Polskie plaże są nielicznymi w Europie jeszcze niezanieczyszczonymi i niezniszczonymi plażami , więc czemu chcecie je niszczyć .
  Tak sie składa , że okolice Kopania należą do NATURA 2000 I PLAŻE W tych miejscach są wyjątkowo piękne, czyste i jeszcze na szczęście ludzie nie zdążyli w ten teren zbytnio zaingerować. Wiec czemu mamy ten teren niszczyć ???? Mało mamy miejsca w Polsce ?

  A co z polską turystyką , czy ktokolwiek zastanawia sie nad tym kto przyjedzie nad morze w to miejsce???? A KTO ODDA ZAINWESTOWANE PIENIĄDZE???? oczywiście gmina Darłowo sprytnie najpierw po najwyższych cenach sprzedała grunty pod hotele i Ośrodki bo wiedziała , że później nikt od niej nie kupi… “

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 4. Elektrownia atomowa w Polsce to melodia przyszłości. Na razie jedynym możliwym miejscem na jej lokalizację jest Żarnowiec (czyli tam, gdzie kiedyś już przymierzano się do budowy takiego obiektu). Sama budowa elektrowni mogłaby się rozpocząć za około 10 lat i potrwa kolejne 10 lat. Te pierwsze 10 lat to budowa "zaplecza" i przede wszystkim kampania społeczna mająca na celu uświadomienie i "oswojenie" ciemnego polskiego społeczeństwa. I to już i tak jest ekspresowy scenariusz, bo chociażby we Francji od momentu powzięcia pomysłu budowy atomówki do jego zakończenia (wybudowania i uruchomienia) mija około lat 30, z czego połowa to przyzwyczajenie i oswojenie ludzi. Zatem elektrownia atomowa w Żarnowcu może stanąć około roku 2031.

  Jeśli chodzi o Stepnicę, tu nie było żadnych badań jeszcze, a żeby w ogóle zacząć myśleć o takim przedsięwzięciu, trzeba przeprowadzić całą masę badań różnego kalibru (m. in. geologiczne). Zatem, jeśli okaże się, że Stepnica spełnia wymagania na taką budowę to elektrownia mogłaby być, ale w jakimś 2050 roku.

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • Polska The Times:

   "Nuklearne składowiska mogą powstać w Polsce

   Wysoko radioaktywne odpady z elektrowni atomowych z krajów Unii mają być składowane w państwach Europy Środkowo-Wschodniej, w tym w Polsce. Projekt takiej inicjatywy ustala właśnie Organizacja Rozwoju Europejskiego Składowania.

   Fot. ilustracyjna / Fot. APProjekt takiej inicjatywy ustala właśnie Organizacja Rozwoju Europejskiego Składowania (ERDO), w skład której wchodzi wysłannik polskiego Ministerstwa Gospodarki. Jak dowiedział się brytyjski dziennik "The Times", Komisja Europejska do idei wspólnego składowiska odpadów radioaktywnych podchodzi przychylnie.

   Negocjacje na temat lokalizacji składowiska oraz tras przewozu odpadów rozpoczną się już w maju. Jak przewidują eksperci, intensywne rozmowy będą się toczyć przez najbliższe dwa lata.

   "Polska" dotarła do raportu SAPIERR II, przygotowanego przez unijnych ekspertów, w którym podkreśla się, że wspólne składowanie jest dużo tańsze od magazynowania odpadów indywidualnie przez każde państwo. Jeśli kraje grupy roboczej ERDO zdecydują się na stworzenie jednego bardzo dużego składowiska, oszczędności mogą wynieść nawet od 15 do 25 mld euro. Również budowa mniejszych ośrodków dla dwóch, trzech państw obniża koszty o kilka miliardów euro.

   Materiały radioaktywne muszą być zabezpieczone i odizolowane od środowiska nawet przez sto tysięcy lat. Zdaniem ekspertów ich składowanie nie stanowi zagrożenia dla otoczenia, jednak sam przewóz odpadów z elektrowni wymaga zachowania szczególnych środków bezpieczeństwa. Niezbędne są nowoczesne, dobre i bezpieczne drogi. – Nie geologia, a brak infrastruktury niezbędnej do bezpiecznego transportu dużych ilości substancji radioaktywnych jest największym problemem – mówi prof. Mariusz Jędrysek, były wiceminister środowiska.

   Kujawsko-pomorskie i Wielkopolska to typowane miejsca składowania odpadów"

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 5. Ciemnogród – nie ważne czy wójt jest za czy przeciw – chodzi o dobro nasze.

  a może lepiej postawcie elektrownie węglową wtedy będziecie zdrowi jak rybki.

  To jest okazja dla naszego zapyziałego regionu którego nawet stepnica nowa nie zmeni a nawet sam palikot.

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 6. to jakiś żart? Weźcie sie ogarnijcie ! może lepiej zrobić wysypisko odpadów nuklearnych z takich elektrowni-większa kasa z tego jest

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • Jak się słucha że to będzie taki zysk dla Gminy jak powstanie elektrownia OBY NIGDY NIE POWSTAŁA to czlowieka przekreca . Po co wciskanie ludziom ciemnoty że będzie tyle miejsc pracy.Tam praca dla wykwalifikowanej załogi.NIE DLA ELEKTROWNI !!!!!!!!!!!

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 7. Drogi Panie Wójcie zamiast zajmować się pierdołami typu elektrownia jądrowa , może należałoby skończyć najpierw to co się zaczęło robić w Stepnicy m.in. nasza piękna ul. Ludwiczaka,która została zrobiona, są doprowadzone rury do kanalizy, jest pompa ale nadal nie jest uruchomiona. I co to za sprawiedliwość jeśli droga jest już zrobiona od tamtego lata? Pierwszy budynek jako jedyny ma podłączenie do kanalizy już zanim była zrobiona droga a reszta mieszkańców tej ulicy musi płacić za wywóz szamba mimo że kanalizacja jest gotowa do użytku.Wystarczy uruchomić pompę. Znając życie to poczekamy kolejne 10 lat zanim będzie widać efekty (tyle czasu nam obiecano naprawę drogi). Już nie wspominając o naszym pięknym piasku na plaży.

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 8. Jeśli chodzi o ; czy jesteś za ,czy przeciw elektr. atomowej to ja-jestem przeciw .Nawet gdy bym miała nie mieć energi elektrycznej w domu.Wyobrażcie sobie jaki cudowny wpływ by to miało na STOSUNKI MAŁŻEŃSKIE ,PRZED MAŁŻEŃSKIE I PO MAŁŻEŃSKIE –TYLKO SEX SEX SEX.

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • Podoba mi się 🙂

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • Przepraszam, ale zaintrygowało mnie to "PO MAŁŻEŃSKIE"… Chodzi o wdowy i wdowców, czy o sex POZA małżeński? Bo to zasadnicza różnica i ma ogromny wpływ na moje zdanie w kwestii rzeczonej elektrowni 🙂

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

   • Rebeka. Prosimy.

    Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

    • No to mam problem. Ale chyba tak ;; wdowy , wdowcy , rozwódki i rozwodnicy .Ale kto z kim i jak to nie mam pojęcia .Jako ,że jestem mężatką to jak najbardziej poza małżeński , to może być ciekawe.

     Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

     • Rebeka- po ciemku i tak nie widać, także "kto z kim i w jakiej kolejności" przestaje mieć znaczenie 😉 Chodziło tylko o wachlarz możliwości. Z drugiej strony- przy takiej mnogości rozwiązań pachnie to swingersem…..

      P.S. Chudy- tylko nie pisz, że Tobie się to podoba 🙂

      Sodomia gomoria!

      Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

     • Ja też mam męża i chętnie go wymienię po ciemku "na lepszy model" 🙂

      Także głosuje przeciwko elektrowni.

      Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

      • Jak wcześniej napisałem ,że mnie to też się podoba i jestem definitywnie przeciw elektrowni.Mam jednak problem. Jestem gruby , ale kolega coś tam wspomniał , że można na leniwca.

       Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

       • a co do stosunków pozamałżeńskich…. pewien kapłan też nie należy do najszczuplejszych.. a jednak daje rade i nie po ciemku 🙂

        Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

        • Też o tym słyszałem .HA HA HA

         Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

         • Aha jeszcze zapomniałem napisać ,że dzisiaj zgrzeszyłem — zjadłem całą ćwiartkę torta.Bardzo smakował.

          Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

          • jak sądzę, nasz proboszcz wszystkim Stepniczanom jest winien rozgrzeszenie 🙂 wiedz jedzmy torty do woli i spotkajmy się w Niebie :)))

           Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

     • Elektrownia – NIE! Rebeka – TAK! 🙂

      Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

      • Chudy a ty w jakiej grupie ?Tylko nie pisz ,że wszystkie kategorie .

       Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

       • Rebeka- a co się będziemy rozdrabniać?? Jak ten atomik trzaśnie i tak będzie po ptokach, wiec odrobina przyjemności przed jest jak najbardziej wskazana 🙂

        Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 9. Nic nie rozumiecie! Nasz Wójt chce ze Stepnicy zrobić potęgę atomową! Niczym Husajn, najpierw nas uzbroi, później zmilitaryzuje i zaczniemy podbijać sąsiednie gminy!! Ja tam już granaty po dziadku czyszczę 🙂

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • Ha ha ha .Ja się przyczaję na Gąsierzyno.

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

   • Sugerujesz, że reaktor będzie cywilno-wojskowy i drugą rurką będzie łapany wzbogacony pluton do celów podboju gmin ościennych? Coś jest na rzeczy i byłby to przykład praktycznego wojskowego myślenia!

    Józek nie okopuj się w Gąsierzynie bo ten przyczółek bez bomb i granatów się rozpada samoistnie – tylko lody puściły! Jak już to proponuję Stepniczkę – najciemniej pod latarnią 😉

    Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

    • Kurka jasna – nawet porządnego schronu nie da się wybudować bo wody gruntowe blisko 😉

     Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

     • Ha ha ha ale fajne forum.

      Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

     • Jeden schron (jak ktoś słusznie zauważył) wybudowano na dzikiej plaży 🙂

      Na razie (dla zmylenia wroga) będą się w nim odbywały występy zespołów ludowych i naszej władzy.

      Kamuflaż i dezorientacja wrogich sił (plus atomik) to podstawy naszej strategii! 😉

      Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

    • M,A rozbawiłeś mie do łez.Gąsierzyno w celu zlikwidowania ;popleczników',dużo ich tam jest , niby mądrzy ludziska a klaskają .. — oczywiści nikogo nie obrażając . Stepniczka sądzę ,że fest okopana,będzie ciężko narazie .

     Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

     • Nie takie umocnienia forsowaliśmy! I te stepniczkowe legną pod naporem siły naszych argumentów ( ja wyczyściłem już 4 granaty)! 😉

      Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

   • Witam Pana Józia- jak zawsze serdecznie 😉

    Gąsierzyno będzie niczym nowy, europejski Iran! Później zmienimy wiarę i będziemy kolonizować, kolonizować, nawracać i kolonizować! Jak po dobroci sie nie da, to atomówką ich przekonamy!! 🙂 Na pohybel innowiercom!

    Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

    • Tak , tak , sądzę ,że należy ich nawrócić i kolonizować a póżniej brać się za resztę wsi ościennych bo władzę rozpuścili.

     Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 10. Pomijam, jakim kłamstwem jest wygłaszana przez Wójta teoria o rzekomym zatrudnieniu mnóstwa ludzi z okolicy przy projekcie( zakładam, że jest to wynik niewiedzy). Po pierwsze- nowoczesna elektrownia atomowa zatrudnia mniej osób niż nam się wydaje. To nie są przestarzałe technologicznie zakłady produkcyjne! Po drugie- zatrudniane są osoby o określonych i wysokich kwalifikacjach. Obecnie nasz kraj nie dysponuje odpowiednimi fizykami ( na początku trzeba ich zatrudniać za granicą), więc kto ze Stepnicy i okolic miałby tam pracę?? Nawet firmy ochroniarskie muszą być odpowiednie z uwagi na specyficzny system zabezpieczeń.

  Nieodwracalność konsekwencji takiej decyzji bije w oczy. Trzeba się zdecydować- czy rozwijamy turystykę (w sensowny sposób), budujemy mola, amfiteatry i mariny, czy budujemy potwora (od którego odchodzi większość rozwiniętych krajów) i zatrudniamy wybrańców z zewnątrz.

  Poza tym uważam, że właśnie z uwagi na wielopokoleniowe konsekwencje takiej inwestycji ŻADNA władza nie ma moralnego prawa podejmowania arbitralnej decyzji. Wójta wybieramy tylko na 4 lata, elektrownia zostaje na lat kilkadziesiąt. Takie decyzje powinny być podejmowane przez referendum!!

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • Było mówione, że ma powstać specjalna jednostka wojskowa do obrony elektrowni jądrowej. Skoro jednostka wojskowa będzie chronić to obiekt będzie wojskowy a nie cywilny. Leśny dziadek chyba ma rację, jak nic Ryży z Bronkiem cichcem program atomowy rozwijają a, że pułkownik z nimi na jednej platformie płynie to i wszystko staje się jasne 😉

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

   • M.A -będą prowokacje.Ryży z Bronkiem będą napadać na atomówkę a Pułkowniki będą ich łapać i znów sukcesy .Mam nadzieję , że nie na tej platformie płyną , którą z beczek zbudowali szpece od mariny.

    Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

    • Co się czepiasz? 🙂

     Platforma beczkowa jako jednostka prawie nietonąca jest idealna! Przy odpowiednim zapasie butli z tlenem pełni rolę łodzi podwodnej.

     Goście z Hollywood już chcą tu kręcić kolejną część Madmaxa ( na scenerii oszczędzą, bo cała marina wygląda jak po zapaści cywilizacyjnej).

     P.S. Dla powodzenia całej akcji ważne jest, by podczas desantu pracownicy nie próbowali spawać larsenów! Może to mieć negatywny wpływ na prędkość jednostki i jej stabilność. Także – zanim rzucisz cumę- zrzuć spawaczy! 🙂

     Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 11. Obszar Stepnicy jest objęty programem Natura 2000, nawet ksiądz biskup tego nie obejdzie. Śpijcie zatem spokojnie drodzy Rodacy;]

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • program Natura 2000 juz nie istnieje , obszar na ,ktorym rzekoma elektrownia mialaby sie znajdowac to rezerwat przyrody Olszanka. To tak dla sprostowania

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

   • Ktoś do reszty upadł na głowę, żeby wskazać propozycję miejsca budowy elektrowni w rezerwacie przyrody?

    Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

    • drugim miejsce gdzie mialoby powstac owe "cudo energetyczne" to rezerwat przyrody Czarnocin, Kopice. 🙂 Ogolenie Stepnica lezy na terenie objetym ochrona i czy jest to wspomniana Natura 2000 czy inny program ochrony przyrody zeby dostac pozwolenie na zabudowe czy nawet sciecie drzewka trzeba sie niezle nagimnastykowac wiec jak napisali Zieloni -"nawet ksiądz biskup tego nie obejdzie" :0

     Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

     • Realne szanse na powstanie tego "cuda" w naszej gminie są niemal zerowe. Przerażająca jest jednak determinacja tego pana w "parciu na szkło". Proponuję, by jednak brał udział w castingach do popularnych programów rozrywkowych. Oczyma wyobraźni widzę jegomościa w YCD. Zeszczupleje, z Kinią pożartuje w ten swój cudowny lekki sposób i cała Polska będzie śpiewać jego imię! 😉

      P.S. Jakież ogromne muszą być kompleksy kogoś, kto tak desperacko próbuje zaistnieć jak się da i gdzie się da… Smutne

      Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • @Zieloni

   Całe szczęście, że mamy głos rozsądku w naszej Gminie.

   Mamy tyle naturalnych walorów – zalew, lasy – wystarczy tylko to wykorzystać.

   Nie trzeba do tego ton betonu ani wielkich inwestycji.

   Przykład pierwszy z brzegu – Pani Kasica zwróciła uwagę na to, że mamy sporo dróg gminnych, które znajdują się w okolicznych lasach i nie są oznaczone.

   Można z nich, zgodnie z prawem korzystać.

   Jakie mogą być koszty oznakowania tych szlaków? Raczej nikłe.

   Tablice informacyjne, może jakieś zadaszenie aby można było przycupnąć no i "troszkę" promocji.

   Wszystko z lokalnych materiałów (drewno) i wykorzystując umiejętności mieszkańców gminy (praca).

   Trzeba tylko chcieć.

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

Dodaj komentarz

Optionally add an image (JPEG only)